Prima pagina

Forum Fotomozaic / cum se pastreaza filmele?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 01-01-2007 13:29:26

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

cum se pastreaza filmele?

La multi ani tuturor!!
o intrebare.
cum se pastreaza  filmele  inainte de developare?
In camera, la frigider...depinde de anotimp?

Last edited by degetica (01-01-2007 21:27:45)

Offline

 

#2 01-01-2007 13:58:09

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: cum se pastreaza filmele?

Eu la tin in frigider si inainte si dupa ce le expun, insa inainte de developare. Cele ne-expuse le tin la congelator si scot cate o bucata din fiecare in frigider (in compartimenul de oua). Inainte sa-l bag in aparat il las sa ajunga la temepratura ambianta. Cu congelatorul nu e obligatoriu, in principiu sunt ok pastrate la temperatura din frigider.

Offline

 

#3 01-01-2007 14:08:57

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: cum se pastreaza filmele?

dar de ce la congelator? care-i scopul?
negativele color au acelasi tratament? (cele expuse, am terminat un film la Busteni , nu stiu unde sa-l tin, ca pe post de frigider avem acu portbagaju masinii big_smile)

Offline

 

#4 01-01-2007 14:36:17

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: cum se pastreaza filmele?

Odata pentru ca nu imi mai incap in frigider si in al doilea rand pentru ca temperatura scazuta stabilizeaza mai bine emulsia si se degradeaza mult mai lent. Da, tote filmele beneficiaza de acelasi tratament (nu discriminam in functie de culoare, marca, etc.). La congelator nu tin decat "stocul". Adica am luat mai multe filme de aceesi marca, majoritatea sunt pastrate la congelator, insa am intotdeauna unul in frigider in caz ca vreau sa-l folosesc - ca sa nu astept atatea ore pana ajunge la temperatura ambianta. Cand l-am bagat deja in aparat, scot altul din congelator si-l pun in frigider. Frigiderul e doar un fel de "buffer zone" pentru depozitare temporara imediat inaintea utilizarii. Evident, nu le bag in aparat direct din frigider, le mai las sa stea o ora, doua la temperatura camerei.

Cele expuse le tin in frigider pana le developez.

Ala de la Busteni poti sa-l tii oriunde numai sa nu fie variatii mari de temepratura. De preferinta la temperaturi sub 18 grade, insa nu e neaparat obligatoriu. Ideea e sa nu le tii la soare, langa soba, sau in masina pe bord. Pivnita sau camara sunt perfecte. Degradarea se produce in luni, ani de zile, nu asa de azi pe maine.

Offline

 

#5 01-01-2007 14:41:54

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: cum se pastreaza filmele?

multumesc Gelu de explicatia detaliata.
Ok, pai atunci nu-mi fac probleme, in maximum 10 zile ajung cu el la developat, iar in casa nu e excesiv de cald (intentionat, ca nu ne place)

Offline

 

#6 01-01-2007 15:37:45

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: cum se pastreaza filmele?

Acuma, chestia cu frigiderul e mai mult fitze.

Pe maj filmelor scrie clar: <20 grade celsius, si uscat.Cam atat e nevoie.

Intr-adevar, daca ajung sa expire la tine acasa sau sunt expirate (ai un stoc f mare orsmth) merita tinute la frigider pt ca le prelungeste durata de viata, se zice.

Eu nu tin in frigider decat filme expirate si expuse dar nedevelopate .
Cand am un film care expira in 2011 si stiu ca il voi trage sapt viitoare  nu vad rostul pastrarii la frigider.

PS: La multi ani

Matei

Last edited by anarhistu (01-01-2007 15:38:33)

Offline

 

#7 01-01-2007 16:18:51

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se pastreaza filmele?

experienta mea personala:
- am niste azo lat in frigider. Il tin acolo pentru ca il pastrez pentru ziua cand ma las de foto. Niste agfa la fel. Daca era sa-l trag in urmatorul an il tineam la temperatura camerei (daca era sub 20 grade). Cine stie insa cand am sa-l trag, asa ca mai bine la frigider cu el.
- dia-urile le tin toate in frigider. Nu de alta, dar pana in vara le vreau terminate.
- color nu prea mai am
- dia-urile developate si inramate sunt in frigider cu o tona de silica gel.

din experienta mea destul de empirica:
- diaurile sunt afectate de caldura destul de tare. Atat inainte cat si dupa developare. Implicit tinute la cat mai rece posibil. Fara variatii de temperatura!
- a/n nedevelopat e afectat cel mai tare de umezeala si de agentii chimici. Implicit nu atat frigul, cat feritul de umezeala e ideal. La fel, fara variatii de temperatura (aviz lui ggl)
- a/n developat e afectat cel mai tare de spalarea corespunzatoare, de lipsa de variatie de temperatura la stocare si de umezeala constanta, sub 60%. Nu e la fel de pretentios ca dia insa.
- color-ul negativ e cel mai sensibil din toate. Scanati din timp si nu plangeti dupa 10 ani cand sunt galbui/magenta. Frigiderul incetineste procesul, insa nu in mod eficient.

Eu negativele a/n developate le tin in folii si in bibliorafturi. In camera. Ferite de soare si de umezeala. Daca e foarte cald vara, le bag intr-o punga de plastic si la frigider cu ele.
Dia-urile bune le inramez si le bag la frigider. Cadrele dublate sau slabe le tin in folia lor, pe cat posibil la cat mai rece, dar in camera, n-am hale de frigidere.
Color-urile le-am scanat toate. Le tin la temperatura camerei. N-am ce sa le fac. Multumesc pe aceasta cale academiei, minilaburilor si manelistilor laboranti.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson