Prima pagina

Forum Fotomozaic / Preview: Canon PowerShot G1X

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 10-01-2012 13:31:07

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Preview: Canon PowerShot G1X

Canon a decis să concureze cu sistemele mirrorless cu senzor mare și a anunțat G1X.

Aparatul nu este tocmai același lucru cu cele obișnuite pentru că nu are obiective interschimbabile, dar senzorul e mai mare decīt 4/3=-ul de la Olympus.
Prețul e mai mult decīt piperat, aș putea spune.
Aparatul costă mai mult decīt majoritatea unor DSLR-uri bune, și nu știu cītă lume ar da banii pe un asemenea aparat fără EVF și cu F5.6 la capătul tele al zoom-ului.

http://1.s.img-dpreview.com/files/news/1127926069/520/G1X.jpg?v=1301

http://www.dpreview.com/news/2012/01/10 … 1X_Preview

Eu zic că va fi un produs foarte interesant dar nu știu cum se va cumpăra la prețul ăsta. Și mai zic că Canon se pregătește să intre hotărīt īntre producătorii de mirrorless cameras și G1X ăsta e doar un ”teaser” pīnă cīnd īși creează tot sistemul mirrorless.
Păreri?

Offline

 

#2 10-01-2012 13:45:12

photochrom
lomojurnalism
From: Bucuresti
Registered: 06-04-2009
Posts: 115
Website

Re: Preview: Canon PowerShot G1X

Cred că DSLR-urile sunt pe ducă, īn sensul că nu vom vedea prea multe inovaţii īn viitorul apropiat, deja modelele sunt mult prea voluminoase şi grele pentru utilizatorul casnic, dar modelele profesioniste vor fi folosite īn continuare la filmat. Producătorii de aparate foto şi segmentul consumatorilor semiprofesionişti se vor axa pe mirorless. Senzorii se vor īmbunătăţi şi obiectivele se vor diversifica. Cei care vor full frame au īn continuare la dispoziţie Smena. big_smile

Din punct de vedere financiar nu contează. Oricum aparatele astea scumpe le cumpărăm pe credit. Deci ...  lol

Last edited by photochrom (10-01-2012 13:46:34)

Offline

 

#3 10-01-2012 15:27:56

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Preview: Canon PowerShot G1X

E un pas evolutionar foarte logic, construit pe un concept sanatos si deja verificat. Au pastrat inclusiv aspectul 4:3, o decizie foarte inteligenta. Obiectivul e si sursa unei usoare nemultumiri din partea mea, insa pot trece peste asta pentru ca nu-i chiar tras de par. Puteau sa-l faca mai scurt si ceva mai luminos, gen 3x (28-80 sau 24-60) cu f2.5 sau chiar f2, insa Canon a mizat tot timpul pe zoom-uri mai lungi, deci era de asteptat.  Nu stiu daca va fi vreun model cu obiective interschimbabile, vom vedea, insa sper sa apara si o varianta mai mica, fara vizor.

De costat costa cat un Panasonic GX1 cu zoom-ul din kit, insa in realitate cred ca va ajunge sa coste mai putin. Panasonic nu acopera niciodata ca lumea cererea, motiv pentru care aparatele lor atractive isi mentin pretul multa vreme. Oricum, pretul e decent. Un compact high-end cu senzor 1/1.7" costa cam 500$, deci e normal ca un compact cu senzor de 6x mai mare sa coste 800$. Ma astept sa aiba performante mai bune decat GX1, pentru ca si S95-ul si G12 au performante mai bune decat LX5.

Una peste alta e un aparat atractiv si o surpriza placuta. Sunt mult mai incantat de G1X decat de Fuji-ul XPro1.

Last edited by ggl (10-01-2012 15:40:25)

Offline

 

#4 11-01-2012 08:38:01

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Preview: Canon PowerShot G1X

Din punctul meu de vedere e scump. E cu 250-300 USD mai scump decīt un Olympus E-PL3 și tot cu vreo 300 USD mai scump decīt un SONY NEX-5.
Samsung NX-200 se apropie la preț, dar are....20 MPX. Și ISO tot 12800.

Terbuie să luăm īn considerare că toate acestea sunt sisteme mirrorless cu obiective interschimbabile și oferă MULT mai multă flexibilitate. De aceea consider piperat prețul.

Din punct de vedere al obiectivului aș fi mers și eu pe ceva mai luminos și īn special mai wide. Un 24-80 sau 24-60 f 2.5 (sau 2.0) - 4 ar fi fost mult mai potrivit. Dar eu sunt pasionat de wide angle pentru peisaje și probabil că asta īmi influențează opinia.

Și oricum, dacă aș vrea să iau un aparat din categoria mirrorless acum tot pe Olympus m-aș duce. Avantajele față de un compact, oricīt ar fi de mare senzorul, sunt foarte multe.

Last edited by anarhistu (11-01-2012 08:38:43)

Offline

 

#5 11-01-2012 09:31:26

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Preview: Canon PowerShot G1X

Eu vorbeam de pretul MSRP, nu de street price. Si Nex 5 si E-PL3 a fost anuntate la 700$ (kit-ul cu zoom), deci G1X e doar cu 100$ mai scump. Nu au niciunul vizor si nici LCD orientabil complet. Olympus-ul are un LCD destul de jalnic si e in format 16:9. Cata minte trebuie sa ai ca sa pui LCD 16:9 pe un aparat care face poze 4:3? Inafara de asta sunt aproape sigur G1X va avea performante mai bune decat Nex 5, GX1 si E-PL3.

Marea majoritate lumii NU are nevoie de obiectiv interschimbabil. Sunt foarte multi isi iau dSLR pe care nu schimba veci obiectivul sau il schimba doar pentru ca cel din kit e jale. Daca aparatul e dotat cu un obiectiv bun care ti se si potriveste nu prea ai de ce sa-l schimbi. Iar un zoom 28-110 se potriveste cam oricui nu fotografiaza subiecte speciale (wide extrem, tele, macro). Avantajul este ca obiectivul e pliabil, deci se reduc considerabil dimensiunile aparatului la transport. Nex 5 e total disproportionat prin comparatie. GX1 l-as putea transporta intr-un buzunar mai mare de geaca, vesta de pescar sau rucsac. Nex 5 in niciun caz.

Last edited by ggl (11-01-2012 10:51:11)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson