Prima pagina

Forum Fotomozaic / ~

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 08-12-2006 14:23:51

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

~

http://img81.imageshack.us/img81/2416/fata2xc7.jpg

Offline

 

#2 08-12-2006 15:36:28

DanTe
Worker
From: Bucuresti
Registered: 08-12-2006
Posts: 33
Website

Re: ~

Culori bune, bokeh acceptabil, DOF foarte bine ales.
Aici cred ca ai o singura problema.  Privirea fetei este spre exteriorul fotografiei si nu spre interior.
Eu as fi incadrat fata in stanga si loc gol in dreapta.

Offline

 

#3 08-12-2006 15:46:36

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: ~

si mie mi se pare cam mult spatiu negativ in stanga.
Dof de milioane:)Mi-ar placea sa stiu la ce se uita:)

Offline

 

#4 08-12-2006 19:31:55

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ~

Compozitia n-ar fi fost deloc rea, asa cu cadraj in dreapta a subiectului, daca privirea fetei nu era atat de atenta, de iscoditoare, poate chiar ingrijorata catre dreapta. Daca ar fi intors capul doar ca sa nu vada ceva in stanga compozitia era perfecta...

Oricum o imagine faina, fain surprinsa expresia, se citeste cat se poate de clar ingrijorare pe chipul ei si dupa pozitia mainilor. Personal imi place atat cu plusurile cat si cu minusurile.

Keep up...

Bafta!

Offline

 

#5 08-12-2006 21:53:22

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: ~

Mie nu-mi palce cadrajul. Decupat coate, se uita in partea cu mai putin spatiu si da, ai si spatiu negativ insa e aiurea folosit. Daca compuneai sa fie la stanga probabil riscai sa incasezi flare.

Offline

 

#6 09-12-2006 10:18:31

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: ~

Bodhi wrote:

Compozitia n-ar fi fost deloc rea, asa cu cadraj in dreapta a subiectului, daca privirea fetei nu era atat de atenta, de iscoditoare, poate chiar ingrijorata catre dreapta.

Toti ati remarcat directia privirii si faptul ca priveste afara din cadru.
Dar pozitia torsului ? Anybody ?

Offline

 

#7 09-12-2006 10:21:08

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: ~

pai tocmai ca da:)
de aia iti spuneam de spatiul in plus.Cred ca la tensiunea pe care ai surprins-o foarte inspirat meregea un  cadru vertical. O potenta mai bine.

Offline

 

#8 09-12-2006 15:59:17

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ~

hollow wrote:

Dar pozitia torsului ?

Hmmm... Posibil ca toata lumea care a remarcat privirea, cauta la un portret in primul rand ochii subiectului... de cele mai multe ori pentru a gasi macar o farama din trairile acestuia. Cred, chiar daca e o parere mai conservatoare, ca ochii spun cele mai multe... wink

Bafta!

Offline

 

#9 09-12-2006 20:27:38

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: ~

Cu o secunda inaintea imaginii de mai sus.

http://img479.imageshack.us/img479/6972/fata1gb7.jpg

Offline

 

#10 12-12-2006 15:08:38

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: ~

frumos moment. superba expresie, bun dof! bravo!

Offline

 

#11 13-12-2006 08:25:54

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: ~

Imi place prima....personal o consider mult mai reusita decat a2a...
Daca copila se uita la stanga era impecabila....
Felicitari...oricum imaginea e superba asa este...
Numai bine

Offline

 

#12 16-12-2006 22:27:01

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: ~

si mie imi place prima si nu cred ca trebuia sa priveasca spre stanga: cred ca eu as fi lasat chiar mai putin loc privirii, as fi inghesuit-o intr-un colt, in vreme ce fata se indreapta in cealalta directie. expresia ei destul de chinuita, de indurerata, asta imi sugereaza si ceva ma face sa cred ca asa ai vazut si tu.

si imi place foarte mult fundalul galbui si felul cum o contureaza lumina din spate, e ca si cum bucuria ar fi ramas undeva in urma. pe mine m-a impresionat imaginea asta.

Offline

 

#13 18-12-2006 10:48:46

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: ~

Prima (nu comentez niciodata decat una din cele mai multe expuse, cu exceptia seriilor postate ca atare- regula mea pentru mine :--)):

(+) imagine ca din razboi/refugiati- cumplit, cutremurator, elocvent; dof si bkh elocvente
(-) felul in care e "taiat" torsul imi spune acelasi lucru : foto de razboi (asta-i impresia mea), dar lipseste... razboiul :-((( sau /si :-))), mi-e greu sa ajung la smiles- sorry..

OT- privirea nu spune absolut nimic, daca vrei o parere de etolog... muchii din jurul ochilor sunt mult mai putin mobili, fapt pentru care si la primate vei vedea ca emotiile se exprima cu buzele, sau oricum cu partea de jos a fetei; la oameni a aparut si incruntarea, dar nu cred ca e elocventa doar ea. Eu la portrete trag cu atentie la bot/gura, chiar daca pun clar pe ochi -aia e numa pt tehnica in sine-EOT

Oricum, eu nu fac portret decat pt foto de familie, asa ca ia parerea mea mai mult ca a unui privitor oarecare, decat ca a unui fotograf.

Offline

 

#14 18-12-2006 13:26:24

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: ~

micutzu wrote:

...privirea nu spune absolut nimic...

Permite-mi sa am mari indoieli asupra acestei afirmatii. Serios. smile

Offline

 

#15 18-12-2006 13:30:42

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: ~

hollow wrote:

micutzu wrote:

...privirea nu spune absolut nimic...

Permite-mi sa am mari indoieli asupra acestei afirmatii. Serios. smile

subscriu

Offline

 

#16 18-12-2006 14:05:21

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: ~

Bine, uitati-va in orice carte de anatomie sa vedeti cati muschi sunt in jurul ochilor... vedeti si pe cei care se ocupa de primate (sunt o groaza de etologi, nu vreau sa fac eu o selectie...)- vedeti cum exprima ele sentimentele.

Si daca tot nu va convingeti, puneti o hartie pe partea de jos a fetei pe un portret si incercati sa ghiciti ce spun doar ochii, in absenta buzelor...

Vreau sa spun ca nu era vorba de ceva ce-mi apartine (o afirmatie "de opinie personala") ci pur si simplu de un adevar stiintific.

Nu insist, ca in absenta smiles (la care ajung greu) mi-e ca incepe lumea sa creada ca sunt enervat sau mai stiu eu cum, ceea ce nu-i cazul. Pur si simplu vreau sa subliniez faptul ca e un adevar stiintific.

Eu personal, cum spuneam, ma uit la buze pentru a gasi o expresie utila, nu la ochi (in lumina celor de mai sus).

Departe de mine insa gandul de a ma erija in expert in portrete, cata vreme genul nu intra absolut deloc in preocuparile mele. La baza sunt insa etolog (una din primele mele meserii, devenita in timp doar pasiune), asa ca uneori asta ma ajuta.

Revenind la poza, sustin parerea ca e o realizare tehnica deosebita si ca e foarte expresiva.

Offline

 

#17 18-12-2006 14:56:27

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: ~

micutzu,

cica "ochii sunt oglinda sufletului".
Corect ? smile

Offline

 

#18 18-12-2006 15:04:20

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: ~

@hollow
Din pacate, stiintific vorbind nu-i asa. Sigur ca exista in psihiologia criminalista o analiza a directiei privirii (preprogramarea directiei stanga/dreapta, jos/sus) utilizata pentru indicii privind ne-adevarul. Dar e doar o tehnica destul de imprecisa (de ex ce te faci cu cei cu privirea sasie?).

uite o incercare:
incearca sa exprimi diverse emotii doar cu ajutorul ochilor- vezi cate emotii poti reda
apoi incearca cu ajutorul buzelor: in cate pozitii pot fi miscate? Cate sentimente poti exprima asa?

Nu as fi discutat chestia asta de dragul stiintei doar (si sa creada lumea ca am ambitii de off-topic)- eu o folosesc foarte tare cand fac foto de familie sau cateodata -de distractie, asa incit mi se pare chiar foarte "on topic".

Idee: ar putea fi mutata discutia la "altele", tine de fapt de compozitie in general, chiar daca se aplica pe fetitza aia.

Offline

 

#19 18-12-2006 15:06:56

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: ~

micutzu,

(si jur ca e ultima interventie pe "filosofia" asta)
Cand sotia ti-a spus ca vei fi tatic, unde i-ai citit bucuria ? In ochi sau pe buze ? smile

Offline

 

#20 18-12-2006 15:15:02

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: ~

OT proverb conservator american, despre copii care pleaca din casa parinteasca la studii: "emptying the nest, emptying the bank account"  EOT

Sa stii ca nu cred ca e "filosofie" - eu o aplic cu succes fix in poze, mi se pare parte a tehnicii chiar.

Jur si eu ca nu mai revin pe tema asta (aici) ca mi-e ca ajung sa fac "topic hyjack"- nu stiu cum se zice in romana.... :-(((( 

Dar poate mutam discutia la tehncia foto, sau unde s-o potrivi mai bine- mi se pare ultra-importanta in ce priveste compozitia, la portrete, dar nu numai.

Offline

 

#21 18-12-2006 15:22:57

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: ~

pai si aici, gura nu "vorbeste"?

inca o observatie, ca persoana care fotografiez mult copiii: nu prea au expresivitate in muschii ochilor, saracii, ca nu au... riduri. eu inteleg ca gura poate fi mai expresiva, si mana poate fi mai expresiva, dar haide sa analizam exact imaginea de fata si nu teorii generale care nu se aplica... uita-te la spranceana ei dreapta, cum e lasata in jos... ce vrei mai mult? wink

Offline

 

#22 18-12-2006 15:28:12

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ~

Domnii mei... eu am ascultat ca un copil cuminte ce sunt si am acoperit jumatatea de jos a fetei fetitei. Si cu toate astea ochii ei imi exprima o ingrijorare dureroasa sau daca vreti o durere ingrijoratoare. Eu as merge pe prima. wink

PS: daca vreti sa mutam in alta parte e ok by me. Imi pare ca are o totusi o legatura la subiect. Se poate incepe in schimb ceva de la zero in alta parte daca credeti ca e util. wink

Bafta!

Offline

 

#23 18-12-2006 15:28:58

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: ~

intotdeauna am considerat ochii ca fiind cel mai expresiv mijloc de comunicare. De multe ori nici nu stau sa mai aud pana la capat o fraza. Sau nici macar nu mai e nevoie sa o aud smile e doar "o parere" pls nu dati smile

Offline

 

#24 18-12-2006 15:40:08

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: ~

Pozitia sprinacenei mie nu-mi spune nimic, pe cuvint.

Acum, mai e o poveste psihologica in ce priveste interpretari succesive ale aceluiasi subiect - se numeste "preprogramare prin ancorare"- am mai vorbit noi prin alte parti pe tema asta- altfel spus impresia a doua e infleuntata de prima.

Experimentul cu acoperiorea partii de jos a fetei are mult mai mult sens atunci cand e aplicat  pe subiecte acoperite de altcineva.

Offline

 

#25 18-12-2006 15:46:08

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ~

micutzu wrote:

Experimentul cu acoperiorea partii de jos a fetei are mult mai mult sens atunci cand e aplicat  pe subiecte acoperite de altcineva.

Somebody stop'im... lol

Mai daca-i asa... atunci de ce m-ai mai pus sa iau hartie, sa pun pe fata saracutei fete? Acuma sa nu-mi zici sa-mi chem un coleg de birou ca sa-mi tina foaia peste monitor... daca are sens acoperita doar de altcineva. lol

Acum pe bune... am incercat si crede-ma ca am reusit sa fac abstractie de mimica data de gura cand am analizat doar privirea. Si nu se schimba nimic. Vad acelasi lucru. Pe cuvantul meu de cercetas.

Bafta!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson