Prima pagina

Forum Fotomozaic / Scanner

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 25-10-2007 02:56:44

ricoh
Boboc
Registered: 25-10-2007
Posts: 1

Scanner

Salut,


Folosesc un aparat pe film si ma gandeam sa reduc costurile cumparandu-mi un scaner.
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie/sfat?
Bugetul e destul de limitat 5-6mil.Sunt curios daca in banii astia merita sau nu cumparat un scaner, sau sunt bani aruncati pe fereastra pentru ca nu o sa obtin imagini clare/fidele etc .



                                            Multam

Offline

 

#2 25-10-2007 08:47:23

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Scanner

Daca nu vrei sa scanezi diapozitiv, ti-ai putea face treaba de exemplu cu un Benq Scanwit 2750 sau similar. Oricum incearca sa te orientezi spre un scanner cu infrared cleaning zic eu.
Daca vrei sa scanezi si diapozitiv, in afara de Nikon Coolscan IV, V sau 5000ED nu prea ai optiuni. Dar astea sunt departe de bugetul tau.

Offline

 

#3 25-10-2007 09:12:27

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Scanner

Un
- hp photosmart s20 daca gasesti second. Cam 100-150 euro maxim.
- Benq-ul pe care ti l-a zis si radu
- daca il iei realmente ieftin (si nu prea tragi diapozitiv) si un flatbed cu adaptor de transparenta.

Offline

 

#4 06-12-2007 14:25:27

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Scanner

in bugetul ala.. sincer nu cred ca are rost sa iei ceva. am fost si eu in situatia ta de vreun an si am studia toata piata. de la benq la canon l ahp la nikon. de la benq sau canon nu vei mai gasi nou nimic, am vorbit la bucuresti. nu se mai fac. seconduri poate.. alea nu stiu la ce scor pot fi. Eu m-am tot invartit si cercetat luni bune.. si de la buget intial de 10-12 mil am ajuns la dublu pt un Nikon Coolscan V care isi merita toti bani. Imi dau seama acum ca as fi regretat enooorm daca luam ce cautam inainte, benq, scaner flatbed cu adaptor, etc. Fletbedu e ok daca vrei sa scanezi si sa pui pe net pozele. calitate o obtii de la cele mai mari. Coolscanu scaneaza la 21 megapixeli foarte bine. gandeste investitia.. daca mai lucri pe film cativa ani.. sau daca ai cateva mii de imagini de scanat.. iti scoti banii care i-ai da la un lab sa ti le scaneze. (si nu ma refer la pro foto, sooters, sau altii care scaneaza la 6 MP)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson