Prima pagina

Forum Fotomozaic / Lala

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 29-12-2006 21:57:34

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Lala

http://www.flickr.com/photos/58/330918874/
La multi ani si spor la fotografiat!

Last edited by antiq (29-12-2006 21:59:47)

Offline

 

#2 29-12-2006 22:41:04

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Lala

Ca sa nu fie doar alex capcaun smile, - bokehul are ceva dublare si cum profunzimea de claritate este destul de mare, privirea este atrasa prea mult in stanga.

Ce as face eu :
- fie renunt din compozitie la fundal, de ex. incadrare pe verticala sau alt unghi, alta locatie, etc.
- fie mai inchid putin diafragma sa dispara dublarile si schimb si compozitia daca este nevoie, tipul de fotografie de portret care pune accent pe spatiul apropiat personajului, cu legatura, etc..
- fie iau un obiectiv cu bokeh mai bun wink si reevaluez compozitia daca este cazul...poate merge si asa.
- fie iau un obiectiv cu o focala mai lunga, diafragma deschisa, bokeh bun, etc...
- si mai sunt....sa le descoperi si singura smile

Cred ca esti superincantata de imagine - e f. buna !, in masura in care te ajuta sa mergi mai departe, sa vezi ce poti face mai mult !
Spor la fotografiat, si la multi ani !

Last edited by loock (29-12-2006 23:32:17)

Offline

 

#3 29-12-2006 23:07:59

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Lala

nu,nu esti capcaun,sunt sfaturi pe care si le doreste orice novice,ca mine...
nu sunt superincantata de imagine,ce are nou pt.mine este ca a fost facuta pe film a-n,primul...
imi place mirarea copilei,candoarea ei.
multumesc mult!

Last edited by antiq (29-12-2006 23:08:39)

Offline

 

#4 29-12-2006 23:23:22

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: Lala

In primul rind: La multi ani, antiq!

Daca ma raportez la compozitia, formatul cu orientarea acestuia (landscape), si incadrarea alese de tine, consider ca e o solutie generala buna. Profunzimea mica accentuiaza subiectul, lasind fundalul neclar (lucru bun la portrete). Despre profunzime si factorii care o influienteaza nu mai zic nimic, probabil stii.

Acum daca m-as gindii la cea mai buna varianta (pentru mine), formatul tau nu mi se pare potrivit, lasa spatiul acela negativ la dreapta, putea avea vreun scop, daca aveai ceva in el referitor la mesaj. In situatia data (o singura persoana) eu as opta pentru orientarea tip "portret" a formatului, doar in cazul in care ar fi fost doi sau mai multi copii, era mai indicat "landscape-ul".

Last edited by Tavi F. (29-12-2006 23:40:15)

Offline

 

#5 29-12-2006 23:33:56

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Lala

Loock, Antiq apartine sexului frumos smile

Mie imi place expresia ei,  as fi mers si eu pe verticala.
Nu e chiar usor sa fotografiezi copiii, suntem incantati de expresia lor naturala si e mai greu sa dam si idee fotografiilor . Mie mi se intampla des cu fetita.
(aham, e primul film AN....am si eu unul in geanta , si ma tot codesc sa-l pun in aparat!. asta ce fel de film era?)

Last edited by degetica (29-12-2006 23:34:47)

Offline

 

#6 30-12-2006 00:02:57

Tavi F.
Banned
Registered: 08-12-2006
Posts: 84

Re: Lala

Mai aveam ceva de zis, referitor la imaginea ta, in cazul in care unghiul era altul (vedere mai din profil), mergea mai bine varianta aleasa de tine. Se putea pune in valoare directia privirii (si restul compozitiei sa fi permis lucrul asta).
Dar acum sint si obosit abia mai formulez ce am de spus.

Last edited by Tavi F. (30-12-2006 00:11:56)

Offline

 

#7 30-12-2006 02:17:02

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Lala

antiq,
La Multi Ani  in primul rand.
Eu nu-s prea formalist si o sa va rog sa ma scuzati, nu prea ma pricep la urari, mai ales fiind capcaun smile.

Imaginea mie imi place foarte mult mai ales ca vad ca ai pus ceva suflet la ea. Ca intotdeauna un copil sincer face un cadru. Cine nu e de acord sa ridice mana.

La fel si profunzimea de camp mai redusa, copilul este "rupt" de fundal foarte fain.

Mi-ar fi placut si mai mult insa daca nu taiai un detaliu jos. Ursuletii imprima si mai tare caracterul de inocenta.
Cadrajul orizontal pentru un portret eu il folosesc atunci cand vreau sa plasez un om in mediul sau. Aici nu stiu daca te ajuta. Poti sa incerci acest gen de cadraj de ex daca mai era un partener de joaca in dreapta sau o camera enorma plina de jucarii sau un fratior mai mare sau ceva, facand din imagine o introducere sumara in viata unui om. Nu se aplica doar la un copil, se aplica la tot ce inseamna oameni. Vertical: pui accent pe el si eventual pe un element caracteristic. Orizontal: il incluzi in mediu.

Promit maine sa caut prin vrafuri sa-ti ilustrez ce vroiam sa zic.

Edit: ma uitam printre imagini si vad ca te tii de a/n de zor. Uite un caz de orizontala unde mesajul e mai descriptiv
http://www.flickr.com/photos/58/3232225 … otostream/

Edit 2. Sunt complet stunned. Ai facut progrese absolut remarcabile. Te dau drept model, sper sa nu te inrosesti. Luati la rand imaginile. Va las sa descoperiti ce va place si ce nu.

Antiq, m-ar bucura un articol despre bunici si despre mediul rural in general. E locul unde vad ca excelezi la imagini (detalii, locuri). Eventual despre cum iti marcheaza copilaria (la bunici?) mesajul fotografic la maturizare. Daca ai timp si rabdare.

Offline

 

#8 30-12-2006 09:24:28

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Lala

felicitari, antiq, am vazut si eu pozele azi-dimineata, mi-au placut in mod deosebit. ai o acuratete, o simplitate, o sensibilitate... intr-un cuvant, o feminitate cuceritoare. deja parca ti-am privit sufletul wink

Offline

 

#9 30-12-2006 21:57:09

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Lala

multumesc pentru sfaturi si timpul acordat,asta in primul rand...
incerc sa raspund fiecaruia.
Tavi,ai dreptate,incadrarea nu este cea mai fericita,greseala mea,nu am vazut decat expresia copilei si frica de a nu o pierde m-a facut sa ma grabesc...
degetica,da primele 2 filme a-n,pe care daca nu am reusit sa le fac harcea-parcea de tot ,au reusit cei de la lab.
filmele Agfa APX 100.
docman2,multumesc pt. explicatii,in primul rand... cat despre progrese,ce sa zic...nu cum as fi vrut eu...mai am de invatat muuuuuuuuuult si bine,pentru mine fotografia este mai mult o stare de libertate,si ca sa ma exprim trebuie sa invat cum...
despre articol,cu rabdarea stau bine...cu timpul stau rau,nu promit dar am sa incerc...
dada...multumesc,spor in continuare,amandoua avem mult de invatat!

Last edited by antiq (31-12-2006 10:37:40)

Offline

 

#10 03-01-2007 12:50:49

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Lala

Fain surprinsa expresia. Poate tonurile un pic prea reci pentru expresia calda a copilului?

In fine...  trebuie sa-i dau dreptate lui docman la cele sustinute de el. wink

Bafta!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson