Prima pagina

Forum Fotomozaic / Stoned - Bogdan Mesesan

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-11-2011 16:47:27

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Stoned - Bogdan Mesesan

A fost publicat articolul:
Stoned - Bogdan Mesesan
Feedback pls.

Offline

 

#2 22-11-2011 18:39:09

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Stoned - Bogdan Mesesan

Si al meu. Da fapt asta e primul lucru pe care l-am fotografiat in 2001 cand am gasit in biblioteca parintilor mei un aparat functional si m-am apucat de facut fotografii cu el. Cam asa aratau alea mai rasarite:

http://img641.imageshack.us/img641/8646/642821.jpg

FFWD 2011. Ultimele fotografii publicate intr-un articol pe fotomozaic facute cu un an in urma cu acelasi aparat. Cimitirul cu statuile lui a devenit o scurtatura intre Andrei Muresanu si Zorilor si loc de relaxare cand n-am chef de oameni care fac jogging sau imping carucioare cu plozi.

Last edited by ggl (22-11-2011 18:43:57)

Offline

 

#3 22-11-2011 19:42:00

bogdan.mesesan
Boboc
From: Cluj-Napoca
Registered: 21-06-2010
Posts: 2
Website

Re: Stoned - Bogdan Mesesan

Salut,
si pentru mine are o valoare sentimentala destul de interesanta subiectul. Ma uitam ieri printre ce poze am facut acum 2 ani, sa vad cam cum am am evoluat sau na,pe unde sunt acum fata de atunci si am dat peste pozele astea. Mi s-a parut ca as putea sa il mai editez, dar din sectorul 'cimitir' am ales de fapt ce e mai sus, si inca ceva de prin GB. Nu cred ca as putea sa le fac nici azi mai bine de atat. Nu zic ca sunt bune, dar au pentru mine, inca, ceea ce am simtit cand le-am facut. Si asta nu mi-ai spus: daca crezi ca au ceva. As vrea sa nu vorbim despre aparate sau obiective. Nu ma pricep.
le: pot sa spun doar ca le-am facut alb negru fiindca am vrut sa simplific imaginea. As fi vrut sa fac niste 'high-key-uri'? dar imi era frica sa nu stric filmul. Este destul de greu de gasit si e si scumput asta mediu.

Last edited by bogdan.mesesan (22-11-2011 19:44:46)

Offline

 

#4 22-11-2011 20:15:49

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Stoned - Bogdan Mesesan

Nu am nici cea mai vaga idee daca au ceva sau nu. Probabil ca da, insa nu destul? Mie mi se par la fel de pietrificate ca si in 2001 cand le-am fotografiat eu. N-am mai simtit motivatia sa incerc din nou. Ar putea avea ceva daca ai face un proiect pe termen lung la care sa depui mai mult efort? Insa va trebui sa pastrezi mediul si formatul. Nu sunt in masura sa fac o evaluare. Cea mai enervanta chestie au ramas copacii desfrunziti din fundal, indiferent ca e 2001 sau 2011.

Sunt destul de high key si asa. Poti face aia si pe calculator dupa ce scanezi, n-are rost sa nenorocesti filmul pentru ca-i fix tot aia. E ca si cum ai supraexpune cand ai mari pe hartie. Nu pe negativ se fac experientele astea ci intr-o faza ulterioara. Negativul trebuie expus si procesat astfel incat sa contina cat mai mult detaliu.

Ref. la film putem cumpara impreuna ~20 role de la macodirect. Mai putin n-are sens. N-are sens nici sa folosesti 10 feluri de film pentru ca e moving target si nu ai nicio sansa se te obisnuiesti cu el si sa obtii rezultate consistente. Daca vrei pana atunci mai am cateva role de Fomapan 200 si ceva Forte expirat de vreo 8-15 ani. Cel foarte vechi pe care nu-s sigur ca merge ti-l fac cadou.

Last edited by ggl (22-11-2011 20:30:01)

Offline

 

#5 22-11-2011 23:32:17

bogdan.mesesan
Boboc
From: Cluj-Napoca
Registered: 21-06-2010
Posts: 2
Website

Re: Stoned - Bogdan Mesesan

Am inteles. Referitor la filme - e ok - nevoile imi sunt acoperite - multumesc oricum. Daca e de ceva comanda o sa iti scriu un mesaj privat.
Salut salut.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson