Prima pagina

Forum Fotomozaic / Prevenirea buclarii filmului

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 31-12-2006 19:03:10

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Prevenirea buclarii filmului

Nu stiu exact de ce uneori mi se bucleaza filmul. Am impresia ca temperatura si umiditatea sunt factorii determinanti, insa nu mi-am dat seama inca in ce mod afecteaza ei maleabilitatea filmului. Prin buclare inteleg ca filmul e indaratnic si tinde sa stea rulat, ceea ce ingreuneaza foarte mult procesul de introducere a sa in spira tancului de developare. La film lat e si mai nasol, pentru ca distanta intre marginile spirei e mai mare si e ceva mai greu de introdus filmul. Odata introdus este ok, desi se poate curba ceva mai usor si poate iesi afara, caz in care trebuie scos si reintrodus din nou. Scriu asta dupa ce am pierdut 40 de minute in bezna incercand sa bag in spira un film de 120 infernal de buclat. Data trecuta cand am developat filmul era foarte maleabil si a intrat din prima. Acelasi tip de film (T-max 100 de 120). Am impresia ca inainte sa-l introduc a stat vreo doua ore la temperatura camerei. In mod obisnuit le tin la frigider si le developez cam dupa 15-20 de minute de la momentul scoaterii din frigider.

Are cineva vreo idee? De ce se bucleaza filmul? Ce sa fac sa nu se bucleze in ultimul hal si sa fie ceva mai maleabil?

Offline

 

#2 31-12-2006 19:27:45

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Prevenirea buclarii filmului

Acum e frig si probabil ca este mai tapan...daca zici ca-l mai si pastrez in frigider e clar. smile

- daca il mai bagi in frigider, tine-l mai mult afara, inainte de developare - indicatia anti condens este buna cred - 1/2 ora pt fiecare 9 grade diferenta, deci cam o ora si jumate.

-  a doua recomandare e mai funny dar e buna; - developeaza mai des wink

Offline

 

#3 31-12-2006 22:40:47

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Prevenirea buclarii filmului

subscriu la ce a zis luck. Filmul cand da de temperatura superioara (adica inclusiv scos din frigider) tinde sa se bucleze. Ia un foehn, da cu el pe film tinut la temperatura camerei si o sa intelegi ce zic.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson