Prima pagina

Forum Fotomozaic / reconditionare suprafete brunate

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 11-06-2007 11:25:55

borjo
Boboc
Registered: 11-06-2007
Posts: 2

reconditionare suprafete brunate

Salutam respectuos!! Problema mea ar fi una ce tine de tehnica reparatiei, adica suprafetele din aluminiu brunate ar trebui refacute, la un aparat foto, si nu am gasit tehnologia brunarii aluminiului. Ma poate ajuta cineva co o solutie?? Cu respect!

Offline

 

#2 11-06-2007 11:33:31

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: reconditionare suprafete brunate

incerc sa revin eu cu detalii.
in principiu, piesa incalzita se scufunda intr-o baie de ulei ars.

Offline

 

#3 11-06-2007 11:38:11

borjo
Boboc
Registered: 11-06-2007
Posts: 2

Re: reconditionare suprafete brunate

metoda brunarii pieselor din ol este cea descrisa de tine, dar temperatura trebuie sa fie destul de mare ca sa provoace arderea uleiului la suprafata piesei. Cu piesele din aluminiu nu am curaj sa procedez astfel, e riscant, se pot deforma, decali...etc. Ma gandesc la o metoda electrochimica...Oricum fabricantul le face chimic...cumva... Multumuri oricum!!

Offline

 

#4 11-06-2007 11:45:22

eXplode
Boboc
Registered: 12-05-2007
Posts: 1

Re: reconditionare suprafete brunate

Am facut si eu o incercare cu un inel (step-ring), dar era facut din fier.Nu stiu daca merge si pe aluminiu dar poti incerca.Este metoda tiganeasca, cea buna este cu tot felul de substante.Am incalzit fierul cu-n arzator cu butelie de butan, pana a ajuns la culoarea violet si l-am scufundat in ulei ars.Atentie sa incalzesti cat mai uniform piesa.Repeti operatia asta de cateva ori pana esti mutumit de culoarea obtinuta.
Eu sunt multumit de culoarea obtinuta.

Offline

 

#5 11-06-2007 14:33:48

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: reconditionare suprafete brunate

nu stiu in ce oras esti, insa in bucuresti, in celebrul deja pasaj de pe victoriei, vis-a-vis de politie, exista un magazin (exista acum 1 an cel putin) unde fac cromari, nickelari, gravura si... brunari.
Tipii sunt destul de destupati si poti discuta cu ei.

Offline

 

#6 11-06-2007 15:24:47

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: reconditionare suprafete brunate

din cite tin eu minte, brunarea propriu zisa e tratament la cald (eu stiam de trecerea metalului printr-o baie de abur fierbinte0.
explode a folosit metoda "tiganeasca" al carui rezultat il confirm si eu.

mai exista asa zisa "brunare la rece", constind practic in atacul chimic al suprafetei pentru crearea unei pelicule de oxid (inteleg ca se obtine o culoare mai degraba albastra decit neagra).

un link: http://www.tiropratico.com/, vezi la "tehnica si secrete" pasajele despre brunare.
mai caut.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson