Prima pagina

Forum Fotomozaic / Feedback necesar

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-06-2011 14:55:20

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Feedback necesar

As dori un feedback din partea comunitatii la ideile urmatoare:
- schimbat designul site-ului + alte facilitati (interfata articole, etc)
- concurs premiat substantial (>200 eur) pentru cel mai bun articol/tutorial din ultimele 3 luni (efectiv sa fie ceva sa zic "oh" cand il citesc)
- alta idee de a va ajuta si mai mult

Ce ma intereseaza:
- sa aflu ce va lipseste actualmente ca sa avansati/pastrati/invatati/... in ale fotografiei
- sa aflu cum scap de o meteahna pe care o constat (si) pe acest site: multi vin, invata, absorb... si pleaca cum au un anumit nivel. Nu se capitalizeaza cum zic astia in bransa mea de IT-isti.
- nu sunt adeptul turmelor de useri care discuta politica pe forumuri de foto. Sau despre masini. Traficul si nr de useri nu sunt relevante pentru mine, pentru ca n-am de gand vreodata sa fac acest site cu bannere.

feedbackul e bine primit.

Offline

 

#2 22-06-2011 10:03:05

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Feedback necesar

Salut docule ,
in primul rand ar trebui vazut numarul real de useri si ma refer aici la cei care sunt activi , restul eliminati .
inscrierea noilor membrii sa fie conditionata de publicarea de articole si/sau imagini , de feedback-ul oferit celorlalti membrii .

la restul ma mai gandesc si revin .

Offline

 

#3 22-06-2011 10:58:30

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Feedback necesar

Salut si de la mine

Mie imi place mult designul siteului ..tocmai asta m-a atras la el...simplitatea si facilitatea de a naviga in el!
Imi place cum sunt ordonate si expuse informatiile,articole,tutoriale,concursurile !
Ce ma mira este ca revazand toate concursurile de la tema saptamanii am constatat ca inainte erau mult mai multi participanti....nu stiu de ce s-au pierdut pe traseu!
Mi-ar placea sa regasesc in site si articole interesante despre alti fotografi celebri  si portofoliile lor plus  articole despre procesarea imaginii !

Offline

 

#4 22-06-2011 11:24:54

adelarusu
Posesor de trepied
From: Oradea
Registered: 09-12-2009
Posts: 126
Website

Re: Feedback necesar

Am uitat sa specific faptul ca ar fi bine daca s-ar gasi o metoda mai usoara de incarcare a fotografiilor pe site....prin flikr sau imageShack.us e destul de complicat pentru unii si poate si asta ii descurajeaza!

Poate imi mai vin idei pe parcurs!

O zi buna!

Offline

 

#5 22-06-2011 22:05:08

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Feedback necesar

Nu-mi dau seama exact ce ai īmbunătăţit dar cānd dau īn forum click īn text ca să mut cursorul īmi tot bagă tag-ul bold. Asta se īntāmplă doar cānd editezi un comentariu deja scris. E foarte enervant.

Da. Bine zice tovarăşa antiq: eliminaţi elementele subversive!

Fotografi celebri, ia să vedem. Mi-ai dat o idee. Fred Herzog? A auzit cineva de Fred Herzog? Cu portofoliile e mai greu din motive de copyright. Mă īntreb cum aş putea rezolva problema asta dacă fac un articol despre Herzog, pentru că a citi un articol fără imagini despre un fotograf e ca şi cum ai urmări la radio aterizarea lui Neil Armstrong pe Lună, comentată de Cristian Ţopescu.

Last edited by ggl (22-06-2011 22:11:25)

Offline

 

#6 23-06-2011 08:10:49

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Feedback necesar

explicati-mi si mie unde sunt schimbarile de la forum ca unii e mai artisti din astia care nu capitalizeaza si nu le vede tongue

de lipsit...nu-mi dau seama pt ca pe un site practic nu poti invata calumea, un curs de fotografie nu merge online.

Eu as zice ca ar trebui sa fim mai sinceri unii cu altii (de exemplu cand cineva s-a plafonat) si coerenti in explicatii.

Offline

 

#7 26-06-2011 19:23:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Feedback necesar

@antiq
legat de eliminarea conturilor, termenul de activi ma cam pune pe ganduri. Un caz bun este robotwolf. A lipsit mult timp pe forum, a reaparut.
Mi-e destul de greu sa decid cine e activ si cine nu.
Personal atata timp cat este spatiu pe server (si este absolut suficient), nu prea m-as baga sa risc sa dau afara oameni care n-au timp sa mai reintre.

@adelarusu
notez ca designul e ok. Ma bucur ca sunt si oameni care prefera un design mai simplu.
Legat de cei care vin si pleaca, well, asta e o problema mai lunga. Oamenii vin, invata si pleaca. De lasat in urma sunt foarte putini care lasa. Necesita timp, daruire, altruism, multe altele.
Adica la polul opus al mentalitatii sociale romanesti actuale din pacate. Daca ai idei pentru atras oameni care vor sa lase ceva in urma, sunt dispus sa fac tot ce pot.

Legat de fotografi celebri, o sa incerc sa mai fac pe ici pe colo cate un articol legat de ce mi-a placut respectivul, eventual sa incerc sa comentez o imagine. Cu link catre un site extern.
O sa intreb un avocat cam ce putem face ce nu putem face ca sa fie corect legal, uman si moral fata de autor.

Legat de incarcat fotografiile, notez clar o problema (nu e prima oara cand mi se atrage atentia). Exista deja o metoda: sa le faceti upload in zona "contul meu" si sa folositi linkul respectiv.
Am sa pun sub imagine de acum incolo un "linkul la imagine" la care sa dati copy paste in forum. Cam cum are imageshack, doar ca or sa fie hosted pe acest server.
Implicit o sa pot sa fac legatura si cu autorul respectiv si sa apara la galeria lor personala. Galerie la care am planuri mari (sa fie grupate dupa tags, autorul sa si le poata grupa in portofolii, si inca vreo 3 mici idei)


@ggl
n-am schimbat absolut nimic. Nada in softul de forum. Doar recuperez cine e logat pentru "contul meu". N-am umblat insa la softul de baza al forumului.
Inclin sa cred ca navigatoarele au evoluat. Eu raman un fidel SeaMonkey si n-am nici o problema. In IE7 la fel. Cred ca in mod cert la un moment dat va trebui sa trec pe ceva editor WYSIWYG mai actual. De vazut.

@degetica
ai dreptate, am dus in culise niste discutii cu moderatorii sa spuna ce au pe suflet la comentarii. Orice sut undeva e un pas inainte... Suntem de acord.

Repun insa intrebarile de mai sus, poate gasim niste solutii.

Offline

 

#8 26-06-2011 20:46:16

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Feedback necesar

@docule , am zis activ , nu activist ( de partid  , de forum etc )  smile
si ma refeream la useri care nu au postat vreodata pe aici si nici nu au de gand s-o faca .
te uita umpic in user list si ai sa vezi .
e adevarat conteaza numai dpdv statistic , ca sa afli cu ce pleci la drum , daca tot vorbeai de capitalizare .

@ggl , defineste te rog , ''elementele subversive''in contextul acesta !

in fine , asa cum zicea si degetica , pe langa sinceritate , nu ne/ar strica o tzara de implicare , atat cat ne lasa cotidianul .

Offline

 

#9 27-06-2011 14:36:31

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Feedback necesar

n-am schimbat absolut nimic. Nada in softul de forum. Doar recuperez cine e logat pentru "contul meu". N-am umblat insa la softul de baza al forumului.
Inclin sa cred ca navigatoarele au evoluat. Eu raman un fidel SeaMonkey si n-am nici o problema. In IE7 la fel. Cred ca in mod cert la un moment dat va trebui sa trec pe ceva editor WYSIWYG mai actual. De vazut.

Intre timp mi-am schimbat browserul (FF4->FF5). Si cu cel nou face exact la fel. Acum scriu din Chrome. Exact acelasi bug. Cand dau click imi pune tag bold. Am dat quote de data asta. Poate reproduce cineva problema?

Offline

 

#10 27-06-2011 21:41:07

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Feedback necesar

Confirm cele spuse de ggl.

Dacă dau edit la un post existent de al meu și dau click īn edit box īmi bagă un tag de bold. Dacă mai dau un click īl īnchide. adică taguri b și /b
Folosesc Firefox 5, unul dintre cele mai folosite browsere actuale.

Interfața site-ului e ok. Chestia cu premiu pentru cel mai bun articol sau tutorial depinde de numărul materialelor noi. Eu nu am prea avut timp să mă dau pe site-uri īn ultima vreme deci nu prea știu īn ce ritm apar treburi noi pe aici.

Offline

 

#11 27-06-2011 21:47:50

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Feedback necesar

ma apuc sa ma uit atunci in codul sursa. Jur ca n-am schimbat nimic cu /b-uri.

In week-end o sa fac modificarile pentru facilitati uploadul de imagini (cu un tutorial scurt) si o sa ma hlizesc si la problema asta.

Offline

 

#12 05-07-2011 21:53:01

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Feedback necesar

Daca tot nu comentai nimic pana acu' ... referitor la galerie, daca tot va fi ceva, si daca va avea si parte de comentarii, please, sa nu fie acceptate comentarii de sub 10-15 cuvinte (gen !!!, super, excelent.. etc...).
In rest, de, designul site-ului zic ca e ok. Prefer lucrurile simple. Poate-n lagatura cu rubricile, s-ar putea adauga ceva gen Foto-market dar deja nu am ajunge departe de foto-magazin.ro
Da, am observat fenomenul cam pe toate forumurile in care-am mai intrat. Omu' sta , invata si... pleaca. Poate e.. normal asa, nu stiu. Si dac-ar fi, nu tre' sa fie si cazul nostru, totusi :-)

Offline

 

#13 06-01-2012 14:12:44

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Feedback necesar

Revin după cīteva luni la acest topic.
Problema cu tagurile bold continuă să apară (pune automat taguri bold cīnd dau click īn fereastra de introducere a textului).

Mă refer la [ b ] [ / b ]. Spre exemplu, Dacă dau click aici īmi pune un tag pentru bold. Dacă mai dau odată click īmi īnchide tag-ul.

Nu e valabil pentru fereastra de quick reply care apare direct cīnd citesc post-ul, dar e valabil pentru fereastra de post reply și pentru cea de edit post sau cea de post new topic.
E destul de agasantă chestia asta, dacă de exemplu mă mut īn altă fereastră și revin, cīnd dau click să īmi activez fereastra īmi pune tag b chiar la īnceput. apoi trebuie să navighez acolo cu tastatura (ca să nu mai pună alte tag-uri) și să īl șterg manual. E valabil și pe Chrome și pe FF.

Offline

 

#14 07-01-2012 10:49:29

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Feedback necesar

valabil si la mine.
plus inca o chestie :

cand generezi un articol, 1.in chrome de exemplu nu ai toolbar'ul (numai in IE) si 2. nu se poate alinia textul spre stanga (ramane tot timpul centrat)

Offline

 

#15 11-01-2012 15:29:59

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Feedback necesar

aceeasi problema si aici cu tagurile pentru bold .

Offline

 

#16 15-07-2012 22:40:43

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Feedback necesar

Nu putem scapa de ImageShack? Au bagat o chestie care-ti cere mailul, probabil ca sa dea spam sau asa. Nu pot scapa de ea decat daca ii dau ceva mail antispam si dupa aia ma uit pe mail ldupa link-ul pantru imagine. E foarte aiurea.

Am gasit acest serviciu de gazduit imagini care mi se pare mult mai ok. Are si deletion link pentru a sterge imaginea.

http://postimage.org/

Last edited by ggl (15-07-2012 22:43:57)

Offline

 

#17 22-07-2012 01:06:15

Simgeo
Turist japonez
Registered: 13-09-2009
Posts: 36

Re: Feedback necesar

Apreciez faptul ca esti interesat de nevoie comunitati de fotografii de pe fotomozaic.
Eu unul gasesc interfata sit-ului destul de prietenoasa si intuitiva,schimbari nu cred ca e asa necesar in grafica paginiilor;eventual diversificarea articolelor si concursurilor.Nu cred ca trebuie sa fiti ingrijorati de lipsa de useri la un moment dat,toate siturile trec prin situatii de genul asta.Daca situl ofera provocari ,posibilitatea de a invata si comunica ,mereu va fi un puct de interes.
Un concurs de articole ar fi binevenit,chiar ma gandeam prin reportaje din orase/tarile fiecarui user am putea face un schimb de informatii foarte interesant si chiar sa ne cunoastem mai bine intre noi.

Ce ne lipseste in a invata /avansa este timpul.Din pacate asa ceva nu cred ca poti sa ne oferi.Totusi daca va exista comunicare si prietenie,se va gasi si timp cat de cat.

Nici mie nu imi place  siturile de fotografie ce amesteca politica sau masinile sau avioanele sau viata sociala.Dar in articole fotografii folosesc aceste subiecte si multe altele pentru asi spune povestea propusa.Mici observati sau discuti pe marginea articolelor sunt relaxante (cred) si ajuta uneori...

voi reveni cu ideii,sper sa fie folositoare

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson