Prima pagina

Forum Fotomozaic / "the look"

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 01-03-2007 21:39:57

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Offline

 

#2 01-03-2007 22:53:32

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: "the look"

Foarte frumoasa.

Offline

 

#3 03-03-2007 08:58:20

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: "the look"

O descoperire placuta pentru mine altphotos: multi fotografi polonezi foarte buni, multe poze pe film, inclusiv format mediu.
Merci.

Offline

 

#4 04-03-2007 08:55:10

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: "the look"

Am senzatia ca polonezii au mai multe femei frumoase decat noi. Si mai multi fotografi (tot femei, obviously) care stiu sa imortalizeze asta mult mai bine decat noi. Spun asta comparand cu kitsch-urile ce se fac la noi in tara de zici ca sunt toate reclame la toale, sex sau creme anti-celutila. Kitsch-uri cu femei-obiect. Sincer sa fiu, multi dintre fotografii nostri isi bat joc de femeile pe care le fotografiaza. I-am spus asta si unei prietene. Poate se schimba ceva.

Girls, get to work.

Offline

 

#5 05-03-2007 07:45:21

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "the look"

ggl wrote:

Am senzatia ca polonezii au mai multe femei frumoase decat noi. Si mai multi fotografi (tot femei, obviously) care stiu sa imortalizeze asta mult mai bine decat noi. Spun asta comparand cu kitsch-urile ce se fac la noi in tara de zici ca sunt toate reclame la toale, sex sau creme anti-celutila. Kitsch-uri cu femei-obiect. Sincer sa fiu, multi dintre fotografii nostri isi bat joc de femeile pe care le fotografiaza. I-am spus asta si unei prietene. Poate se schimba ceva.

Girls, get to work.

Si stii de ce asta ?
Uite, am o "amica" - hai sa-i zic asa - care printre altele face ceva modeling, mai la un salon auto...chestii de'astea. Am fotografiat'o de cateva ori, eu pentru a-mi face mana ea pentru a mai folosi ceva din poze in bookul personal.
Mi-a zis ca o "patroana" de casa de modele i-a zis ca nu sunt OK pozele pentru ca "nu au lumina puternica ca de studio si nu sunt sexoase"...

So' that's the truth smile
Asta se vinde.

Offline

 

#6 05-03-2007 18:04:28

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: "the look"

hollow, cred ca e mai mult decat ce se vinde... asta se cumpara, de fapt;)

(am vrut sa detaliez, dar m-am gandit ca sunt offtopic si m-am autocenzurat)

subscriu la fotografele poloneze, am remarcat si eu cateva, sunt foarte sensibile si foarte "adanci"... poate e pana la urma o chestie de mentalitate, nu de talent. gandesti ca la mahala, te comporti ca la mahala, pozezi ca la mahala.

cam atat

superba fotografie.

Offline

 

#7 05-03-2007 20:04:07

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: "the look"

hollow wrote:

Mi-a zis ca o "patroana" de casa de modele i-a zis ca nu sunt OK pozele pentru ca "nu au lumina puternica ca de studio si nu sunt sexoase"

Nu era vorba de fotografii de book. Nu vreau sa aud de patroana-matroana si de ceea ce se vinde. M-am saturat pana peste cap de femeia-din-plastic 90-60-90 care tine dieta cu varza si orez expandat si apare prin toate revistele pe care nu le cumpar. Vreau sa vad mai multe imagini ca si cea de mai sus, in spatele carora nu se ascund motivatii materiale.

Offline

 

#8 05-03-2007 21:27:36

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: "the look"

ggl wrote:

Sincer sa fiu, multi dintre fotografii nostri isi bat joc de femeile pe care le fotografiaza.

Exemplu de la CJ: Frumoasele Clujului
Mi se strange inima de cate ori intru pe Clujeanul si vad pagina aia.
Si nu, nu sunt "femei-din-plastic 90-60-90". Sunt (in majoritate) studente obisnuite din CJ. Dar prezentarea fotografica e de toata jena.
Cand am fost luna trecuta in RO ceea ce m-a frapat a fost vulgaritatea fetelor/femeilor de pe strada. Asta e stilul...

Am avut totusi si o surpriza placuta. Am luat intamplator revista The One (nr din Feb). Printre altii, poze de Alex Galmeanu si Cosmin Bumbut.
Decente. Deci speranta exista.

Offline

 

#9 06-03-2007 07:23:23

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: "the look"

In spatele "frumoaselor" se ascund tot motivatii de natura materiala (punem acolo o femie ca sa se vanda mai bine revista noastra de doi bani cu continut real zero). Emil, cred ca nu te-ai uitat unde trebuie cand ai fost in RO. In zonele cu baruri de fite exista intr-adevar o concentrare de asemenea specimene vulgare (fufe).

Unde ai gasit revista The One? Ce fel de specific are? Moda? M-ai facut curios.

Offline

 

#10 06-03-2007 07:33:46

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: "the look"

Da, moda si "lifestile". O gasesti la orice chiosc. Vreo 6-7 lei.

Offline

 

#11 06-03-2007 07:40:43

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "the look"

Revista "The One" e a andreei esca (da, da, cu litere mici !)

Gelu, majoritatea fetelor care pozeaza in felul asta o fac perfect constient. Cum spuneam mai sus, pozele tre' sa fie sexoase. Indiferent in ce ziar obscur apar (gen "fata de la pagina 5"). Nu se stie niciodata de unde sare iepurele si sunt contactate pentru un shooting in reviste de gen (reviste care oricum se vand - are balta peste !). Si'apoi sa te tii nene ! Din punctul lor de vedere (al fetelor) e de inteles. E o posibila cariera.
90-60-90 este o realitate. Care s-a vandut, se vinde si se va mai vinde mult si bine. Si nu numai la noi.

Cred ca sunteti cu totii de acord ca subiectul din linkul de mai sus putea fi abordat la fel de bine si la modul "sexos", fotografic vorbind.
Insa fotografa a ales alceva. De-asta am si pus'o aici. Privirea aia care spune atat de multe smile (tare mi-ar fi placut sa stiu la ce se gandea...)

Din pacate pozele de genul asta nu te vand (chiar daca ai 90-60-90) smile

Offline

 

#12 06-03-2007 07:48:04

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: "the look"

În momentul în care te vinzi, devii marfă şi incetezi a mai fi fiinţă. Băgaţi bine la cap asta.

Offline

 

#13 06-03-2007 07:55:47

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "the look"

huh...pot coexista starile...nu-i problema.

hai ca asta e filosofie de facut in jur la niste beri ! big_smile

Offline

 

#14 06-03-2007 08:26:27

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "the look"

mai aici e f greu de zis.De curiozitate am aratat sotului meu poza cu pricina si reactia lui a fost una nu departe de pozele din Clujeanul.
Huh???
deci se poate si mai multa finete big_smile

mie imi place fotografia respectiva, dar totusi, cum era imbracata si era pianul in spate, 2 chestii care se bat putin cap in cap.
desi, repet, imi place poza.

Last edited by degetica (06-03-2007 09:08:07)

Offline

 

#15 06-03-2007 08:33:26

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "the look"

degetica wrote:

mai aici e f greu de zis.De curiozitate am aratat soului meu poza cu pricina si reactia lui a fost una nu departe de pozele din Clujeanul.

asta pentru ca sotul tau este un barbat inteligent care a stiut sa citeasca..."the look" wink big_smile

Offline

 

#16 08-06-2007 13:11:32

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "the look"

Offline

 

#17 08-06-2007 14:41:51

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Offline

 

#18 08-06-2007 14:48:05

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: "the look"

hm. sa imi aduc maine aminte sa caut niste sensia mai vechi nitel
http://www.simplemoment.com/PagePhotos/ … mp;picID=0

Offline

 

#19 14-09-2007 12:58:48

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Offline

 

#20 14-09-2007 13:54:06

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: "the look"

Haha hollow, ce comunista e aia postata de tine.. smile.

imi aduce aminte de soimii patriei , si de statuia cu fetele si cu porumbeii din Budapesta smile)

Offline

 

#21 14-09-2007 14:22:23

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: "the look"

Foarte sincer si cu riscul de a fi luat la shuturi, mie poza aia poloneza nu-mi place deloc, nici vazuta artistic, nici pdv "femeie", nici nicicum.

Compozitia nu are mare sens (de ce oare stai cu spatele la pian si te uiti intr-o parte, catre nimic pana la urma?).

Culorile nu spun nimic- asa era ea imbracata in ziua aia si punct.

Fatza iar nici o emotie nu-mi transmite (da, de acord ca se gandeste la ceva, dar mie mi se pare ca se chinuie sa-si aduca aminte unde a pus cheile...).

Iar pe partea sa spunem- "sexoasa"- nu-mi inspira chiar nimic (dar asta nu are mare importanta, de fapt).

In sfarsit, i-as zice o poza reusita de amator, asa ca un fel de exercitiu de profunzime, poate un pic si sensibila pe partea de prim plan (mainile parca se chinuie sa apere un gand fugar...).

Am comentat asa pentru ca ideea, daca am inteles bine, e de o poza "de referinta", si asta e altceva decat una pusa la comentat din care fotograful invata, sau macar s-a distrat.

Fetele din Clujeanul: sigur ca sunt dragutze, dar ce-are asta cu fotografia? Pozele alea se chinie sa arate cate ceva sexy din ele, numai ca fiind majoritatea trasee pe "clishee" ( roll ), reusesc sa devina monotone si chiar enervante. Iertat sa fiu, sa krakanezi niste fete pe fundal monocrom, fie cu cizme, fie cu ciorapi plasa...

Poate sunt cam dur, dar -cum zicea cineva mai sus- avem femei foarte frumoase, in general femeile sunt frumoase, un "look" putzin sexy le sta bine, si fotografia cred ca (si) de-aia ar fi buna- sa scoata in evidetna frumusetea asta speciala. 

Asta mi-a placut si mie (pusa de doc): http://www.simplemoment.com/PagePhotos/ … mp;picID=4, are un "oareshce".

Pe partea de amator, ma uit acum pe forum si va zic ce poza mi s-a parut foarte reusita, dintre cele cu "femei" (nu am timp sa caut prea mult, poate voi nedreptati pe careva, dar e doar un exemplu, luati-o asha): putzina racoare (tinu).

Last edited by micutzu (14-09-2007 15:02:20)

Offline

 

#22 13-02-2008 07:39:53

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Offline

 

#23 13-02-2008 09:44:10

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: "the look"

hollow, utima postata inaintea postului meu mi se pare comerciala. genu de poza ce apare la noi prin toate revistele asa-zise de moda. unde toti fotografii merg pe teren si cauta cate un fundal irelevant  fata de tema, personaj, haine, atitudine.
am lucrat la o revista maricica de moda si din pacate asta e atitudinea la noi in tara. atat din partea clientilor cat si a angajatorilor. cand fotograful nostru a facut o s edinta foto mai misto fata de banalele portrete in studio sau la mare pe timp de noapte sau in camp de grau a venit conducerea si a zis ca ce e asta? asta e pictorial de anul 2010. noi suntem in 2007 si ne trebuie ceva simplu, usor de inteles pt fetele cu vise de fotomodele. si s-a bagat un pictorial facut de rezerva in alta data..
sunt si fotografi gen galmeanu, bumbut care incearca sa faca ceva mai mult. au clientii lor care accepta.
prima poza postata anterior  pot sa spun ca e.. asa si asa. putin mai artistica.. dar tot oarecum banala si fara legatura (intre atitudine, decor, haine, etc)
am vazut in reviste d emoda straine si poze nefocalizate. nu prea distingeai linia hainelor. fata modelului nu se vedea. vedeai o oarecare forma de haina.. dar vag. credeti ca vom vedea asa ceva in ro in urmatorii 10 ani? si nu ma refer la 1-2 care poate se incumeta ca sunt prea mari (gen elle) sa le pese ce zice lumea..

Offline

 

#24 13-02-2008 12:25:52

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "the look"

trist mi se pare faptul ca am uitat sa ne mai bucuram sincer de-o imagine...

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson