Prima pagina

Forum Fotomozaic / fixativ hartie foto

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 08-10-2008 14:02:39

rebel G
Boboc
Registered: 07-10-2008
Posts: 8

fixativ hartie foto

Nu stiu daca e tocmai corect dar...de cateva zile am luat o imprimanta foto cu gandul de a scoate fotografiile cand vreau eu si ce vreau eu fara a mai apela la diverse laboratoate foto din oras.azi am luat hartie foto si am zis sa fac o proba, dar spre surprinderea mea a fost un esec total in clipa cand am atins hartia foto(dupa imprimare),pur si simplu au inceput sa se intinda culorile...am pus hartia la uscat,in dreptul ventilatorului  dar ...nimic!acum stau sa ma gandesc ca poate exista o solutie de fixare sau ceva de genul.poate s-a mai lovit cineva de problema asta si ma poate ajuta.mersi mult.

Offline

 

#2 08-10-2008 16:30:18

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: fixativ hartie foto

nu e chiar corect ce spui tu. in primul rand ce imprimanta? imprimanta inkjet sau imprimanta foto. iar apoi ce fel de hartie ai folosit. un anumit tip de hartie nu merge pe anumite imprimante, mai ales inkjet.
imprimantele nu au nevoie de nici un sistem de fixare. se absoarbe cerneala in hartie in cateva zeci de secunde si nu ar fi trebuit sa se stearga.

Offline

 

#3 08-10-2008 20:13:21

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: fixativ hartie foto

hartia pentru imprimanta foto =/= hartie foto.
Sunt doua notiuni distincte. Mai rau decat atat, hartia foto nedevelopata se ingalbeneste in timp. Nu ma intrebati de ce, nu sunt chimist, insa asta se intampla.
Practic sunt doua notiuni distincte si total diferite. Daca vrei sa printezi foto, trebuie sa cumperi hartia recomandata de producator (sau un producator specializat pe asa ceva).

Ca fixator generic (absolut generic) de substante pe diverse suporturi poti folosi fixator de par. Eu de exemplu asa impermeabilizez diverse vopseluri... La fel, se gaseste un lac izolator pentru placi electronice, perfect transparent. Asta insa nu iti rezolva problema de mai sus.

Offline

 

#4 08-10-2008 20:29:29

rebel G
Boboc
Registered: 07-10-2008
Posts: 8

Re: fixativ hartie foto

imprimanta este de fapt un canon multifunctional....big_smile o sa mai studiez carticica sa vad exact daca trebuie un anumit tip de hartie.sincer sa fiu chiar m-am gandit la un moment dat sa dau pe hartie cu fixativ de par dar mi-am zis ca e o prostie.o sa mai fac cateva experimente sa vad ce si cum.va multumesc mult pentru raspunsurile prompte si la subiect,nu ca pe alte situri unde bataia de joc este la ordinea zilei!mersi mult inca odata.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson