Prima pagina

Forum Fotomozaic / World Press Photo 2007

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 09-02-2007 14:27:26

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

World Press Photo 2007

Au aparut castigatorii. Si fotografiile castigatoare:

http://www.worldpressphoto.com/index.ph … width=high

Offline

 

#2 09-02-2007 14:30:04

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: World Press Photo 2007

mie mi s-a facut deja rau privind.....

Offline

 

#3 09-02-2007 18:21:25

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: World Press Photo 2007

Cele de la sport sunt cat de cat calme.
In ce lume minunata traim :-(

Offline

 

#4 09-02-2007 22:01:01

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: World Press Photo 2007

Asta e lumea in care traim, fetelor. Oamenii mor, Pamantul se invarte, hidrogenul fuzioneaza in Soare si viata merge inainte. N-a zis nimeni ca e neaparat minunat tot timpul si peste tot. It is what you make of it. Fotografiile sunt socante pentru ca asa trebuie sa fie ca sa obtii o reactie. Poate vazandu-le se convinge lumea ca razboiul e o porcarie, mai iese in strada, mai face tam-tam in gradina lui Bush & friends, etc. Tot o fotografie socanta a contribuit si la incheierea razboiului din Vietnam:

http://digitaljournalist.org/issue0309/lm12.html

Offline

 

#5 10-02-2007 15:13:16

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: World Press Photo 2007

Nu e vorba cami s-a facut rau, problema mea e alta.

Chiar trebuie sa fie o fotografie de presa violenta ca sa aiba impact?

Eu inteleg ca oamenii aceia au meritele lor, ca unii si-au pus viata in pericol (seria aceea cu sniperul mi s-a parut extrem de dificil de fotografiat, si inca una....) , ca au asistat la cele mai.... evenimente.
..... = violente?sangeroase?de cosmar?socante?samd....

Chiar nu poate o poza care sa prezinte sau sa sustina o stire importanta non-violenta sa fie de calitate, sau sa fie apreciata?

Acuma, nu stiu exact pe ce baza se dau premiile, dar chiar mi s-a parut ciudat ca 80% din pozele castigatoare aveau treaba cu razboiul din Irak, si 20% cu tot felul de revolte sau calamitati.

Edit: Gelu, nu e vorba aici de manipularea opiniei publice si nici despre bush.E vorba de niste premii in fotografie. Daca erau medalii pentru curaj date reporterilor era altceva.

Edit 2: Si la oscaruri la documentare e cam asa:
2 despre razb din Iraq, 2 despre biserica, si ala al lui Al Gore . Din nou, nu le consider cele mai bune documentare ale anului pentru ca au abordat teme socante.Iete fas. (mai putil "An inconvenient Truth", care intr-adevar e bun).

Last edited by anarhistu (10-02-2007 15:16:58)

Offline

 

#6 10-02-2007 17:59:54

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: World Press Photo 2007

Forografiile acelea urmaresc in primul rand a genera o reactie a opiniei publice. Au fost facute in acest scop. E normal ca ele sa prezinte evenimente de actualitate. Concursul si premiile sunt un fel de bonus pentru fotografii respectivi daca vrei si nu reprezinta scopul in sine pentru care au fost realizate fotografiile.

PS: Eu am vazut acolo si niste fotografii de la un concurs miss pentru batranici, ceva wildlife sau fotografii din sport. Deci nu sunt toate cu violenta. Insa acelea care impresioneaza cel mai tare sunt intr-adevar cele cu violenta. Ca dovada ca si voi le-ati remarcat, aparent, doar pe acelea.

Offline

 

#7 11-02-2007 15:41:05

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: World Press Photo 2007

Mai tineti minte revistele de cand eram noi mici? Nu-mi amintesc sa fi fost atata violenta in ele. Cred ca cele mai violente poze pe care le-am vazut atunci erau de la Hiroshima, cu copiii care alergau pe strada.

Violenta si socul sunt argumente ale presei comerciale si traim in epoca presei comerciale, mai ales cand vine vorba de stiri - pentru ca imaginile sunt "news-related pictures of the previous year." . Cred ca printre putinele care refuza inca imaginile de acest gen sunt revistele gen Time, cele de afaceri si cele de geografie, care au un public aparte. N-am vazut asemenea imagini in The Economist sau in National Geographic de exemplu.

Dar in Daily Life, Sports, Nature si Arts and Entertainment imaginile sunt calme.

O serie care mi-a placut mult de tot: The lonely man in Tokio despre alienarea capitalista ...
http://www.worldpressphoto.com/index.ph … width=high

Last edited by Crick (11-02-2007 15:47:10)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson