Prima pagina

Forum Fotomozaic / Aparate foto vechi, dar bune

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 15-07-2010 11:21:42

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Aparate foto vechi, dar bune

Aveam nevoie de niste poze simple, clare, pentru ilustrarea unor prezentari powerpoint (nu folosesc poze de pe net, mi se pare incorect). Nikon D50, setat pe basic face asa ceva, dar el e prea greu si mare.

Foloseam o camera mica de filmat pusa pe "foto" pentru asa ceva, dar din pacate am ratacit-o.

Asa am ajuns la un Canon A320 cu 3MPX (*scos de prin sertare, sters cu spirt etc.).

Surpriza! Poze suficient de bune, micutze (!), aprat usor. etc.

Nu am una la mine acum, dar o sa pun.

Am ajuns la concluzia ca nu exista aparat "bun" ci doar "aparat bun la ceva...".

Si ca un aparat considerat "bun" poate sa nu fie recomandabil pentru unele scopuri.

Voi avesti asemenea experiente?

Offline

 

#2 18-07-2010 09:20:40

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Aparate foto vechi, dar bune

Depinde ce īnseamnă vechi.
Am să discut numai de digitale aici, pentru că văd că şi tu ai dat ca exemplu asemenea aparate. Dacă e valabil şi cu aparate pe film am multe poveşti acolo....

Eu am īmbăiat recent un Panasonic LX1 şi acum caut altul pe eBay pentru că sunt īndrăgostit de modelul respectiv.

Aparatul e de prin 2005 si are deja doi urmaşi, din care unul e mai slab şi unul e genial dar prea scump (LX3).
http://www.dpreview.com/news/0507/05072 … ic_lx1.asp

Nu e chiar aşa vechi ca un Canon A320 şi are vreo 8 mpx, pentru că la vremea lui costa cam 3-4 sute de euro.

PE acasă mai am un Olympus Camedia C-720 UZ, cu zoom 8x, 3 mpx, lcd de vreo 1" şi chestii de genul. am poze faine cu el de prin 2005, dar de atunci am cam renunţat. Mergea cu 4 baterii AA care ţineau vreo cāteva zeci de poze, parcă...
Camera era asta: http://www.dpreview.com/reviews/specs/O … c720uz.asp

Cam astea sunt aparatele pe care am pus māna şi sunt vechi. Restul sunt chestii mai noi şi serioase.

Offline

 

#3 21-07-2010 11:34:20

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Aparate foto vechi, dar bune

Chiar si cu video-camera aia de care povesteam (un Panasonic SDR-7, care filmeaza si fotografiaza ceva gen 1 MPx...) am obtinut ce-am vrut- poze in care totul trebuia as fie simplu: o buburuza pe o frunza, o ciuperca...toate doar pentru ilustra, pentru a arata ceva. Dar am descoperit si frumusetea simpla a subiectului pe fundal si nimic mai mult... cam asa cum a facut un nenea un film de festival -fooooarte apreciat- doar cu un telefon. Bine, nu ma compar, dar vreua sa spun ca poate cateodata foloseste sa ne "intoarcem la origini".

In definitiv, ce avea Ansel Adams ca tehnica, daca ne comparam cu DSLR-urile de astazi?!!

Poate pasiunea, poate geniul, poate simpla putere de observatie... sigur si tehnica e importanta acum, dar poate strica tot. Asa am vazut  pe cineva doritor sa filmeze o pasare in zbor: "sa se vada cat mai bine". "OK, dar ce vrei sa spui cu pasarea aia in zbor?!!" "Sa se vada foarte bine...vreau o tehnica ultramoderna!". Aia a si facut omul pana la urma- a filmat biata pasare din taote unghiurile, dar dupa 5 minute de vazut pene si cioc, te apuca o asemenea plictiseaaaalaaaa... Dar tehnica e excelenta....

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson