Prima pagina

Forum Fotomozaic / Nikon F80 - Cosmin Munteanu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 27-12-2010 23:18:03

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Nikon F80 - Cosmin Munteanu

A fost publicat articolul:
Nikon F80 - Cosmin Munteanu
Feedback pls.

Offline

 

#2 28-12-2010 00:29:18

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

Mie nu-mi place la ele ca-s mari si grele. Cam toate aparatele Nikon, in special cele cu AF. Motiv pentru care cel mai des folosesc FE2-ul cu un 35/2.5E. Mai mic si mai usor e doar FG-ul. Model de femei. E cam cat un Pentax ME, putin mai inalt, cred. Vizorul nici nu se compara cu cel de la ME, e net mai mic, dar merge. Obiectivul ala merge si el, e mic si usor dar cam atat. Daca nu-l inchizi macar la f4 e cam pleazna si face flare gramada. M-a costat 100 lei, asa ca de banii aia is foarte multumit. 35/2 AF e cam aiurea pe aparatul manual; E-ul are marcaje mai utilizabile pentru profunzimea de camp, iar inelul de focalizare n-o ia razna la cea mai mica atingere, lucru deranjant daca ai obiceiul sa lucrezi cu el prefocalizat.

Daca vrei obiectiv bun pentru Pentax AF iti cauti un FA 31 LTD, spargi pusculita si inchei definitiv cu cautarile. Nikon nu are asa ceva. 35/1.4G care costa aproape dublu are bokeh oribil, la fel ca si predecesorul sau 35/1.4 AI. Nu stiu ce folosesti tu cel mai des. Eu 35-ul il folosec in 80% din cazuri, asa ca un 35 (sau 31) excelent merita toti banii.

Last edited by ggl (09-01-2011 08:25:58)

Offline

 

#3 30-12-2010 17:13:06

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

31  de la pentax e f misto, dar pana pe la F2.8 itit face purple fringe pe digital de nu se poate, mai incolo doar daca e chiar super mega contrast.
Pe film AN insa cred ca e mult mai ok, inca n-am (dat la) developat.

In afara de faza asta, totusi, pe intuneric la f 1.8 si sa nu fie ceva alb pe negru:) nu "fringuieste".

Autofocusu e bun, aspectul e tare placut, metal greut.

Pt pentax si 35-ul cu 2 e f misto. Eu l-am iubit f tare, e usor, autofocus rapid, inel de diafragma, e dragut foc,  dar mi-a cazut aparatul direct pe el si acuma e decedat acasa la Alex daca o mai fi, ni s-a rupt la amandoi sufletu pt el, dar asta e...macar aparatu n-a patit nimic, si a fost tranta serioasa.

Scuzati postarea extrem de on topic despre Nikon smile)

Offline

 

#4 01-01-2011 21:11:06

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

31 LTD a fost gandit pentru film deci pe undeva nu ma surprinde ca face fringe pe digital. Depinde si pe ce aparat il pui. Pe unele face mai putin spre deloc, pe altele mai mult. Se poate corecta relativ usor aberatia cromatica.

Tu pe ce l-ai folosit, K10D? K20D? Ce versiune ai, cea fabricata in Japonia sau cea asamblata in Vietnam? Cica ar fi diferenta.

Last edited by ggl (01-01-2011 21:33:12)

Offline

 

#5 02-01-2011 11:31:35

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

k10D, dar nu stiu unde e asamblat, eu l-am luat de la BH.
oricum, nu ma deranjeaza chiar asa rau fringe ala de fapt

Offline

 

#6 09-01-2011 00:57:24

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

smile  ggl a pus doua intrebari - ce camera, si unde este facut obiectivul.

   DSLR-urile Pentax sunt facute in Filipine toate.
   Obiectivele se mai faceau si in Japonia, ceva si in Taiwan, apoi Vietnam, iar in prezent numai in Vietnam...

  Am vazut si o eroare - ggl a scris DA 31
  FA 31 f 1.8 Limited este denumirea corecta (FA nu DA)
  Si da, chiar daca sunt si exemplare bune asamblate in Vietnam, treaba este simtitor mai riscanta decat era cu variantele made in Japan.
  Mai nou a aparut si DA 35 f 2.4 - o varianta simplificata a obiectivului FA 35 f2, inca o jucarie de plastic, pe langa cealalta jucarie de metal - DA 35 f2.8 MACRO

Cand nu ai buget de FA 31 f 1.8, FA 35 f 2 este prima alegere.
Chiar daca APS-C-ul ii distruge echilibrul la bokeh, si contrastul lui, sharmul pe FF, devine deranjant in fundaluri, totusi reuseste sa separe mai bine planurile fata de DA 35 f 2.8 MACRO inclusiv la f 2.8 ambele.
DA 35 f 2.4 este mai aproape, este si ieftin, insa pe langa f 2.4 trebuie sa accepti si montura de plastic...

Revenind spre ON topic acum, ei bine chiar nu pot concepe trecerea de la Pentax la Nikon.
N-am prea vazut eu nici la Chinon, Ricoh, etc., etc., mai ales cand te trage valu' spre "the real thing", dar chiar la Nikon, pt. mine este absurd.
Amuzant este si ca multi nikonisti vad la fel de absurda ramanerea pe Pentax, insa nu au motive pt. asta, sau cel putin nu au motive reale, inafara de lipsa FF-ului digital la Pentax, care intradevar este o problema serioasa.

Dincolo de faptul ca nu m-am inteles cu ergonomia camerelor Nikon - si cred ca am pus mana cam pe toate, fie ca-mi sclipeste geamul mat, fie ma enerveaza ledurile cu plusuri rosii, fie nu-mi plac butoanele aiurite si uschite nejustificat, fie gripul care se dezlipeste la F100, fie greutatea exagerata la F5, fie luminitele penale si viteza penibila de AF la F4, fie pur si simplu ma supara contrastul de contur alb pe negru, etc., etc., dincolo de astea, cum sa treci frate de la optica Pentax la Nikkor ????

Si Pentax a facut obiective so-so, chiar si pocnitori, chiar si cu bokeh naspa, dar cu toate astea, ai de unde alege obiective decente pt. toate focalele, inclusiv cu AF.
Si ai si SMC pe deasupra..., si rezolutie foarte buna, inclusiv pe wide.
La Nikkor ai bokeh decent doar la 200mm @ f 2.8 la 80-200 f 2.8 AF-ul vechi, cum ai miscat focala sau diafragma cum iti scoate ochii.
Si poate mai gasesti la un 300 f 2.8 bokeh decent - asta daca te intinzi pana acolo....
In rest, crema cremelor Nikkor, de la antice 50 f 1.2 de-a dreptul naspa, la 105 micronikor vechi - nu-l gasesc decent nici pe el, si la 85 f 1.4, pe care DOF-ul mic nu-l salveaza, si reda cel mult funny - in cel mai bun caz daca esti vesel dupa ce ai baut ceva...
Si da, noul Sigma 85 f 1.4 este mult mai prost, insa asta nu schimba nimic.

Legat de preturile actuale ale obiectivelor Pentax, da, sunt umflate rau, atat la SH cat si la pocnitorile noi, pe care nu le-as lua nici gratis.
Sunt mai rare, sunt altfel, unele sunt si bune, si atunci pretul creste la cele SH, prea mult...
Astea vietnameze insa, n-au nici o scuza.

Daca insa vrei musai sa schimbi sistemul, nu are rost decat pt. ceva FFD
Ori asta inseamna sa te uiti mai putin la bani, si pt. camera si pt. obiective....
Si exista si Sony - (EX KM) obiective bune, inclusiv CZ T* ca sa nu regreti foarte tare SMC-ul.
Si exista si Canon, catastrofa la flare, dar la care ai de unde alege si obiective cu bokeh decent.

Ce sa faci, sa iei un D700 SH ca sa tragi cu Tamron 28-75 f 2.8 ?
Ala este alta poama de obiectiv....pe wide este soft la orice diafragma, iar pe tele sharpnessul este dat nu doar de rezolutie, ci si de un contrast super-exagerat, care face contur la obiecte ca la desene animate...., si da are un bokeh mai decent, insa la 75 f 2.8 nu poti sa te astepti la cine stie ce, nici macar pe FF.

Hai La multi ani !, si la alegeri usoare si fericite !!!  big_smile

Last edited by loock (09-01-2011 01:07:20)

Offline

 

#7 09-01-2011 08:43:04

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

Scuze. Am corectat.

Din punctul meu de vedere Nikon se aseamana destul de mult cu Pentax la comenzi. E una dintre putinele marci pe care as putea trece fara sa injur ca-s altundeva sau altfel butoanele. Diferenta cea mai simtitoare a fost si este la greutate. Luck, AF-ul de pe F4 e foarte ok. Nu pot sa ma plang. Chiar deloc. Cat despre luminitele penale, habar nu am la ce te referi.

Obiective Nikkor cu bokeh bun exista in gama 80-200 mm. 105/2 DC si 85/1.4 sunt printre cele mai bune la capitolul bokeh. 50-urile nu sclipesc deloc. 35-urile nici atat. 45P e iarasi ok. Mai sunt si obiective pe montura F cu bokeh bun de la terti (Zeiss, Voigtlander made by Cosina).

Offline

 

#8 09-01-2011 10:04:38

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

Zeiss si Voigtlander sunt deocamdata doar manual focus pt. Nikon.
Numai la Sony gasesti brandul asta cu AF...

Zeiss-urile japoneze insa, deci ma refer si la cele vechi de zeci de ani, au un contrast mai mare, care poate atrage pe cineva ca look, pe mine insa nu, dar partea nasoala este ca acest contrast strica bokehul.

Daca nu as vrea cu AF, probabil ca as fi luat un Zeiss vechi nemtesc, 85 f 1.4, remontat pe m42 sau K - nu m-am lamurit inca daca respectivul se poate trece si pe K (pe m42 merge sigur)
La nevoie nu m-ar interesa nici daca focalizeaza la infinit, insa lipsa AF-ului este problema principala.
Poate sunt prea pretentios, insa Pentax FA* 85 f 1.4 nu ma multumeste - reda o separare artificiala in fundal, prea rupta, nu de DOF, ci in mod ciudat cromatic - fundalul se grizeaza prea mult, si subiectul apare parca decupat si lipit deasupra.

Revenind la Zeissurile noi, bokehul ultimei generatii este chiar nasol.
Suficient de nasol incat Nikkor sa stea vizibil mai bine....
Poate o fi si o exceptie, - n-am verificat la toate, insa cu 50-ul si cu 85-ul m-am lamurit...

Voigtlander, iar fara AF, sunt mai OK la bokeh, mai OK fata de Nikkor, insa parca totusi si el arata ciudat....

  De Tamron 28-75 am zis....
  Sigma cu 85-u', e chiar bataie de joc la bokeh.

Offline

 

#9 09-01-2011 16:56:29

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

ia mai lasati-ma cu bokehu asta. nu in el sta fotografia buna, ba dimpotriva, sa nu mai vad poze cu "dof" ca fac alergie la simplismu lor big_smile

Cu alte cuvinte, e f bine sa ai obiectiv care sa-ti permita sa deschizi f mult diafragma si sa nu se vada deranjant, insa o fotografie buna se bazeaza pe lupta dintre planuri, nu pe camuflarea fundalului, adica o sa folosim obiectivul cu diafragma un pic mai inchisa si o sa izloam/separam inteligent, nu prin blurare,, ceea ce face toata discutia despre bokeh si ce aparat e mai tare un pic superflua.

Offline

 

#10 09-01-2011 17:21:25

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

Sabina are dreptate. E suficient sa arate cat decat decent fundalul cand deschizi diafragma, cat sa nu-ti  distraga atentia de la subiect. Atata tot. Nici nu-i necesar sa separi planurile prin reducerea PdC; exista multe alte metode. Obsesia pentru bokeh e echivalenta cu a nu vedea padurea de copaci. Totusi, cand dai o caruta de bani pe un obiectiv, te astepti sa aiba si bokeh decent.

Last edited by ggl (09-01-2011 17:24:37)

Offline

 

#11 14-01-2011 00:26:47

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

mai ce sa zic... prefer un nikon real unui pentax virtual.. or whatever.. Sunt multumit de f80 (+50/1.8, 35/2.0, 28-75/2.8), so, cam raman la el :-)
De bokeh nu m-a interesat mai deloc, niciodata ca nu prea 'blurez' fundalul.. doar depart cel mult planurile, cum amintea si Sabina.

Offline

 

#12 14-01-2011 03:03:27

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Nikon F80 - Cosmin Munteanu

loock, daca nici 85/1.4 nu te nemultumeste, permite-mi sa fiu rau: ori strugurii sunt acrii (cu cati de i vrei), ori ma tem ca e grava treaba...

Cosmine, vezi ca au inceput sa cada f100-urile la preturi de compacta digitala. De la f80 la f100 e ceva diferenta.
Pana una alta, ma bucur ca ai scapat din caznele Pentax. Ori faliment si batalii purtate pe ebay pentru ceva obiectiv amarat, ori schimbat brandul si gata.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson