Prima pagina

Forum Fotomozaic / Kodak vinde filmul?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 09-02-2007 12:22:02

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Kodak vinde filmul?

Offline

 

#2 09-02-2007 21:41:35

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Kodak vinde filmul?

am mai zis-o dar nimeni n-asculta. viitorul e in agricultura!

sincer? kodak nu stiu din ce cauza exact sunt in mare balarii. Dupa ce au pierdut piata locala in defavoarea japonezilor, dupa ce au pierdut si la dslr-uri, dupa ce au busit-o si cu camerele (urate ca naiba si proaste multe din ele) compacte, oare de ce anume or sa se mai tina? De senzori efemeri pentru leica si pentaxuri care cine stie cand vor aparea?

hm

Offline

 

#3 10-03-2007 22:09:57

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Kodak vinde filmul?

Hmm......

Am nevoie de un frigider urias care merge cu free energy..... smile

Offline

 

#4 14-03-2007 15:18:22

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: Kodak vinde filmul?

totusi, vad azi pe fotomagazin ca ... http://www.fotomagazin.ro/stire.php?id=3561

Offline

 

#5 14-03-2007 15:52:30

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Kodak vinde filmul?

Mda, un alt film pentru knipseri. Nou! Acum cu saturatie mai buna la aceeasi acutanta (orice o fi insemnand aia, ca eu n-am gasit in DEX).

Offline

 

#6 14-03-2007 16:21:23

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Kodak vinde filmul?

Hai ca nu ne-am nascut toti cu aparat in mana.
Mai usor cu etichetarile. ;-)

Offline

 

#7 14-03-2007 20:59:51

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Kodak vinde filmul?

cand scot film nu e bine. cand inchid linia de productie nu e bine.
cum e bine dom'le?

la pozat si lasati prostiile. Decat un film/card lipsa (uitate acasa/in tren/stricate/ude) mai bine orice. Si acum tin minte ce satisfactie am avut gasind un konica vx duminica dimineata in busteni cu soarele frumos si vreme impecabila si eu ca tantalaul cu filmul uitat acasa. Daca imi dadea cineva gold 200 atunci, numai knipser nu-l denumeam.

Offline

 

#8 15-03-2007 08:47:33

Taxon
Negativ
From: galati / ploiesti
Registered: 08-12-2006
Posts: 45

Re: Kodak vinde filmul?

corect, de cite ori nu m-am simtit satisfacut gasind MACAR un konica de-ala ...

Offline

 

#9 15-03-2007 20:50:47

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Kodak vinde filmul?

Filmul Kodak Gold de 200 ASA a fost cel mai apreciat si mai folosit de mine film negativ color, cu saturatie si balans cromatic f. placut si natural, cu un contrast bun pt negativ color si cu o latitudine de expunere decenta pt. detalii in umbre si in lumina, in compozitii cu variatie destul de mare de luminozitate, f. bun pt. oameni, evenimente; am facut chiar si reproduceri cu el si nu am fost deloc dezamagit !

Nu stiu inca ce sa zic despre saturatia marita, eu sper ca nu l-au stricat - era f. bun la culori pt genurile amintite mai sus si nu numai, chiar si pt poze fara pretentii de rezolutie cu subiect de peisaj, reda nuantele de verde mai natural decat negativele color fuji, unde plantele par de plastic...
Usoara dominanta calda era naturala, aurie, placuta, si usor de corectat daca era cazul.

Sper sa nu fie prea vizibil mai saturat - Frontierul si asa are vivid color ....wink !

Singura chestie care merita imbunatatita, era granulatia, in special optimizarea granulatiei pt, laburile de genul celor de pe la noi...Granulatia este cea la care Fuji este inca superior clar.

Offline

 

#10 16-03-2007 07:32:25

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Kodak vinde filmul?

Eu am doar o poza faina pe Gold 200:

http://www.flickr.com/photos/petre74/171450187/

E cu aparatul ei. Nu mi-a placut niciodata pentru ca au dominanta pe galben, ca si toate negativele Kodak consumer de altfel (inclusiv Profoto). Merge bine toamna in schimb. Si la oameni, da.

Acum stiu ca docman va spune ca e irelevant din motive de operator minilab, developat aiurea si zemuri vechi, insa asta a fost experienta mea cu acel film.

Offline

 

#11 16-03-2007 09:08:00

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Kodak vinde filmul?

Este balansat spre galben si culori calde, dar le reda si pe celelalte f. bine, iar dominanta se corecteaza f. usor.

Si este doar ceva subtil - de multe ori eu chiar cer la marire sa mai bage galben in plus....smile, sigur, nu mereu, mai si scot daca e cazul.
Pana acum am developat in substante Agfa, care echilibreaza mai bine filmul d.p.d.v. cromatic, dar de curand labul in care am developat filmele 10 ani s-a mutat si odata cu asta s-a si cam stricat treaba facuta la ei.
Mi-au subdevelopat de curand niste filme - dar am avut noroc cu Frontierul labului unde le maresc - altul, ca am reusit sa le scot bine....
Cu toate schimbarile astea, si cu filme si cu laburi, trebuie sa ma tin tare, ca lumea se cam clatina....smile

Legat de poza din linkul de mai sus - nu este clar vina filmului pt. galbenul de acolo, cel putin daca era neexpirat - fie ca era toamna, fie de la developare.
Arata de parca ai avut un filtru galben destul de dens pe obiectiv.
Nici cu Takuri ingalbenite nu iese asa de galben...smile

Last edited by loock (16-03-2007 09:12:02)

Offline

 

#12 16-03-2007 15:40:21

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Kodak vinde filmul?

Sunt mai multe acolo (exclusiv obiectivul care reda foarte bine culorile):

1. lumina: toamna, totul era cam galben, inclusiv lumina filtrata prin frunzele copacilor si cea ce se reflecta din frunzele (ingalbenite) cazute pe jos.

2. Kodak smile e posibil sa fi stat la soare in magazin, naiba stie. Sau de la procesare. Insa mi s-a intamplat de atatea ori incat nu stiu ce sa zic. Mie toate mi-au iesit cu dominanta pe galben (nu virate!), indiferent unde le developam. Inclusiv un Gold 200 tras la concert Urma:

http://www.badorgood.com/detail.php?id=43086

Recent am vazut un Profoto tras de Matei, virat in galben. In fine, motivul principal pentru care folosesc Fuji consumer cand e vorba de C-41. Oriicum si pe ala il nenorocesc la minilab.

In fine, tot on topic:
http://www.wireheadarts.com/blog29.html

Offline

 

#13 16-03-2007 17:52:21

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Kodak vinde filmul?

Mda, deci nu conteaza despre ce era topicul....

Eu trag Pro Foto de o buna bucata de vreme. Si sincer, oi fi eu color blind, dar nu e virat in galben. E mai cald ca Fuji.Ceva Mai cald, atata.

Mie de exemplu nu imi place Fuji, e prea rece (voi ati zice ca e virat in albastru....) si nu are culori atat de aproape de realitate ca si Kodak pro Foto 100.

Acum, depinde, fiecare cu preferintele lui.
Eu am tras in viata mea 2 filme Kodak Gold, si amandoua au iesit cu pete albe pe ele (gauri in emulsie???) .Dupa aceea m-am lecuit.


Momentan ma roade gandul sa incerc Farbwelt 100, cica ar fi putin mai contrast, stie cineva?

Matei

PS: ggl, nu stiu ce film ai vazut tu, mie mi se par extrem de naturale culorile de la ultimele 5 filme ProFoto trase. Acuma, ca pozele mele de pe net nu snt perfect balansate, stii bine ca scanez raw si le fac in lightroom , balansez culoarea cu neutral colour picker sau dupa ochi. Si , pe langa asta, am tras mult cu warm in ultima vreme, imi place cum iese zapada de ziua si muntii.

Last edited by anarhistu (16-03-2007 17:55:59)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson