Prima pagina

Forum Fotomozaic / Just Africa - Cristi Vilcu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-09-2007 11:07:44

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Just Africa - Cristi Vilcu

Feedback pls.

Offline

 

#2 21-09-2007 11:13:17

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

chiar asa in sud n-am ajuns insa sper sa ajung si pe acolo, cu toate riscurile de rigoare.
Cel mai la sud am fost in Egipt, unde oamenii desi castigau unii dintre ei 12$ pe luna avand 5 copii acasa si vreo 2 neveste, erau de o frumusete sufleteasca rara.

M-a bucurat enorm faptul ca l-ai publicat, imaginile din partea de mijloc mi se par extrem de expresive si cred ca ai facut o treaba excelenta.
Felicitari

Offline

 

#3 21-09-2007 11:57:36

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Foarte frumos.
Preferata mea dintre imagini este cea cu grupul de femei, cu oalele pe cap.
Dar si portretele.

Probabil ca e greu acolo dar ai o sansa cum nu multi o au, aceea de a cunoaste o alta lume. Adica chiar ai timpul necesar pentru asta.
Sa ne tii la curent.

Spor.

Offline

 

#4 21-09-2007 16:56:35

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

pe mine m-a impresionat foarte mult. povestea este extrem de interesanta. fotografiile, asemenea. mie mi-au placut fetita cu basma albastra si scena de pescuit, cu barca si podul.

apoi, ma mai intereseaza si ce a ramas nespus...
"lucruri care nu le pot spune."

poate poti face totusi o exceptie. daca nu aici, macar pe mail. nu stiu ce de... pur si simplu m-a fascinat povestea intreaga... felicitari!

Offline

 

#5 21-09-2007 17:02:36

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

acum am observat, in poza cu femeile in grup, doua alapteaza chiar in momentul in care le-ai fotografiat!

Offline

 

#6 21-09-2007 18:19:17

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Interesant si simpatic. Peste tot, cel mai interesant subiect sunt oamenii si viata lor.
De obicei pozele alb negru sunt mai puternice. Ale dumnevoastra sunt mai stinse.
Cred ca folositi direct comanda desaturate.
Channel Mixer da rezultate mult mai bune, controlabile.
Apoi le treceti in alb negru.

Offline

 

#7 22-09-2007 11:00:45

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Multumesc pentru vizionare si comentarii....

@docman: o frumusete sufleteasca pentru ca nu sunt apasati de probleme (ca noi europenii, americanii, etc)...sti ca poporul nigerian este cel mai fericit popor din lume? big_smile. Iti multumesc pentru sprijin, incurajari si pentru felul neutru de a-mi comenta pozele smile

@hallow: in afara de distanta de cei dragi si "luxul civilizatiei" de care suntem dependenti, nu imi e greu. E o experienta care te schimba, care iti pune valorile morale la incercare. O lume total diferita, chiar si prin aerul respirat.

@dada: lucrurile care nu se pot spune, nu se spun smile...ai vazut filmul Ronin? subiectul principal este o valiza bine inchisa si protejata, care nu este deschisa...si doar atat. big_smile.
Multumesc de rabdarea cu care ai citit.

@hopsieu: Va multumesc pentru timpul petrecut in fata articolului meu. Am incercat sa fac, conversia, cum m-ati sfatuit...cu totul alta poza smile. Multumesc de sfat!

Last edited by Tzitzi (22-09-2007 11:03:52)

Offline

 

#8 22-09-2007 14:43:46

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

uf, de cand asteptam articolul asta:)
foarte sensibila analiza ta,  ma bucur mult ca ai publicat-o.

Offline

 

#9 22-09-2007 15:26:11

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

@degetica: sincer, si eu asteptam sa il citesti big_smile
Ma bucur ca ti-a placut povestea...oricum o sa urmeze o continuare, dar nu promit cand si cum...poate in Africa de Sud...

Last edited by Tzitzi (22-09-2007 15:32:11)

Offline

 

#10 24-09-2007 21:23:07

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Da Cristi. Fu' greu? big_smile
Chiar merita sa ne impartasesti si noua cate o farama din experientele tale de-acolo.
IMO, prima imagine spune multe din ce ne-ai povestit tu.
Merci de articol. Poate vom ajunge si noi vreodata pe acele meleaguri. Pana atunci sa ne mai tii tu la curent. wink

PS: portul lor merita surprins color, nu B&W. wink

Bafta!

Offline

 

#11 25-09-2007 15:33:23

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Merci Bodhi!

O sa va tin la curent, ca acuma a inceput sa imi placa. smile

Cat despe poze, am ales A/N la unele ca mi s-au parut mult mai expresive, dar si mai reusite din cauza culorilor apropiate fundal-personaj.

Numai bine!

Offline

 

#12 26-09-2007 20:50:25

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

superba poveste si pozele o sustin. preferata mea e prima, cred ca se potriveste cel mai bine cu mesajul articolului. felicitari!

Offline

 

#13 29-09-2007 22:45:18

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Mersic amelie...initial nu am vrut sa adaug prima poza...nu am vrut sa eclipsez, intr-un fel povestea, cu poze...dar pana la urma mi-a placut asa.

Offline

 

#14 30-09-2007 15:37:00

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Uuh, frumos scris si fotografiat.
Mi-era teama can am vazut titlul, nu voiam sa vad iar copii slabi si oameni amarati.
Foarte uman. Felicitari.
Am auzit numai grozavii de Nigeria, noua ne-au disparut colegi acolo, rapiti.
Insa eram sigura ca sunt o gramada de prejudecati acolo... m-am convins ca nu au inteles nimic.
Multumesc.

Offline

 

#15 30-09-2007 15:57:39

Tzitzi
Posesor de trepied
From: Bucuresti-Africa-Bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 124

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Multumesc!
Pai fi sigura ca se intampla si cazuri din astea...dar in sud si unii din ei cred ca o cauta cu lumanarea smile...nu dau detalii ca starnesc polemici...
Din ce mi-am dat seama...saracia aici are o alta conotatie...ca vezi copii imbracati cu rupturi si murdari??? Asa e aici...ca cersesc mereu cand vad europeni/americani (ca sa numai spun albi)??? Noi suntem mai cersatori decat ei smile...ca am masina 4X4??? Ei au achaba smile

Numai bine!

Offline

 

#16 05-10-2007 18:21:01

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

De lauda !
Si zau ca ai putea face in fiece saptamana un articol .
Eu una te rog ne impartasesti si noua experienta ta !
Spor sa ai !

Offline

 

#17 13-11-2007 07:06:55

bogdanartistu
Boboc
Registered: 13-11-2007
Posts: 1

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Superb articolul, foarte bune fotografiile. Am fost in Congo (Brazza) si apoi in largul Angolei, iar prima experienta africana a fost fascinanta pentru mine. Nigeria era (si este) un tarim interzis pentru noi, dar am avut ocazia sa lucrez cu muncitori nigerieni si amintirile vor ramine.
Toate cele bune.

Offline

 

#18 12-07-2011 15:14:06

blackcatwiz
Boboc
Registered: 11-06-2010
Posts: 1

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

Mi-au placut fotografiile... In ceea ce priveste impresiile tale - intamplarea face ca si eu am fost in Africa insa in alta zona: Burkina Faso.
Aici multe lucruri sunt foarte diferite deoarece aerul era uscat si musulmanii predomina. Diferenta este ca de la cer la pamant deoarece ca si confort termic era de 100 de ori mai bine la cele 45 de grade decat in Bucuresti la 30 de grade. Apoi, din cauza religiei scapi de stresul faptului ca cineva te-ar putea "vana" pe acolo. Astfel totul a fost perfect si am putut sa ma aventurez fara nici o grija printre oamenii de acolo (m-am si pierdut o data).
Oricum, revenind la ceea ce spuneai tu, eu n-am vazut decat foarte putini oameni saraci: o familie de 8 membrii si un caraus de vreo 16 ani. In rest majoritatea sunt de "conditie medie" (adica aveau un acoperis, haine, motocicleta si mancare). Poate ca toti erau "saraci" din punctul nostru de vedere insa erau chiar mai satisfacuti decat noi de ceea ce le oferea viata. Si mult mai fericiti... Iar daca stai sa te gandesti putin NOI suntem saraci: nu avem nici salariile si casele americanilor si nici nu suntem fericiti cum sunt africanii. Un alt aspect pe care mi se pare ca nu l-ai atins in modul potrivit este faza cu "negrii": eu nu m-am simtit "alb" pe unde am bantuit; lumea ma saluta si imi zambea iar conversatiile erau cele firesti dintre niste oameni din culturi oarecum diferite. Mie mi s-au parut niste oameni inteligenti, sinceri, cu imaginatie, liberi. Toti vorbesc perfect limba franceza (in Burkina) chiar daca majoritatea nu au facut decat cativa ani de scoala. Mancarea lor este extraordinara, incredibila ...si am inteles ca in sud este si mai buna (daca asa ceva este posibil!). Clar, filmele lor sunt ceva mai bune decat telenovelele romanesti iar muzica evident mult mai inspirata: cu linie melodica, versuri, etc. Nu au manele si nici "singura la mare"...
Oricum, in mod sigur Nigeria NU ESTE Burkina Faso desi anumite asemanari exista. Ma pregatesc si eu de un "post" cat de curand...

Numai bine,
DanS

Offline

 

#19 12-07-2011 15:49:09

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Just Africa - Cristi Vilcu

salut blackatwiz.
Nu ezita cu postul, ai sus un buton "contul meu".

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson