Prima pagina

Forum Fotomozaic / Dimensiuni fotografii site

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 26-09-2008 21:18:35

Liviu
Turist japonez
Registered: 14-09-2008
Posts: 30

Dimensiuni fotografii site

Saptamana trecuta m-am hotarat sa postez pe site un articol cu cateva fotografii din Retezat (aparut intre timp la sectiunea articole, locuri).

M-am lovit de urmatoarea problema:

Imaginile descarcate din aparat sunt foarte clare (la o rezolutie de 2272 x 1704, respectiv 1,21 mb).

In schimb, cand am incercat sa le incarc (upload) in meniul de pe site-ul fotomozaic care permite scrierea unui articol, nu mi-a permis sa incarc decat la rezolutia de 600 x 450, in rest imi spunea ca depasesc dimensiunea maxima admisa.
Am gasit unele postari mai vechi din care rezulta ca maximul ar fi cam de 800 x 600, dar nici asta nu a mers.
Asa ca le-am incarcat la 600 x 450. Meniul acela parea destul de "ferm" in a nu permite imagini mai mari  as ca am postat fotografiile asa, dupa ce am stat intr-o seara sa reduc dimensiunile si sa incarc imaginile.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1) Este posibila reducerea dimensiunilor (adica a laturilor fotografiilor) la cele admise de site, fara a reduce prea mult rezolutia? Iar daca da, care este rezolutia maxima admisa si cum se poate face asta?
2) Daca raspunsul la prima intrebare este negativ si dimensiunea maxima este intr-adevar de 600 x 450 pixeli, cum pot totusi face ca imaginile sa-si pastreze cat de cat calitatea?
3) Aceasta este dimensiunea maxima admisa si in alte sectiuni (gen forum, unde am vazut ca se mai posteaza fotografii) sau exista diferente?

Aici trebuie sa precizez ca le-am redus dimensiunile cu un program numit Photo Editor, de pe net (free). De regula folosesc adobe photoshop starter edition, dar acest program nu are functie de reducere a dimensiunilor (sau n-am gasit-o)  big_smile

Sunt constient ca am plictisit deja ceva lume (ultimul, anarhistu', care mi-a recomandat sa scriu in aceasta sectiune) cu aceste intrebari dar ma gandesc ca ar fi fain sa aflu daca se pot face lucrurile mai bine si, eventual, sa modific articolul (ori sa stiu pentru postari viitoare).
Pe site am vazut imagini cu contrast fain, dar asta poate avea legatura cu obiectivele si aparatele folosite, respectiv cu softul folosit (gen photoshop, sa zicem).

bobocul multumeste!  smile

Offline

 

#2 26-09-2008 22:09:35

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Dimensiuni fotografii site

Salut,

NU prea are legatura cu obiectivele si aparatele folosite. La dimensiunea de 640x480 sau similar (eu la dimensiunea asta pun pozele de obicei, cred) nu se vede care obiectiv e mai sharp sau care aparat are rezolutie mai buna, pentru ca oricum pozele sunt micsorate de tz ori. La dimensiunea asta sunt mai evidente problemele de culoare, redarea detaliilor in zonele luminoase sau intunecate...etc.

Pentru a face resize rapid si eficient la poze iti recomand din toata inima Picasa. E gratuit, e mentinut de Google, deci e imbunatatit frecvent , si va ramane mult timp pe piata.

Cu exceptia faptullui ca la prima rulare incearca sa incarce toate pozele de pe calculator si e enervanr, de la File-Ad folder to Picasa poti seta doar folderele in care doresti sa fie pozele cu care lucrezi. Dupa asta vei vedea ca un resize (resample) , un contrast, un crop, un sharpen, modificari simple de culoare sau alte chestii de genul devin o joaca de copii. Cam totul se poate face in Picasa din 3-4 clicks, si calitatea rezultatului e foarte buna pentru postarea pe web si alte operatii e genul.

Eu folosesc Picasa si pentru importul pozelor de pe carduri, dar aici e alta discutie deja.

Alternativa gratuita si la fel de simplu de obtinut se numeste IrfanView. E ceva mai complicat pana cand te obisnuiesti cu el, dar poate face orice operatii simple pe imagini foarte rapid si bine. Si functioneaza perfect ca viewer de imagini in loc de viewerul din windows sau in loc de alte softuri similare.Eu folosesc irfanview de cate ori am nevoie de aceasi operatie pe un set de poze (including rame, scris nume pe poze, resize la toate pozele din folder deodata,etc). Irfanview permite aplicarea aceluiasi set de operatiuni pe o multime de poze selectate dintr-un folder, si e foarte rapid pentru asta. Practic, pentru resize la toate pozele de pe un card de 2 GB ai de apelat o comanda din meniu si de facut setari cam 2 minute maxim.

Astept un rezultat, si vedem cu ce te mai putem ajuta. Daca doresti indrumare pas cu pas, sigur este cineva care stie. Eu sunt in vacanta pana luni, deci nu stiu cand mai ajung pe net.

Offline

 

#3 26-09-2008 23:59:23

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: Dimensiuni fotografii site

acealeasi 2 programe le folosesc si eu smile

am observat insa ca irfanview compreseaza mai bine jpg-urile la aceeasi dimensiune si acelasi nivel de compresie...ies mai mici decat oricare parca.... asa ca il recomand wink

Offline

 

#4 28-09-2008 20:07:54

Liviu
Turist japonez
Registered: 14-09-2008
Posts: 30

Re: Dimensiuni fotografii site

S-a notat. smile  la picassa nu m-am prins unde e functia de resize ori resample. maine incerc si irfanview, sper sa am din nou timp pt asta. multumesc!

Offline

 

#5 28-09-2008 20:26:35

Liviu
Turist japonez
Registered: 14-09-2008
Posts: 30

Re: Dimensiuni fotografii site

am gasit si resize in picasa...intr-adevar, poza ramane faina si dupa resize! multumesc inca odata smile

Offline

 

#6 09-12-2009 12:48:39

adicenter
Boboc
Registered: 09-12-2009
Posts: 1
Website

Re: Dimensiuni fotografii site

Dimensiunile fotografiilor care se publica pe un site depind foarte mult de modul cum sunt afisate. Eu tot timpul folosesc maxim 400x400 pixeli pentru inline view.

Daca se utilizeaza resize on page load sau diverse plugin-uri pentru galerii de imagini, atunci imaginile pot fi mai mari iar display-ul lor optim referitor la viteza de incarcare este manageriat server side.

Eu folosesc RIOT - e un super image optimizer free (gratuit).

edited: Adi, o simpla trimitere la website-ul din dreptul nick-ului era poate mai mult decat suficient. wink Intelegi ce vreau sa spun... ca sa nu-L maniem pe Dumnezeu.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson