Prima pagina

Forum Fotomozaic / Retezat - Liviu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 23-09-2008 09:01:42

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Retezat - Liviu

A fost publicat articolul:
Retezat - Liviu
Feedback pls.

Offline

 

#2 23-09-2008 09:22:43

Liviu
Turist japonez
Registered: 14-09-2008
Posts: 30

Re: Retezat - Liviu

Vad ca le-ai marit, multumesc. Sper ca nu sunt prea neclare. In Photoshop apar evident cu mai multe detalii. Ramane valabila prima intrebare, referitoare la dimensiunile maxime (tocmai din cauza claritatii) si la upload-ul pe imageshack. M-am mai chinuit sa maresc distantele dintre fotografii, dar nu am reusit.

Offline

 

#3 26-09-2008 08:21:37

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Retezat - Liviu

Sunt cam neclare pozele, intr-adevar.

Dar oricum, mi-au adus aminte de locuri frumoase pe care obisnuiam sa le vizitez de 3-4 ori in fiecare an.

Pentru a le face mai clare, poti folosi functia sharpen sau echivalentul din soft-ul utilizat de tine. In photoshop e ceva de genul unsharp mask parca, dar eu nu folosesc photoshop.

Si , dimensiunile maxime ale imaginilor... eu consider ca 640 pe o latura e destul pentru ca sa fie si destul de mare si ca sa nu fie deranjant la cei cu monitoare mai vechi (800x600 rezolutie) sau la cei care citesc de pe alte dispozitive gen PDA. Dar s-a mai discutat asta in alta sectiune...

Offline

 

#4 26-09-2008 19:53:09

Liviu
Turist japonez
Registered: 14-09-2008
Posts: 30

Re: Retezat - Liviu

Imaginile descarcate din aparat sunt foarte clare (la o rezolutie de 2272 x 1704, respectiv 1,21 mb). Cred ca altfel nici nu ma hotaram sa le postez, daca nu erau detaliile acelea incredibile.
In schimb, cand am incercat sa le upload in meniul acela care permite scrierea unui articol, nu mi-a permis sa incarc decat la rezolutia de 600 x 450, in rest imi spunea ca depasesc dimensiunea maxima admisa.
Am gasit unele postari mai vechi din care rezulta ca maximul ar fi cam de 800 x 600, dar nici asta nu a mers.
Asa ca le-am incarcat la 600 x 450. Am intrebat si "capcaunul" daca se poate si altfel dar pana la urma meniul acela parea destul de "ferm" in a nu permite imagini mai mari si m-am gandit sa nu pun intrebari inutile; l-am postat asa, dupa ce am stat intr-o seara sa reduc dimensiunile si sa incarc imaginile.
Exista o sectiune speciala pentru acest gen de probleme?

Intrebarea mea, in esenta, este daca pot fi reduse dimensiunile (laturile) fotografiilor fara a reduce prea mult rezolutia. Iar daca da, care este rezolutia maxima admisa si cum se poate face asta.
Pe site am vazut imagini foarte sharp, dar asta poate avea legatura cu obiectivele si aparatele folosite, respectiv cu softul folosit (gen photoshop, sa zicem).
Photoshop-ul meu (free edition) nu are functie de resize, asa ca am folosit un program gasit pe net...si cam asta a iesit. Daca ai ceva sugestii cum se poate face mai bine, poate le incarc din nou. Multumesc anticipat!

Offline

 

#5 26-09-2008 20:36:55

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Retezat - Liviu

Pune intrebarea la fotografii digitale, si vei obtine sigur un raspuns.
Matei

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson