Prima pagina

Forum Fotomozaic / Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 09-01-2007 01:13:32

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

Feedback pls.

Offline

 

#2 09-01-2007 01:34:46

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

initial am vrut sa te rog daca pot sa-l pun fara diacritice (a trebuit sa lucrez serios textul). Dupa care mi-am dat seama ca se pierde tot farmecul. Vai vai cum zic ardelenii.. Mi-am permis doar sa-l pun la eseuri.

Last edited by docman2 (09-01-2007 01:35:06)

Offline

 

#3 09-01-2007 10:49:14

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

si pe mine m-a dus cu gandul la eseu, in ciuda fotografiilor documentare.
De fapt, prima foto nici nu e asa documentara, pentru mine a avut un impact foarte puternic.
  Multumesc si pentru ca nu vrei sa dai uitarii.....
     smile

Offline

 

#4 09-01-2007 12:58:54

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

@docman: imi pare rau ca ti-am dat de lucru! ar fi totusi bine daca macar articolele ar merge cu diacritice, sunt mai usor de citit. si cred ca ai dreptate, se potriveste totusi la eseuri...

@degetica: multumesc de comentariu smile

sper ca de acum sa am mai mult timp si sa fiu mai activa pe forum; dar avand in vedere ca mi-a luat o o saptamana ca sa scriu cele cateva randuri ale articolului meu o sa va rog sa fiti ingadiutori cu mine daca scriu mai rar! de citit citesc tot! wink

Last edited by amelie (09-01-2007 12:59:36)

Offline

 

#5 09-01-2007 13:22:45

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

Amelie, bine vazut. Merci ca ai impartasit si cu noi... Imi aduc aminte vag ca am cunoscut si eu parca o situatie similara sau o-i fi fost victima unui deja-vu al situatiei? smile In fine... parca ar fi mers o incadrare putin mai stransa la cel de-al doilea cadru, ca sa se vada si mai clar ca usa a disparut... cumva fara a renunta la inscriptie.

Bafta!

Offline

 

#6 09-01-2007 14:19:39

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

bine vazut si frumos !
bafta!

Offline

 

#7 10-01-2007 12:09:55

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

multumesc tuturor de comentarii!

@Bodhi: ai perfecta dreptate cu incadrarea, dar din pacate mi-am dat seama de asta abia acasa. casa e cu fata spre nord, usa aia e tot timpul in umbra. puteam sa fac un crop, dar parca mi-am dorit sa se vada si casa fara geamuri, ceva din curte + gardul... nu stiu, cum ziceti si voi. de altfel si prima poza e un crop pentru ca nu se vedea mai deloc scrisul.

conditiile de fotografiat nu au fost grozave, in sensul ca a trebuit sa fac pozele repede pentru ca e o straduta circulata dar nu neaparat de lume buna... sad nu-mi era prea la indemana sa stau cu aparatul pe-acolo.

Offline

 

#8 06-02-2007 20:43:25

msdan
aici titlu
Registered: 06-02-2007
Posts: 32
Website

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

mai pun un comentariu smile, nu stiu de ce, cred ca sunt la ora de lene

disclaimer: nu am citit toate articolele

mesaj: am iarasi impresia ca noi romanii suntem "extremisti" cand e vorba de relele noastre interne(defectele); nu-mi dau seama de ce nu putem sa vedem "frumosul" de la noi cand suntem inca in tara; sau daca-l vedem, sa incercam sa-l ducem din nou la extrem ca si-n cazul "uratului"... "manualele" de emigrare ale lui alex sunt mult mai optimiste (stiu, nu sunt in aceeasi "partitura" de subiecte), desi nici procesul asta nu-i unul floare la ureche (insa el a gasit destule cadre frumoase acolo, cadre care cu siguranta le poti ochi si-n romania)... dar ciudat e ca le-a gasit in alta parte si nu la noi

as propune un eseu cu tema:

Romania. Frumoasa!

pentru cei cu talent scriitoricesc. Curios de rezultat ...

Offline

 

#9 06-02-2007 23:15:41

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

hm.
ne ajuti? Facem remote asa ceva? eu sunt mai aproape nitel big_smile, ofer ceva imagini. Mai ai ceva de pe acasa?
Text gasim oameni (stiu vreo trei candidati(+e) macar).
?

Offline

 

#10 07-02-2007 15:03:25

msdan
aici titlu
Registered: 06-02-2007
Posts: 32
Website

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

salut alex,

eu nu am foto artistice din romania din pacate (is nou in lumea asta foto si nu am apucat sa vad romania cu aparatul in mana prea mult)
am ceva de genul rural cam cum arata pe aici http://www.myphotosquare.com/album/heart/?0 , http://www.myphotosquare.com/albums/?a=0_023 (nu stiu daca trebe sa pun linkuri de genul asta, sa nu fie considerata reclama mascata); daca or fi bune de folosit la ceva, nu-i problema din partea mea

am mai citit pe site si am vazut care-i scopul sitelui acum si simt ca am calcat un pic dincolo de reguli smile (am dat mai mult cu gura, aici se vrea si actiune)

Last edited by msdan (07-02-2007 15:04:21)

Offline

 

#11 07-02-2007 15:12:58

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

don't worry,  acu te-ai lamurit, iar capcaunul sef iarta multe cand vine omu cu articolul in dinti!
macar gandeste-te cum ai vrea sa fie prezentarea si poti s-o scrii la sectiunea dedicata (nitel mai sus, expune propriul tau articol)

succese.

Offline

 

#12 12-02-2007 21:29:39

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Nu mai este nimic de furat - Linda Serbănescu

mesaj: am iarasi impresia ca noi romanii suntem "extremisti" cand e vorba de relele noastre interne(defectele); nu-mi dau seama de ce nu putem sa vedem "frumosul" de la noi cand suntem inca in tara; sau daca-l vedem, sa incercam sa-l ducem din nou la extrem ca si-n cazul "uratului"

msdan, imi pare rau ca asta a fost mesajul pe care l-ai perceput...

nu am incercat sa scriu despre uratul din jur ci despre atitudinea de anormala resemnare a romanilor in fata unor situatii pe care sta in puterea lor sa le schimbe.

poate ca trebuia sa explic ce inteleg eu prin atitudine mioritica: mi se pare extraordinar sa poti avea o atitudine senina in fata mortii, dar mi se pare stupid sa fii resemnat in fata unei crime altminteri evitabile, asa cum e ciobanul din miorita.

traim intr-o tara in care un fost prim ministru a spus la televizor ca nu este necesar sa creasca salariile medicilor ca ei oricum primesc mita! asta ca sa dau doar un exemplu din sutele posibile.

e in puterea noastra sa schimbam ceva, intotdeauna mai este ceva de furat si nu e suficient sa privim resemnati in jur. trebuie sa luam o atitudine daca vrem ca ceva sa se schimbe.


in alta ordine de idei, cand o sa reusesc sa scanez diapozitivele de asta vara poate o  sa scriu un articol despre frumusetile patriei!  tongue  desi sunt poze facute la tara, multe dintre ele cu copilu' agatat in marsupiu de gat alaturi de aparatul foto, poate reusesc sa scot ceva de-acolo!

cel mai mult mi-ar placea sa scriu despre Retezat, dar pozele pe care le-am facut acolo sunt cu un PS groaznic. si din pacate nici o sansa sa ajung mai devreme de 2 ani acolo! sad

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson