Prima pagina

Forum Fotomozaic / Lentile macro

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 23-02-2007 12:09:24

ibart
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 20-02-2007
Posts: 29

Lentile macro

Nu dati cu rosii daca spun vreo prostie  roll

Lentilele macro ar putea inlocui un obiectiv macro?

Offline

 

#2 23-02-2007 12:26:57

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Lentile macro

Nu inlocuiesc, insa poti sa-ti faci treaba cu ele daca faci macro de hobby si nu alergi toata ziua sa fotografiezi albinute sau alte obiecte mici.

Offline

 

#3 23-02-2007 12:39:55

ibart
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 20-02-2007
Posts: 29

Re: Lentile macro

Dar inelele macro ce sunt si cum m-ar putea ajuta?

Offline

 

#4 23-02-2007 12:50:09

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Lentile macro

ibart wrote:

Dar inelele macro ce sunt si cum m-ar putea ajuta?

Depinde... te pot ajuta sau nu... in functie de ce fel de aparat foto dispui. Inelele macro sunt accesorii ala aparatelor SLR. Daca aparatul pe care-l ai e de tip compact sau SLR-like, atunci iti ramane solutia cu lentilele macro.

Bafta!

Offline

 

#5 23-02-2007 12:53:04

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Lentile macro

Inelele macro sunt ca si un teleconvertor fara sticla. Se introduc intre obiectiv si aparat (daca e aparat SLR cu obiective interschimbabile). Cu ele montate, obiectivul nu mai face infinitul insa focalizeaza mult mai aproape. E alternativa mea preferata la obiectiv dedicat macro pentru ca nu introduce aberatii cromatice, cu toate ca scade luminozitatea noului sistem optic astfel creat. Daca ai un aparat mai vechi, fara cuplaje electronice intre aparat si obiectiv sunt chiar faine. La astea mai noi pierzi facilitati; de exemplu la Nikon (la modelele low-end) pierzi masurarea.

Offline

 

#6 23-02-2007 12:59:27

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Lentile macro

smile

Pai la macro ai 3 variante:

-lentile macro : distorsiuni f mai , neclaritate pe margini, calitae slaba (orice pui in plus peste obiectiv scade calitatea )
-inele de extensie (sau alte chesii smilare care departeaza obiectivul de aparat) - calitate mai buna (nu e sticla in plus), dar greutati in utilizare (de cele mai multe ori nu se transmite diafragma , samd....)
-obiectiv dedicat.

Eu am lucrat cu inele o vreme (pe M42) si nu am facut nimica ineresant.Acum am un obiectiv pe Canon FD, si astept primavara florile.... si privighetorile.... adica ceva ce sa pot poza cu el. ORIcum, nu se compara cu celelalte metode.

Offline

 

#7 23-02-2007 13:19:45

ibart
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 20-02-2007
Posts: 29

Re: Lentile macro

multumesc pt explicatii

poza urmatoare am facut-o cu un canon A80 care stiti ce posibilitati reduse are:

http://i33.photobucket.com/albums/d51/chris25ss/singuratate.jpg

aceeasi idee am incercat s-o refac cu canon 350D - obiectivul standard 18-55  - si nu am fost deloc multumita de ce mi-a iesit... ma gandeam ca poate niste lentile macro m-ar ajuta pt ideea asta (si nu numai)...  roll fiindca momentan nu dispun de bani pt un obiectiv macro...

Offline

 

#8 23-02-2007 16:51:30

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Lentile macro

Compactele au posibilitati mult mai mari cand vine vorba de macro decat DSLR-urile.

La 350D iti poti lua un adaptor EOS-M42 (70 ron), ceva inele macro (tot vreo 70 ron) si un obiectiv deZenit sau similar (un Carl Zeiss Tessar sau ceva in genul). Sub 2 mil poti avea un sistem excelent pt macro.Dar va trebui sa inchizi diafragma manual si sa masori in stop-down metering.

Un inel macro pentru Canon EOS nu ai vrea sa stii cat costa.
Si un obioectiv macro nici atata smile

Daca vrei musai macro, iati un sistem Canon FD pe film. Un Canon AE1 (program) si un 50mm/3.5 macro te scot undeva la 4 mil in stare foarte buna. Si calitatea obiectivului e superba .
Alternativ, tot in jur de 5 mil poti lua un Canon digital din seria A care sa faca treaba buna (A80 smile)smile) .
Si cu A80 daca vrei macro iti faci setupul care il face toata lumea, cu un obiectiv de Zenit intors in fata obiectivului, si cu blitz .

Concluzia finala spune ca folosirea unui DSLR pentru macro e extrem de scumpa.Think on it.

Offline

 

#9 24-02-2007 08:39:31

ibart
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 20-02-2007
Posts: 29

Re: Lentile macro

anarhistu wrote:

Concluzia finala spune ca folosirea unui DSLR pentru macro e extrem de scumpa.Think on it.

Recunosc, macro e un moft tongue
De-aia nici nu vreau sa investesc intr-un obiectiv macro, ci caut alte variante mai ieftine - inele/lentile s.a.
Dar in nici un caz nu ma mai intorc la compact digital, abia am vandut A80-ul. Iar pt cateva luni pot sa ma multumesc si cu chifla de 18-55  big_smile

Offline

 

#10 24-02-2007 10:10:36

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Lentile macro

vezi ca se mai gaseau niste burdufuri de macro (pt exakta de ex). Cu tot cu obiectiv ar trebui sa fie sub 1 mil.
Sau daca nu gasesti si obiectivul, ii pui alt obiectiv in fata (dupa o minora modificare de baioneta).
Ia un minitehnicus local sa te asiste.

Avantajul ar fi ca poti avea grade diferite de reproducere (in functie de lungimea burdufului).

Offline

 

#11 24-02-2007 10:21:44

ibart
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 20-02-2007
Posts: 29

Re: Lentile macro

m-ai cam bagat in ceata, docman...
sunt inca... bobocel la capitolul asta.. roll

Last edited by ibart (24-02-2007 10:22:08)

Offline

 

#12 24-02-2007 12:00:18

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Lentile macro

sa incepem cu "poza"
http://kmp.bdimitrov.de/macro/bellows_III.jpg

treaba arata in felul de mai sus (imaginea este copyright de pe alt site, copyrightul le apartine).

Practic e ca un inel de macro, doar ca se poate strange/extinde, permitandu-ti sa departezi/apropii obiiectivul de aparat in functie de cat de mare vrei sa-ti iasa subiectul in cadru.

Ramane problema aparatului tau,  insa trebuie sa poti "monta" aparatul si obiectivul la cele doua extremitati (altfel riscand sa-ti intre lumina aiurea).

Tinand cont ca ai un canon 350d, cea mai simpla adaptare catre capatul dinspre aparat este sa iei capacul de body (ala de se pune pe aparat cand n-ai obiectivul montat pe el), ca are baioneta buna, si sa ii dai o gaura in mijloc cat interiorul burdufului de mare. Lipesti asta peste burduf. Eventual daca poti face rost de un alt capac de body (sa nu-l distrugi pe cel initial) ar fi ok.

Mai ramane problema obiectivului sa se monteze pe burduf. Aici depinde de ce burduf gasesti. Daca gasesti pe exakta, atunci cauta un obiectiv de exakta (ar trebui sa fie aproape gratis..) sau la fel, foloseste un capac spate de obiectiv, gaurit, lipit de burduf, pe care sa-ti poti monta obiectivele pe care le gasesti.

sau iei un tub de pringles wink
http://www.photocritic.org/2005/macro-p … -a-budget/

Last edited by docman2 (24-02-2007 12:01:27)

Offline

 

#13 24-02-2007 12:06:20

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Lentile macro

Offline

 

#14 24-02-2007 12:53:45

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Lentile macro

Daca vrei un capac de EOS iti trimit eu unul prin posta.

La modul serios, mi-a ramas unul de pe vremea cand faceam poze cu Canon, si nu mai am nici o piesa pe sistemul ala, asta l-am gasit cam la 2 luni dupa ce am vandut ultimul aparat.

Deci, daca vrei sa faci chestia asta, cand ai celelalte piese imi poti da un email.

Matei.

Offline

 

#15 09-03-2007 12:07:39

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: Lentile macro

focus manual pe d-rebel, la macro?
mai ginditi-va un pic.

Offline

 

#16 06-04-2007 13:40:51

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Lentile macro

Uite, de treaba asta m-am ciocnit si eu. Am luat un close-up de +4 de la BW si am exersat pe el.

Uite ce-am constatat:
a) focusul e un cosmar: pe auto e extrem de greu sa focalizezi pe obiecte in cea mai vaga parere de miscare, pe manual stai nunmai cu limba intre dinti... (stii, semn de concentrare)
b) dof-ul e ... pe ghicite (or fi ele formule si metode, dar cel mai simplu mi s-a parut: "vazand si facind"
c) daca vorbim de close -up in natura, tatal fotograf al bebelushului se va intoaarce acasa mai murdar decat bebelushul....

sfat serios: incepe cu un melc. Evident, nu se misca prea repede. Nu se sperie nici de obiectiv si e suficient de .. "in relief" ca sa ai de ce te enerva cu dof-ul.

Dupa ce ai trecut prin toate astea, folosind o lentila amarata de 1 milion de lei, daca te-aranjeaza si-ti place (dar ai grija cum spui asta nevestei, mamei, prietenei sau cui iti spala hainele... daca ti le speli singur/singura, sansa de a continua cu macro scade cu 50%!) treci la macro, cu obiectiv macro (gandeste-te la vreo-12-24 milioane ROL, functie de marca si focala).

Ca pana adineauri am vorbit de close-up si nu de macro.

Last edited by micutzu (06-04-2007 13:41:26)

Offline

 

#17 06-04-2007 20:09:45

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Lentile macro

@ micutzu: interesanta descrierea, demna de retinut! ma bateau si pe mine niste ganduri (de fapt mai mult de gura sotului pe care l-ar tenta sa faca fotografie macro) dar... parca ma razgandesc! chiar daca spala el hainele smile

si OT: ibart e "ea" wink

Offline

 

#18 07-04-2007 13:46:18

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Lentile macro

@amelie
Am incercat sa nu leg replica de gen, dar imi lua prea mult de scris si o faceam prea complicata...

Nu uita ca  eu vorbeam doar de macro in natura, eu doar pe asta practicandu-l cat de cat. Nu m-am referit la produse (gen bijuterii) sau ale genuri ce nu au de-a face cu gaze si plantutze.

As recomanda totusi macro/close-up, macar pentru o lume noua pe care o deschide (adica, nu neaparat pentru foto de perfomanta, care e grea si chiar cere o pasiune mare).

De aici si recomandarea cu lentila ieftina, pentru inceput. Oricand o mai poti pune pe obiectiv si sa te distrezi putin. Un macro adevarat se face doar cu obiectiv, dar nu cunosc nici unul demn de numele asta care sa fie sub 15 milioane lei vechi (nou vorbesc, ca SH e greu de gasit). Ar fi aici Tamron 90 si Tokina 100. Nikkor la focala asta e foarte scump, sa nu mai vorbim de varianta VR... sad

Exista si un compromis (am citit mult despre el, dar habar nu am cum se comporta in realitate, nu am pus niciodata mana pe unul, nu stiu....) - e vorba de Sigma 60 Macro, care ar fi pe la vreo 200 EUR nou. Chestia e ca trebuie sa te apropii mult cu el de subiect si gandacii se cam sperie, asa ca nu stiu in ce masura chiar merita banii.

Offline

 

#19 09-11-2008 11:06:59

ar70agn
Boboc
Registered: 09-11-2008
Posts: 1

Re: Lentile macro

Intrebare catre cei experimentati.
Sunt absolut incepator in ale foto. Am cumparat un Sony dsc h9 si spre surprinderea mea nu reusesc sa fac fotografii macro folosind zoom-ul. Am cumparat aparatul deoarece am avut ocazia sa vad fotografii macro superdetaliate (defecte de cositorire a unor piese electronice minuscule pe placi) facute cu un Sony 10x fabricat acum cca 8 ani.  Chiar si apropiind obiectivul nu pot obtine ceva foarte detaliat. Doresc sa pot fotografia ceva gen "aripa unei albine". Am gasit pe e-bay o lentila close-up +10 cu prindere de 72mm , adica exact ce-mi trebuie dpdv al monturii. De asemenea am mai gasit pe net la noi  o lentila de tip close-up dedicata obiectivului Tokina ATX 80-400mm. Se precizeaza ca se poate folosi si pe orice alte obiective cu filet de 72mm. Ce ma sfatuiti: sa iau una din aceste lentile sau nici una pt ca nu voi obtine rezultatele asteptate???
Mersi anticipat pt orice raspuns competent.

Offline

 

#20 12-11-2008 15:13:08

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: Lentile macro

pentru detaliile pe care le pomenesti cred ca e vorba de raporturi supraunitare de marire.
nu stiu cit de capabil e H9 la macro, dar deja imi pun intrebarea daca la fotografiile de care vorbesti nu s-au utilizat "dispozitive ajutatoare" ca mai sus.

Offline

 

#21 18-01-2009 23:42:35

LiviuH
Boboc
From: Timisoara
Registered: 18-01-2009
Posts: 4

Re: Lentile macro

Seara buna tuturor. Mi-am luat inima-n dinti si va scriu. Am foarte multe intrebari de pus referitoare la tehnica, dar inainte de a o face voi citi, voi cauta sa inteleg din ceea ce ati mai scris si apoi voi intreba. Va rog sa nu ma faultati prea tare daca spun prostii.
Va multumesc pentru intelegere si anticipat pentru raspunsuri! smile

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson