Prima pagina

Forum Fotomozaic / Sunt scarbita ...

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 19-11-2007 11:51:59

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Sunt scarbita ...

http://www.entropy.ro/
Efectiv scarbita. De felul in care unii fotografi isi bat joc ...

Offline

 

#2 19-11-2007 11:58:36

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sunt scarbita ...

adica ?

Offline

 

#3 19-11-2007 12:00:49

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Sunt scarbita ...

pai uite si tu poze in Predeal...
m-am enervat cu site-u asta ....

Offline

 

#4 19-11-2007 12:01:56

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Sunt scarbita ...

Pe mine ma deranjeaza doua lucruri la individul asta:
1. Faptul ca lui nu i-a spus nimeni ca s-au inventat obiective mai lungi de 24mm.
2. Faptul ca incearca sa vanda viziunea lui foarte denaturata si extrem de prost lustrata, ca un adevar general valabil.

O sa-i scriu un mail sa ii bat obrazul.

Offline

 

#5 19-11-2007 12:03:49

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Sunt scarbita ...

Scoala din Londra...
Iar ma enervez big_smile. Hm, ar fi onorabil sa-i dam dreptu la replica totusi.

Offline

 

#6 19-11-2007 12:06:59

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Sunt scarbita ...

Crick wrote:

pai uite si tu poze in Predeal...
m-am enervat cu site-u asta ....

Acelasi lucru cu pozele din Cluj.
Treaba lui daca ii face placere sa vada numai mizeriile si garajele de treaba. Nesimtirea se resimte cand incearca sa generalizeze imaginea asta.

Offline

 

#7 19-11-2007 12:07:07

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sunt scarbita ...

Pai doamnelor si domnilor,

Viziunea (si modul de realizare a ei) e a autorului.
Apoi, nu ma leg de alte orase pentru ca nu stiu cat de reprezentative sunt imaginile dar pentru Bucuresti cele afisate acolo sunt reprezentative.
Sorry dar asta e realitatea Crick, crede-ma smile

P.S. : nu-l cunosc pe autor, e prima data cand aud de numele lui (cred) si n-am actiuni la site-ul ala.
P.S. 2 : acum cateva zile am vazut la jurnalul de stiri cum niste oameni care construisera o scoala in nustiuce localitate s-au oprit la punerea acoperisului pentru ca si-au dat seama ca au construit scoala...in jurul unui stalp de energie electrica ! Made in Ro. !

Offline

 

#8 19-11-2007 12:18:31

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Sunt scarbita ...

Ok, i-am scris. Sa vedem ce raspuns primim. Mesajul meu, mai jos:

Stimate domn, intotdeauna am fost convins ca fiecare om are dreptul la libera exprimare si originalitate. Nu am nimic impotriva faptului ca dvs. alegeti sa vedeti numai ghenele de gunoi, garajele de tabla, monumentele vandalizate, blocurile comuniste si altele asemenea. Ce mi se pare absolut absurd e ca incercati (prin proiectul "Entropy"), sa vindeti aceasta viziune personala ca un adevar general despre tara noastra. Vreau sa va pun in vedere ca a intelege ("my attempt to better understand contemporary Romania", citat din sectiunea "about") inseamna in primul rand a cunoaste in ansamblu, cu parti bune si rele, frumoase si urate. Si prin proiectul dvs dati vovada de o limitare crasa in ceea ce priveste cunoasterea locurilor pe care le prezentati.
Va invit sa va sustineti punctul de vedere aici: http://fotomozaic.ro/forum/viewtopic.php?pid=6060 .

Cu respect,
Radu Vadan.

Last edited by radu (19-11-2007 12:20:31)

Offline

 

#9 19-11-2007 14:47:02

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Sunt scarbita ...

radu wrote:

Nu i-a spus nimeni ca s-au inventat obiective mai lungi de 24mm?
O sa-i scriu un mail sa ii bat obrazul.

Pe el il intereseaza poate obiective mai scurte de 17, nu mai lungi decat 24.
Dar are sigur si asa ceva.

Offline

 

#10 19-11-2007 22:14:36

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Sunt scarbita ...

dom'le poate am devenit mai amorf sau nu.
Eu nu vad problema.
Fiecare are dreptul de a se exprima. E pe site-ul lui, e proiectul lui, e modalitatea lui de a vedea lucrurile.
Nu trebuie sa fim de acord, nu trebuie sa cautam valori dar nici sa dam in cap.

Eu sunt neutru la treaba asta. M-o fi afectat greva frantuzeasca, insa sincer, pana la ce caricaturi am vazut aici ca proiecte (un psihiatru n-ar strica pe langa o academie de arte din cand in cand), acesta mi se pare inofensiv.

Offline

 

#11 20-11-2007 09:39:34

jollyroger
Turist japonez
Registered: 07-09-2007
Posts: 30

Re: Sunt scarbita ...

Ati fost la Predeal in noiembrie ? smile (ca sa vedeti cata dreptate are)

Offline

 

#12 20-11-2007 10:17:17

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Sunt scarbita ...

Bine, ma calmez. E proiectul lui...

Offline

 

#13 20-11-2007 18:30:12

nokimoto
Boboc
Registered: 18-11-2007
Posts: 3

Re: Sunt scarbita ...

Acum, cans s-a calmat lumea, imi dau si eu cu parerea. Eu sunt din timisoara, si-am vazut ce poze avea aruncate pe site din timisoara, e atat de usor sa surprinzi niste chestii gri, ciudate si urate cu un aparat incat sunt convins ca aproape toti de pe acest forum ar putea sa adune pana maine poze sa facem un site mare si spectaculos cu cate mizerii si treburi nelalocul lor sunt la noi, poate ca peste tot, poate mai mult ca in alte parti, dar ideea de baza e ca omul poarta un nume de roman, se numeste fotograf si nu merita ca nici unul din aceste 2 cuvinte sa-i fie cat de cat atribuite. eu trebuie sa zic ca sunt scarbit, nu e destula antireclama care o avem in general in afara tarii cu toti hotii si dubiosii care sunt plecati la "munca" in alte tari, mai avem nevoie si de unul care si-ar putea folosi talentul sa arate cate o raza de lumina pe o bucatica din ceea ce ne face romani, sa arunce si el cu noroi...sunt mahnit...

Offline

 

#14 20-11-2007 20:26:15

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Sunt scarbita ...

pai uite, eu am o propunere.
Ia sa vedem ce aveti ca si contraoferta. Accept o treaba constructiva oricand.

Offline

 

#15 21-11-2007 00:12:20

nokimoto
Boboc
Registered: 18-11-2007
Posts: 3

Re: Sunt scarbita ...

mda, mi-ai furat ideea, urma sa propun fiecaruia care se afla pe langa un loc unde a pozat individu ( eu o sa iau timisoara )sa faca poze din zonele vizate de omu cu pricina, poze care sa aduca o lumina buna asupra .ro,  eu o sa fac un set de poze , pe cat se poate cu locurile din pozele individului, cat este posibil, doar ca o sa incerc sa aduc alta lumina, evident nu cea "gri" ....

Offline

 

#16 23-11-2007 21:33:41

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Sunt scarbita ...

hollow, bucurestiul nu e ala. e mult mai naspa. ce a pus el acolo e cosmetizat, pe mine aia ma enerveaza.

de asta pozele nu sunt nici macar realiste. sunt gaselnite si atata tot.

Offline

 

#17 24-11-2007 01:14:33

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Sunt scarbita ...

eu zic ca aici riscam sa picam intr-o discutie de gust.
eu nu cred ca ceva e "naspa".

Depinde daca un pahar e jumatate plin sau jumatate gol...

Offline

 

#18 24-11-2007 09:36:07

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Sunt scarbita ...

alex, asa este. nu m-am exprimat eu clar, din pacate. Bucurestiul poate fi si mai urat decat atat, adica este, dar ca sa faci un reportaj realist trebuie cautat un pic mai mult decat corelatiile gasite de fotograful respectiv. pozele expuse nu sunt nici macar realiste, nici 'personale'. sunt cinice. fotograf detasat care da cu tifla.

dar si asta e un punct de vedere asupra lumii.

Offline

 

#19 24-11-2007 10:44:26

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Sunt scarbita ...

hm. Ma puneti realmente pe ganduri cu o treaba.
Ingraditi un mod de exprimare si un mod de a trai.

Eu sunt un tip "carré" cum zic francezii. Strict, fara loc de discutii. Nu sunt de acord cu atitudini batjocoritoare, nu-mi plac lenesii, nu suport superficialitatea si mediocritatea. Cert este insa ca una e jobul si alta e viata in general.
Omul din site are dreptul sa dea cu tifla unde vrea el. Eu nu pot sa judec asa ceva. Datul cu tifla e treaba lui si e viziunea lui. Vorbim despre un mod de-a vedea lucrurile. Nu uitati ca asta de multe ori depinde de varsta si de maturitatea emotionala. Lucrurile se schimba in timp, mult, si inainte de a spune ca acele corelatii sunt nu stiu cum, incercati sa nu plecati de la un punct de referinta personal. Poate tu ai o maniera personala de a vedea lucrurile, avand ca orice om un punct de referinta.
Cert este insa ca in fotografie, de multe ori, asta e o abordare gresita. Incearca un pic sa vezi imaginile cu varsta lui, cu preocuparile lui, cu felul lui de a fi si de ocazia pe care a avut-o in viata sa vada "altfel".
Eu nu m-as grabi sa judec in vreun fel ce face acolo. Am invatat in timp sa remarc niste lucruri. Observ ca e capabil sa inceapa si sa duca un proiect. Sa aiba dorinta de exprimare coerenta si sa-si urmareasca un scop. Compara asta cu stilul usor superficial, de a tranti o imagine, usor penibila, cum vezi pe multe bloguri, "sa fie ceva publicat azi". E diferenta intre a-ti sustine un mod de comunicare si o viziune fata de un gest impulsiv, de multe ori superficial.
Incearca sa vezi partea asta, lasa imaginile in sine, lasa viziunea personala.
Nu uita ca daca un fotograf care-ti place (oricare) publica 3 imagini si disparea in neant, probabil ca nu l-ai fi cunoscut. Lasa-i timp sa creasca, lasa-i timp sa se educe vizual si judeca-l dupa ce trece de o maturitate artistica. Cand e intr-adevar cu o lucrare matura de criticat, atunci da, ok. Pana atunci insa remarca perseverenta si incercarea de exprimare, fie ea si departe de punctul nostru de referinta.

Offline

 

#20 24-11-2007 15:56:26

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Sunt scarbita ...

da, de perseverent, a fost perseverent smile

de multe ori, cu perseverenta ajungi mai departe decat ajung altii cu geniul.


si totusi, ce este, domnilor, fotografia? o mecanica fina? o viziune personala, bla-bla? un joc? o poveste? ai voie orice odata ce ai un aparat foto de gat? exista un cod deontologic? asta trecand peste faptul ca traim in postmodernism (daca nu cumva s-o fi consumat si asta si inca nu ne-am dat seama).

nu ma pricep la fotografie. n-am trecut inca de unghia broastei. dar hai sa vrobesc un pic despre literatura. in literatura, se scrie in doua feluri: cu inima si cu creierul. exista si alte scrisuri intermediare, desigur. dar nu prea ai ce admira la ele. nu ai expresivitate sau inteligenta, oare de ce sa te citesc? cu ce ma imbogatesc daca te citesc?

cam asa...

Offline

 

#21 24-11-2007 22:00:02

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Sunt scarbita ...

din intamplare (...oare) am dat peste un articol reprezentativ. poate explica mai bine ce am vrut sa povestesc mai devreme: http://atelier.liternet.ro/arhiva/5123/ … tului.html

Offline

 

#22 06-12-2007 18:30:27

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Sunt scarbita ...

Offline

 

#23 20-12-2007 20:45:05

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Sunt scarbita ...

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson