Prima pagina

Forum Fotomozaic / Chinon CE4 - Cosmin Munteanu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 27-12-2010 13:13:19

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Chinon CE4 - Cosmin Munteanu

A fost publicat articolul:
Chinon CE4 - Cosmin Munteanu
Feedback pls.

Offline

 

#2 09-01-2011 10:59:42

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Chinon CE4 - Cosmin Munteanu

Este bine ca face cineva review-uri si la antichitati.
Nu se stie niciodata ce pasarele te apuca, sau ti se strica ce aveai (bat in lemn), si atunci poate te ajuta sa vezi cate ceva.

Pe de o parte insa, daca te atrage - the real thing, nu prea vad de ce te complici cu altceva.

Este o problema si sa alegi un body Pentax - asta mi-e foarte clar.
K2 este mai aproape la specificatii de CE4, insa are si avantaje inafara de brand smile, dar si minusuri - sigur este mai vechi, de fapt primul SLR Pentax pe montura K, insa varf de gama peste generatii.
Are de la 8 sec la 1/1000 plus B ca si CE4, insa are flash sync pana la 1/125, si cu unele speciale chiar pana la 1/1000 printr-o priza dedicata, separata de X.
Merge si fara baterii la 1/125 si la 1/1000.
Iar timpii reali acopera o plaja mult mai mare pe AE, respectiv nu doar 8 sec, ci chiar minute !
Bateriile - daca sunt varta alkaline, tin cam 15 ani  big_smile , si camera are pe spate tester cu led rosu.
Are si marire 0,88x si redare 0,95 %, insa geamul mat nu este la fel de bun pt. focalizare ca la seria M, cred ca are granulatia prea fina, altfel este destul de luminos, si nici microprismele nu sunt de mare ajutor - ele chiar sunt foarte mici, si nu se vad bine decat pe lumina de zi.
Cu putin efort insa, ma descurc cu el, insa prefer ceva cu AF in prezent - MZ-S-ul cu lupa de vizor O-ME53, care asa ajunge la o marire comparabila cu batranul K2 si cu LX-ul, avant un geam mat mai aproape de LX insa  big_smile
  CE4 are insa si memory lock - o chestie utila, chiar daca trebuie sa pastrezi butonul apasat, si chiar daca nu are si masura spot.
  Este si mai mica camera Chinon - chestie bine venita, insa greutatea este prea mica pt. o inertie decenta din mana.
Inca o diferenta ar fi informatia din vizor, care la K2 se realizeaza cu ac mobil, si nu se vede pe fond negru din pacate...

Celelalte K-uri sunt bune, dar fara AE si cu obturatoare de carpa - insa bune.
KX / KX motor, cred ca ar fi urmatoarea alegere.
KX are si periscop pt diafragma, asa cum are si K2 DMD.

M-urile sunt mici si cu vizoare mari si bune, insa nici macar MX nu are DOF preview si MLU
Iar MX este doar full manual, fara AE.
Are insa cel mai mare vizor ever de SLR 35....
DOF preview, doar rotind obiectivul in baioneta....
Cat despre MLU cu apasarea fina pe declansator, eu n-am vazut inca un exemplar capabil de asa ceva.
MEsuper nu prea este fiabil - are un mecanism de armare cam fragil, iar butonasele sunt chiar cretine - cred ca fortat sa iau as prefera un ME simplu - avand corectie in AE, si X sync separat, oricum nu prea folosesc decat extrem de rar full manual...
ME-F papa bateriile si fara AF...

A-urile nu sunt fiabile, niste plasticarai ciudate cu gust amar.
Inainte sa iau K2 black, aveam de gand sa iau un superA, insa cand am ajuns cu banii era deja dat, si am luat K2-ul.
Cred ca am avut noroc la faza asta.
P-urile la fel...probabil fortat de imprejurari poti sa vezi un P50, si sa te amagesti ca este varf de gama...  lol
LX este destul de fain, insa eu nu am vrut sa ma complic cu repararea amortizorului de la oglinda - chestie obligatorie, si nici nu prea m-a incantat ciudatenia cu timpii de manual - cred ca sunt singurul pentaxist care nu vrea un LX smile; adevarul este ca mi-ar placea sa am un LX titanium black, insa este ultima chestie de pe lume care chiar m-ar interesa.
SF-urile sunt niste ciudatenii, si vibreaza din cauza plasticului la declansare.
Cu un K2 trag din mana fara jena, la timpi nesimtit de lungi; cu un SF ies nu-mi permit sa trag la 1/30 cu 50-ul.
SF-7 are primul matrix din lume, cu doua celule numai - una fiind un fel de spot in mijloc, insa mare de tot...
Are si memory lock - chiar scrie ML in loc de AE-L smile, si chiar trebuie sa te descurci cu el pt. ca alta corectie de expunere nu are smile, doar SFX/1 are corectii clasice, insa nu mai are pleasca de spot...
La Z-uri este OK Z1 old si Z20, daca lasi pretentiile de varf de gama.
Z1-p nu este foarte fiabil, nu doar ca ii sare blitzul, dar nici obturatorul nu are tocmai o viata demna de un varf de gama, si papa bateria cu Li repede, iar battery grip nu are - are doar un grip chior...insa se poate manufactura ceva - cine are chef de joaca.
Si cam vibreaza toate la declansare din cauza plasticului.
La MZ-uri sigur ca recomand MZ-S, chit ca are si el bube.
Functii fara afisaj intuitiv, trebuie memorate sau scrise pe ceva separat, spate din policarbonat subtire si paraitor, marire defolt mica la vizor 0,75X, insa se rezolva cu O-ME53.
Gripul este obligatoriu pt. baterii decente, si este si f. fain.
MZ-3 si MZ-5/5n nu sunt din pacate fiabile, sunt si plasticoase, degeaba sunt mici si dragute
Au in plus geamul mat montat descentrat, fara uniformitate la redarea focalizarii, inclusiv la MZ-3 black limited, si chit ca sunt sanse sa fie corectat cu ceva shim-uri and shit, nu merita - pana la urma se arde motorul de AF sau se strica un mecanism de tras filmul sau altceva.

Last edited by loock (09-01-2011 11:12:44)

Offline

 

#3 10-01-2011 01:13:05

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Chinon CE4 - Cosmin Munteanu

loock, tematica articolului e Chinon CE4. Te rog eu, tot auzim teoriile astea de la k2 la mz-s. Poate ne zici ceva si de aparatul in cauza?

Offline

 

#4 10-01-2011 13:37:39

oricum
Knipser
Registered: 21-12-2006
Posts: 11

Re: Chinon CE4 - Cosmin Munteanu

Loock, K2 nu este in nici un caz primul Pentax pe baioneta K. MX are DOF preview Pentru MLU cu "apasarea fina pe declansator" te invit cind vrei tu sa iti arat cum se face (nu este apasare fina; merge si la Spotmatic). Z1p este fiabil (am asa ceva); chestia cu vibratul - vorbesti aiurea. Mz5 si Mz3 sint suficient de fiabile; mi-au trecut prin mina 4 MZ-5(n) si 2 MZ3 (unul black); obturatorul de panza de pe Spotmatic / KM este minunat Iar legat de 'A'-uri ...Din cate imi aduc aminte Docman a avut un SuperA cu care mergea la munte si nu s-a plans ca nu ar fi fiabil. Una din cele mai distructive persoane in materie de foto pe care le stiu('avocatu' pentru cunoscatori) a avut  pe mina un Super Program cu Tokina ATX 28-85, acum multi ani de zile. L-a tinut suficient de mult ca sa caute de cumparat un 'trepied pe baioneta K'.
Nu mai aburi lumea cu preferintele tale personale !!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson