Prima pagina

Forum Fotomozaic / "Bite me!"

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 27-03-2008 13:19:22

AnaP
myself
From: Timisoara
Registered: 05-01-2008
Posts: 31
Website

"Bite me!"

http://farm4.static.flickr.com/3284/2365587347_43dcdc8902.jpg

Offline

 

#2 27-03-2008 14:38:59

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: "Bite me!"

Din pacate nu imi place modul in care e editata.
E mult prea stralucitoare si perfecta.
Nu stiu daca ai folosit lumini sau photoshop sau altceva, dar imi pare prea nenaturala.

Bine, nu sunt eu adeptul acestui gen de poze....

Offline

 

#3 27-03-2008 15:36:49

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: "Bite me!"

mie nu imi place titlul....de fiecare data cand il citesc ,ma gandesc la latura "necolocviala" a lui smile

Offline

 

#4 27-03-2008 16:44:20

AnaP
myself
From: Timisoara
Registered: 05-01-2008
Posts: 31
Website

Re: "Bite me!"

Din punctul meu de vedere fotografia nu e decat floricele, pasarele, fete zambitoare asa cum nici muzica nu e decat Schopenhauer. Rockul (in opinia mea bineinteles) presupune o atitudine aparte, daca starneste indignare si reactii ceva mai puritane inseamna ca mi-am atins scopul.

Anarhistu, post-procesarea la poza asta a fost minima, poza a fost facuta cu aparatul in mana si luminile din dotare smile

Offline

 

#5 27-03-2008 17:51:05

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: "Bite me!"

de lumini nu ma leg, skema pare OK.

mi se pare totusi static cadrul, nu emana agresivitate.

Offline

 

#6 27-03-2008 23:14:20

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Bite me!"

AnaP wrote:

nici muzica nu e decat Schopenhauer

fraza asta n-am inteles-o, ce are Schopenhauer cu muzica??
cadrul nu-i rau, dar intr-adevar, nitel static, cautat.

Offline

 

#7 28-03-2008 00:02:42

AnaP
myself
From: Timisoara
Registered: 05-01-2008
Posts: 31
Website

Re: "Bite me!"

degetica wrote:

fraza asta n-am inteles-o, ce are Schopenhauer cu muzica??

buna intrebare big_smile

Offline

 

#8 28-03-2008 10:29:40

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: "Bite me!"

Păi Shopenhauer poate mergea şi el seara la concerte cīnd avea timp, poate că-i plăcea Mozart, cine ştie... tongue
Oricum, la fraza asta: "Din punctul meu de vedere fotografia nu e decat floricele, pasarele, fete zambitoare asa cum nici muzica nu e decat Schopenhauer." mi-a luat ceva timp ca să īnţeleg ce-ai vrut să spui. Cuvīntul "decīt" are īn mod natural formă negativă, deci dacă-l foloseşti cu negaţie īn faţă nu īnseamnă că-i negi sensul. "Muzica nu e decīt Shopenhauer" este acelaşi lucru cu "muzica e numai Shopenhauer", iar "fotografia nu e decīt floricele" īnseamnă de fapt "fotografia e numai floricele" (īn fine, trecem peste felul īn care sună).
Deci presupun că ai vrut să spui că fotografia nu īnseamnă numai floricele şi păsărele, iar muzica nu īnseamnă numai Shopenhauer (mă rog, eu nu l-aş asocia deloc cu muzica, dar īn fine, am prins ideea). Īntr-adevăr, sīnt de aceeaşi părere cu tine. Mai mult decīt atīt, mie personal nici nu-mi plac fotografiile cu păsărele şi floricele. wink

Acum despre poză: e bună lumina, sīnt bune culorile. E perfectă din punct de vedere tehnic. E un contrast puternic īntre conţinut şi aranjarea īn cadru. Pe de o parte vrei să transmiţi agresivitate, dinamism, dar pe de altă parte ai o compoziţie simetrică, centrală, care īn limbaj compoziţional īnseamnă linişte, eternitate. Tenta sexuală este evidentă, dar şi ea intră īn conflict cu compoziţia. Mie īmi inspiră o fată cuminte, liniştită, care niciodată īn viaţa ei n-a ieşit din cuvīntul părinţilor, dar care ar vrea să fie agresivă din toate punctele de vedere, inclusiv sexual. Se preface că ar fi agresivă, dar nu prea-i iese. Dacă asta ai vrut să transmiţi, ai reuşit. smile

Last edited by VladSoare (28-03-2008 10:31:29)

Offline

 

#9 28-03-2008 10:48:50

AnaP
myself
From: Timisoara
Registered: 05-01-2008
Posts: 31
Website

Re: "Bite me!"

Vlad, chiar nu vreau sa intram in polemici, dar hai sa gandim logic: conform dexonline: decat = numai (pct2 la definitia 1) deci putem traduce ce-am zis in: "Din punctul meu de vedere fotografia nu e numai floricele, pasarele, fete zambitoare asa cum nici muzica nu e numai Schopenhauer.", evident il putem inlocui pe maestrul Schopenhauer cu unul care chiar s-a ocupat de muzica, ca sa aiba ceva mai mult sens fraza. Eu inteleg ce zici tu acolo, dar din punctul asta de vedere limba romana este mult mai permisiva decat o faci sa para smile.. in fine, sa trecem peste ca nu suntem la lectia de lincgvistica.

Cu poza, eu nu am vrut sa exprim o rockerita si atat, vezi pantofii, vezi coafura destul de sic. Am vrut o fata temperata, care nu stie decat rockareala, o fata care din cand in cand se dezlantuie prin rock, de aici si influentele vestimentare si atitudinea contrastanta. Daca vroiam o rockerita pura era incaltata cu bocanci, nespalata pe cap de-o vreme, imbracata exclusiv in negru, mai multe lanturi, capete de mort, etc.

In orice caz, multumesc de comentarii, ma ajuta mult sa-mi dau seama cum e perceputa din afara munca mea wink

Last edited by AnaP (28-03-2008 10:49:30)

Offline

 

#10 28-03-2008 11:35:17

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Bite me!"

deci muzica nu e numai Schopenhauer = pictura nu e doar Eugen ionescu,. LOL

Offline

 

#11 28-03-2008 12:07:10

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: "Bite me!"

Ana, dacă te uiţi mai atent la definiţia de la DexOnline, aia pe care mi-o dai ca dovadă, zice acolo clar: "restrictiv, īn construcţii negative". Deci "decīt" īnseamnă "numai" atīta timp cīt īl foloseşti sub formă negativă. "Nu am citit decīt o carte" īnseamnă "am citit numai o carte şi nimic mai mult".

Īn fine, să trecem peste asta. Mă crezi sau nu, prea puţin contează, doar că mă chinui mai mult să īnţeleg ce vrei să spui. Cīnd spui că fata "nu ştie decīt rockăreală", ce să īnţeleg din asta? Că rockăreala este tot ceea ce ştie ea (ăsta ar fi sensul corect din punct de vedere lingvistic al frazei tale) sau că rockăreala nu e singurul lucru pe care-l ştie? Presupun, din context, că sensul dorit de tine este al doilea, dar īn mod normal s-ar īnţelege exact pe dos.
Nu-i vorba că fac eu limba să pară prea restrictivă sau că vreau să fac pe deşteptul, ci e vorba de lizibilitatea mesajului. Nu obişnuiesc să mă leg de detalii lingvistice pe forumuri, niciodată n-am comentat cīnd a scris cineva "v-eţi" īn loc de "veţi", dar cīnd nu īnţeleg mesajul şi īncerc să-l deduc din context din cauza utilizării greşite a unui cuvīnt, mi se pare normal să spun. wink
Că n-are legătură cu fotografia, sīnt de acord.

Bun, deci īnţeleg că ai vrut o fată cuminte care doar din cīnd īn cīnd se dezlănţuie agresiv. Păi cam asta ai şi exprimat. Cam asta ziceam şi eu mai sus. Deci ai reuşit. Eu merg īnsă un pic mai departe şi spun că liniştea cadrului, sugerată de compoziţia simetrică şi statică, arată faptul că fata nu prea reuşeşte să fie agresivă. Ar vrea să fie, dar nu-i iese. Chiar şi atunci cīnd se dezlănţuie prin rock, dezlănţuirea ei este paşnică īn esenţă şi agresivă doar īn aparenţă. Un indiciu suplimentar īn acest sens este şi faptul că ea nu muşcă chitara, ci doar se preface. Gura vine ameninţător spre chitară, dar n-o atinge. smile
De asemenea, tenta sexuală este evidentă. Dacă a fost intenţionată, bravo, ai reuşit.

Last edited by VladSoare (28-03-2008 12:12:48)

Offline

 

#12 28-03-2008 12:27:06

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: "Bite me!"

fotografie tipica de moda: echilibrata cromatic , perfect tehnic, personaj ce se vede ca nu are treaba cu asa ceva si mimeaza tot (sa ne gandim la orice pictorial din revistele de femei cu vedete la volanul unui ferrari sau bordul unui avion), si care nu spune prea multe. Iti zic eu ca daca-l prindeai pe Marilyn Manson sau orica alt rocker pe scena la un concert, nervos muscand-si chitara era total altceva.
parerea mea.

Offline

 

#13 28-03-2008 12:50:00

AnaP
myself
From: Timisoara
Registered: 05-01-2008
Posts: 31
Website

Re: "Bite me!"

Pai asta e diferenta intre studio si lucru cu modele si fotografia de concert, nu? Am fotografii si din concerte destule. Acum fata a avut dorinta de a fi rockerita pentru o zi si eu de a poza un model altfel decat clasicele portrete. Cred ca fotografia de studio in general incearca doar sa induca o stare si nu sa exprime o stare care exista deja.

Offline

 

#14 28-03-2008 14:48:12

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Bite me!"

pai da, dar trebuie sa pacalesti cat mai bine:)
eu cred ca esti pe drumul cel bun, avand in vedere ca dpdv tehnic mi se pare f faina.
 

(dpdv lingvistic, cred ca tu incurci decat cu doar )

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson