Prima pagina

Forum Fotomozaic / Expo UAP -Palatul Parlamentului- pana pe 20 ianuarie-micro-cronica

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 08-01-2007 12:54:40

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Expo UAP -Palatul Parlamentului- pana pe 20 ianuarie-micro-cronica

Acum vin de la expo un artistilor Plastici, deschisa la Palatul Parlamentului, intrarea dinspre parcul izvor (10-17.00, pana pe 20 ianuarie- intrare libera- cel putin mie nu mi-a cerut nimeni nici un ban).

Cum era si de asteptat, o colectie de diferite stiluri, artisti, forme de exprimare. Priontre care sui 3 fotografii.

M-a frapat preferinta pentru fragmentare: cel putin 50% din .. suprafetele expuse sunt alcatuite din fragmente, sau subiectul prezentat este o fragmentare a ceva. Nu ca ar fi neaparat de blamat o asemenea tendinta, dar de cateva ori mi s-a parut ca spectaculosul e cautat in dauna artisticului.

Am spus suprafete si nu panze, pentru ca am vazut nenumarate moduri de acoperire: cu fulgi, cu sarme, chiar cu bucati de filtru de masina si cu lumanari.

Nu la fel stau lucrurile si la arta ... 3D- ca sculptura nu prea i-as spune: peste 90% din obiectele expuse denota un clar simt artistic, comunica, redau ceva. Mult de spus, mult de simtit. Lemnul negeluit este clar castigatorul acestui salon - si toate obiectele din lemn expuse merita cu adevarat admirate (cu o exceptie, nu spun care...). Bronzul vine puternic din urma si cu doar 1-2 ... exagerari- iarasii artistii au aratat ce pot.

Obniectele astea mi-ar placea sa le am in casa sau sa le vad prin oras

In schimb nu cred ca as selecta 5 "panze" din tot salonul- altfel destul de intins - poate peste 500m2, cu peste 200 panze si vreo 30-40 obiecte ...3D.

Expo nu are mult de-a face cu foto -recunosc- dar cred ca merita vazuta, cel putin pentru simtirea de culoare, alminteri zic utila si unui biet fotograf amator.

Acces de la Metrou Izvor sau Piata Cogalniceanu; total timp necesar (de la statie+vazut + inapoi la statie) = 30-40 minute.

Offline

 

#2 09-01-2007 07:29:09

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Expo UAP -Palatul Parlamentului- pana pe 20 ianuarie-micro-cronica

John Doe meets Modern Art. Aceeasi situatie a fost si la expozitia absolventilor de la Universitatea de Arte din Cluj, acum doi ani (anul trecut n-am mai fost). La pictura doar mazgalelile de rigoare fara nici un sens (read: abstract). Sincer sa fiu nu cred ca am vazut vreo lucrare care sa-mi placa (curios, pentru ca unii dintre ei picteaza icoane foarte frumoase). Probabil trebuie sa fii artist ca sa le apreciezi.  In schimb cei de la design au avut lucrari foarte bune. La foto iar slab, singura care mi-a placut a fost un montaj cu  asta. Cui ii place Escher stie de ce.

Last edited by ggl (09-01-2007 07:39:21)

Offline

 

#3 09-01-2007 12:56:59

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Expo UAP -Palatul Parlamentului- pana pe 20 ianuarie-micro-cronica

merci, ggl de link - ideea mi-a placut, desi intr-adevar nu e neaparat originala.

Ce am vazut eu la expo PP in materie de "pictura", nu stiu in ce masura ar putea fi apreciat de vreun artist (ma rog, nu ma refer la tot ce-i acolo, ci doar la vre0 75%... :-((( ).

Modernism nu insemana - as zice- un post-modernism cautat senzational, socant. Ca altfel, cand intra fiecare pe usa, ma prefac ca-l impusc si -gata shokul post-modernist... :-)))

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson