Prima pagina

Forum Fotomozaic / cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 17-01-2007 15:46:19

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Nu credeam sa mai fie nevoie- eu sunt un fel de tehno-freak intarziat..- de printuri "familiale", in aceasta epoca de descoperiri spatiale.

Dar multe rude si prieteni imi cer ... fotografii pe hartie! Nici nu vor sa auda de CD-uri/DVD-uri.

Asa ca tre" sa-mi cumpar o imprimanta foto- pe care sincer nu mi-o doresc, dar nu am ce sa fac.

Cum se evalueaza o astfel de imprimanta/ Cum se deosebeste o imprimanta foto de una .. "office"?

M-am gandit sa incep aici, in loc de "achizitii", pe ideea ca trebuie sa incep cu teoria imprimantelor  big_smile . Apoi voi enerva pe toata lumea pisalogind cu intrebari de genul: "Lexmark xxx sau HP xxx"? pe rubirca de achizitii.

Totusi, daca  moderatorul (zmeul-zmeilor  big_smile ) doreste sa trimita postul la achizitii- voia la el si mea culpa...

Offline

 

#2 17-01-2007 16:45:24

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Normal ca nu vor sa auda de DVD-uri. Tu cum preferi sa citesti Shakespeare de exemplu? Pe ecranul unui calculator sau dintr-o carte? Cum preferi sa auzi musica clasica? Live, la un concert, sau de pe mp3 player?

In principiu imprimantele foto se deosebesc de imprimantele office prin faptul ca sunt mai scumpe, tiparesc in mai mutle culori la rezolutii mai mari, pe hartie speciala (scumpa si aia) si cu cerneluri mai multe si mai scumpe. Si mai durabile, chipurile. Eu inca n-am reusit sa aflu ce se intampla daca picur cu apa un astfel de print, scos pe o imprimanta foto cu cerneala (deci nu cu sublimare). Practic Canon si HP si Epson sunt cei mai avansati ca la capitolul imprimante foto consumer. Epson au facut magarii insa: cartuse de cernela cu chip care raportau ca sunt goale si de fapt mai aveau 25% cerneala, procese, etc.

Shosszu poate sa-ti dea mai mutle detalii, el are o astfel de imprimanta.

Poti scoate si la minilab in conditii foarte bune si fara sa dai o galeata de bani pe imprimanta is pe consumabile.

Last edited by ggl (17-01-2007 16:48:04)

Offline

 

#3 17-01-2007 17:00:11

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

eu tot cu minilab votez, mai ales daca esti un Buc, exista macar  unul superdecent, ca sa nu zic bun smile

Last edited by degetica (17-01-2007 17:00:34)

Offline

 

#4 17-01-2007 17:15:38

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Totusi, daca  moderatorul (zmeul-zmeilor   ) doreste sa trimita postul la achizitii- voia la el si mea culpa...

Ai postat bine aici, stai linistit. Daca vei ramane la concluzia ca totusi vrei o imprimanta foto, si vei vrea sa te decizi asupra unui model, atunci achizitiile e locul potrivit.

In fine... am zis (Daca vei ramane la concluzia ca totusi vrei o imprimanta foto) pentru ca nu pot/vreau sa te sfatuiesc sa iei una. Sfatul meu? baga banii de imprimanta (mai ales daca-s de prisos) intr-un obiectiv, sau orice altceva ce mai ai nevoie pe langa aparat si printeaza pentru doritori la minilab. Parerea mea (si a altora dupa cum vezi). Poate Shosszu sa te mai convinga, desi am impresia ca sfatul lui va fi acelasi, minilab.

Bafta!

Offline

 

#5 17-01-2007 17:25:57

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Pai de facut poze de familie in mod cert merita mai bine la minilab decat dat bani pe imprimanta. De fapt la minilab poti face si printuri mai mari pentru expus, numai sa stii sa comunici cu operatorul si sa ai destula rabdare sa stai langa el. O prietena si-a facut toata mapa foto pentru admitere si a iesit foarte bine.

Last edited by ggl (17-01-2007 20:12:21)

Offline

 

#6 17-01-2007 18:32:00

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

subscriu, si eu la miniexpo din noiembrie am marit totul la minilab
smile

Offline

 

#7 17-01-2007 20:14:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

stiu eu un kuntaxist pardon pentaxist care si-a cumparat ceva imprimanta foto recent. Poate se indura sa-ti dea niste sfaturi.

Offline

 

#8 18-01-2007 10:17:14

shosszu
Boboc
Registered: 12-12-2006
Posts: 4

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

In primul rand pentru cei care doresc sa isi cumpere o imprimanta foto trebuie sa le zic ca pot din start uita costurile de la minilab.
Astfel un 10x15 va iesi cel putin 15-20 de mii daca ii printata acasa.
Asa cum a spus si GGL, Epson si HP ofera modelele cele mai competitive pentru printuri acasa.
Acum sa diferentiem intre mai 3 mari categorii de printere, fiecare cu avantaje si dezantajele inerente.
1. Ar fi cele cu subliminare, n-am folosit, dar am auzit lucruri bune despre astea, problema lor principala ai ca ofera de regula doar printuri mici (10x15) si costul de exploatare e relativ mare.
2. Cele pe dye au marele avantaj ca printurile sunt rezistente la apa (si asta pe bune am testat si eu) si dau rezultate foarte bune pe hartie mata. In schimb pe hartie lucioasa rezultatele sunt doar asa si asa. Un alt dezavantaj ar fi faptul ca exista o tendinta de infundare a capetelor mai ales daca printerul nu e folosit regulat. Reprezentative in acest domeniu ar fi Epson R1800, R2400 si HP B9180.
3. Printerele pe cerneala au cele mai saturate culori, exploatarea lor este destul de ieftina, in schimb nu rezista bine la umezeala. De exemplu inainte de arhivare un print e bine de lasat la uscat o saptamana. Ati citit bine, o saptamana! Din aceasta categorie as aminti HP 8450 si HP 8750, eu alegand   cel de al doilea in principal pentru faptul ca printeaza A3 si nu am bataie de cap cu capete infundate.

Offline

 

#9 18-01-2007 11:55:34

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

multam de idei tuturor1

Multzam Shosszu pentru sinteza. Mi-ai dat si o idee: eu pentru lucru am nevoie oricum de un A3 color (lucru insemnand tabele Excel, pe care le printez de regula la un minilab de-asta, dar in ultima vreme la cele de pe unde am au acces in buc oamenii au devenit extrem de slabi profesional si lenesi de intzepenesti- asa ca probabil ma voi reorienta).

oare HP8750 - care mi s-ar potrivi la treaba asta, ar face si printuri decente?

pana atunci probabil ca o sa raman la sfatul cvasiunanim de a scoate la minilab pentru cei ce-mi cer printuri (mititele... :-wink.

Offline

 

#10 18-01-2007 12:21:40

Kunzite
Boboc
Registered: 08-01-2007
Posts: 6

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Uite un review la acel HP. 9 cerneluri, din pacate impartite in 3 cartuse.

Eu mi-am luat o imprimanta ieftina, Canon Pixma 4300; n-are decat cartusele standard insa sunt separate (4 foto, 1 text) iar capul de imprimare e de asemenea separat (poate fi schimbat daca-i cazul). Calitatea e cel putin comparabila cu cea a unui minilab, costul de exploatare evident mai mare (inca nu-s in masura sa fac un calcul). Modelul e insa A4, si nu asta vrei... si pentru poze alb/negru HP-ul pare mai potrivit.

Last edited by Kunzite (18-01-2007 12:21:55)

Offline

 

#11 18-01-2007 13:40:21

shosszu
Boboc
Registered: 12-12-2006
Posts: 4

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Sa stii ca impartirea pe 3 seturi nu e o asa mare tragedie precum pare. Eu am luat imprimanta respectiva fiindca am fost (si raman in continuare) total  nemultumit de minilaburile din oraselul meu (Arad). Eu cu imprimanta asta obtin imagini net mai bune decat ce am de la minilaburile din zona mea. Singurul neajuns la acestui HP ii ca printeaza destul de lent. In rest, dimensiunea maxima e B3+ adica 48x33 cm.

Offline

 

#12 18-01-2007 13:57:33

Kunzite
Boboc
Registered: 08-01-2007
Posts: 6

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Avand in vedere ca acele cartuse includ si capul de imprimare, cred ca e nerealist sa ne asteptam sa aiba 9 cartuse.

Offline

 

#13 09-03-2007 12:01:49

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

eu m-am pricopsit cu o canon ip2000. am in ea cartuse la inktec.
sa mai spun ca, in ciuda flotarilor de pina acum, culoarea ce iese pe hirtie nu prea bate cu cea de pe ecran?

Offline

 

#14 09-03-2007 14:26:52

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

De la inceput trebuie sa spun ca nu am experienta practica in domeniu insa chestiunea ma intereseaza si pe mine si am mai citit cate ceva pe net.

shosszu wrote:

In primul rand pentru cei care doresc sa isi cumpere o imprimanta foto trebuie sa le zic ca pot din start uita costurile de la minilab. .

Nu inteleg exact ce vrei sa spui: iese mai ieftin printat acasa, sau la minilab?

shosszu wrote:

Acum sa diferentiem intre mai 3 mari categorii de printere, fiecare cu avantaje si dezantajele inerente.
1. Ar fi cele cu subliminare,
2. Cele pe dye au marele avantaj ca printurile sunt rezistente la apa
3. Printerele pe cerneala au cele mai saturate culori

Aici iar nu inteleg:

1. Vrei sa spui sublimare

2. si 3. Din cate stiu eu ambele folosesc cerneala, cele de la 2 folosesc "dye based ink".
Cele de la 3 nu stiu ce fel de cerneala.

Din ce am mai citit pe net se pare ca cele mai noi imprimante folosesc "pigment based ink".

Articole unde sunt descrise 2 astfel de imprimante:

http://luminous-landscape.com/reviews/p … 5000.shtml

http://luminous-landscape.com/reviews/p … 3800.shtml

Offline

 

#15 18-03-2007 21:35:20

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Am mai "sapat" pe net si mi-am raspuns la intrebarile de mai sus.  smile

Cateva articole care pot fi utile cititorilor acestui topic:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dye-sublimation_printer

http://en.wikipedia.org/wiki/Inkjet_printer

http://www.wilhelm-research.com/pdf/Shu … _HiRes.pdf

Last edited by robotwolf (18-03-2007 22:47:50)

Offline

 

#16 21-11-2007 08:06:30

manolo
Banned
Registered: 20-11-2007
Posts: 3

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Daca vrei intr-adevar sa vezi cea mai buna imprimanta foto posibila in lume si extrem de accesibila testeaza Hi Ti 730 ps de la www.hiti.ro
Este excelenta pentru profesionisti si in casa.Este tehnologie dye sublimination,printeaza 10x15,13x18,15x20 cm,indexuri,aptipilduri,carti de vizita iar calitatea printurilor este net superioara oricarei imprimante inventate si chiar laboratoarelor foto digitale,are numai 5,7 kg,card reader incorporat.Eu am si este o adevarata fabrica de bani ,dupa fiecare eveniment foto unde merg cu ea,clientii mei se simt datori fata de mine pentru serviciul pe care il ofer.cei de la Hi ti Romania primesc imagini digitale si apoi iti trimit prin posta fotografia printata si dau doi ani garantie la printer si 50 ani la hartie.In occident este de neconceput ca profesionist sa nu ai o astfel de imprimanta.Canon selphy este o jucarie chinezeasca de proasta calitate pe langa Hi Ti 730 PS

Offline

 

#17 21-11-2007 09:03:52

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Pare f. interesanta pt. ca printeaza si la dimensiuni mai mari - chiar cautam asa ceva.
Stiam de ea mai de mult, dar am unele obiectii :
- rezolutia de numai 301 DPI este sub standardul meu personal - nu sunt multumit de rezolutia unui lab Fuji Frontier care este de 300 DPI. Eu as prefera 800 DPI ca si rezolutie reala fara repros. Oricum, orice crestere peste antica rezolutie de 300 DPI ar fi binevenita -macar un 400 acolo....
- poate ca pt. poze as accepta si 300 DPI, dar am vazut de multe ori semnalata de catre cumparatori o alta problea, chiar MUUUULT mai mare - faptul ca nu scoate negrul suficient de bine - daca este adevarat si la acest model prezentat mai sus, nu pot accepta sub nici o forma asa ceva.

Inca o mica observatie - probabil sau mai bine zis sper ca nu este o problema, dar pe mine m-a cam speriat printarea in trei treceri succesive prin deplasarea hartiei in exteriorul imprimantei !!!!! - orice deplasare infima fata de o trecere anterioara si deja imi imaginez o catastrofa.....smile

Last edited by loock (21-11-2007 09:10:44)

Offline

 

#18 21-11-2007 09:39:51

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

manolo, eu as fi mai reticient in a spune ca "cea mai buna imprimanta foto posibila". Nu de alta, dar tot chinezarie e si HiTi...
Sincer vorbind, eu sunt mai reticient, intrucat e o imprimanta CMY (fara negru).

Suna a marketing si daca ar fi s-o luam asa, americanii care au inventat prostul obicei al "personal selling" cum faci tu mai sus, in general sunt mai discreti nitel, nu sar direct din primul post pe forum sa laude nemarginit. Incearca si tu un pic de "socializare" nitel, sa para mai convingator...

Offline

 

#19 21-11-2007 10:01:32

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Daca e doar CMY bara black, este clar.... sad

Pe de alta parte, am vazut ca si celelalte printere  Dye-sub., de la ceilalti producatori - Fuji, Kodak, Sony, tot CMY + overcoat folosesc.
Insa cele mai importante comentarii negative referitoare la negru am vazut vis-a-vis de HiTi.
Este drept, la modelele Kodak ieftine nu se prea pot calibra culorile chiar daca este nevoie, iar Fuji costa f. mult, ca de altfel si Kodak in cazul modelelor care printeaza la dimensiuni ceva mai mari de 10X15 cm.

Last edited by loock (21-11-2007 10:13:52)

Offline

 

#20 30-11-2007 09:52:31

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

O sa lamurim problema in mod definitv, in ceea ce priveste Hi-Ti. Am castigat tema saptamanii la FTM, si astept sa primesc printurile oferite de cei de la Viste. Promit ca o sa le compar cu printuri de minilab (care le am deja acasa) si va dau parerea mea.

Offline

 

#21 30-11-2007 09:54:25

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

felicitari radu. Asteptam cu nerabdare.

Offline

 

#22 01-12-2007 09:46:37

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

PS. Mai exista si alte solutii.
Daca nu sunteti grabiti, incercati o serie de printuri la MonsMedius
http://www.monsmedius.ro/Imprimantecuframe.html
Nu merita sub A4, dar rezista si la soare si la ploaie.

Last edited by docman2 (01-12-2007 10:19:40)

Offline

 

#23 01-12-2007 10:21:15

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Manolo ne-a parasit.
Pe aceasta cale reafirm decizia care a stat la inceputul acestui site: site-ul nu este unul cu caracter comercial si nu va deveni vreodata.
Vanzarile se fac pe site-urile de specialitate.

Offline

 

#24 01-12-2007 13:43:36

icozi
Ghid montan
From: Brasov
Registered: 22-03-2007
Posts: 40
Website

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Sincer, fa-le la un lab foto unde gasesti intelegere. Adica sa stai langa ei si sa iasa bine. Eu asa fac. Am avut o experienta cu un Canon i865, http://www.photo-i.co.uk/Reviews/intera … page_1.htm . Imprimanta e ok, dar nu ieseai mai ieftin ca un lab. Pana la urma is-a dus capul, si cand mi-au zis ca costa 100 EURO, bani cu care luam alta, m-am decis sa le fac doar la lab. Si ies k lumea !

Offline

 

#25 01-12-2007 20:47:46

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: cum se evalueaza perfomantele unei imprimante foto?

Hiti 730 PS printeaza la doar 301 ppi.....fiind imprimanta mai pro, dar cealalta, ID400, cat si unele din celelalte modele Hiti, printeaza la 403 ppi.
Am zis deja - macar 400 sa scoata una mai pro, si de asemenea sa redea bine tonurile si nuantele, sa scoata bine negrul, si atunci chiar mi-as lua una.
Mai este o problema cu pretul hartiei si al riboanelor in RO....
Astept si eu cu interes info despre cele de mai sus.

Last edited by loock (01-12-2007 20:49:12)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson