Prima pagina

Forum Fotomozaic / Povestea unui tanar - Alex Radu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 25-04-2007 21:23:40

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Povestea unui tanar - Alex Radu

Feedback pls.

Offline

 

#2 25-04-2007 21:35:49

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

sacrificiul si epuizarea peste limite e permisa doar in caz de viata si moarte.
Simt nevoia sa fac o marturisire.
faptul ca am trecut prin aproximativ 10 luni de zile de nesomn CRUNT numai pt a termina facultatea avand grija de bb mic, mic mic.... care nu iarta si nu te scuteste...m-a determinat sa invat sa spun nu.
Nicicum nu-i bine. Fata asta n-avea familie..cariera first. ceea ce m-a ingrozit e ca era atat de singura!
Familie de f tanar iar e o nebunie.
Dar echilibreaza.
Nu scapi de defecte, nu.Dar inveti sa afli adevaratele prioritati. ca o febra de noapte e mai importanta decat un deadline.Si altele asemenea....
Si sa privesti lucrurile frumoase cu alti ochi.
Cum ar fi fotografia, bineinteles.


_____________________
Cum e facuta prima poza?

Offline

 

#3 25-04-2007 21:43:33

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

este o tanara violonista, coborand de pe scena, cu un abajur luminat in spate. Am subexpus imaginea ca sa iasa doar profilul ei. Scena improvizata era in mijlocul unui lac. Am prins-o cand au terminat concertul, cand mergeau pe ponton. 2 cadre am apucat sa trag. Speram sa masor bine. Am avut bafta.

Offline

 

#4 25-04-2007 21:46:08

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Merci.
si poza cu fata care se uita la rochia de mireasa e tare binevenita in context.
( nemaivorbind de tanarul cu pantofii scosi)

Offline

 

#5 25-04-2007 21:52:09

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

este o tanara  smile

Offline

 

#6 25-04-2007 22:17:51

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

De cand am citit povestea Ralucai am trecut prin toate etapele. Prima a fost revolta (am dat link la toti colegii, prietenii, rudele).
M-am izbit de un stoicism care m-a facut sa tremur - "da, si noi muncim, si...?"... Sau erau prea ocupati cu treaba sa ridice capul sa vada.
Imi ziceau ca sunt usor inflamata si ca exagerez. Unii muncesc sa uite, altii se joaca de-a politica pe la spatele lor.

Apoi am avut o luciditate trista. De departe totul se vede foarte clar. Cei de acasa nu au timp sa gandeasca la ce se petrece decat prea tarziu sau nici atunci.

Fratele meu - generatia primului val de gurele albe - si-a vazut copilu doi ani din sapte, cred, care la patru ani imi zicea ca eu sunt sora ei si mama ei si tata ei. Eu - generatia glamour din media si publicitate - imi vedeam parintii o ora pe zi, de fapt ii auzeam, eram prea obosita sa-i vad sau creierul imi era ocupat cu subiectele fierbinti ale momentului din presa. Mai am exemple cu generatia IT, avocatura, consultanta, finante-banci, FMCG, telecom. Toti suntem la fel. Obisnuiti cu arderea lenta a creierului. Toti SUNTETI la fel. Pentru ca eu am ales sa fug.

Dupa doi ani de munca in media, perceptia timpului mi s-a dereglat dupa editiile de vineri noaptea. Ajunsa de partea cealalta, pot sa zic ca e CA AM SCAPAT. Da, la inceput nu stiam ca se fac cu timpul, obisnuita sa trag pana in ultima clipa. Pana cand intr-o zi colegii m-au sunat si mi-au ordonat sa ma duc la pranz la ora stabilita, nu ma tarziu.

Intoarsa acasa in vacanta, mi s-a parut ca prietenul meu a imbatranit cu cinci ani, fostii colegi mi se pareau extenuati, sefa - cum zicea chiar ea - avea o privire fixa si un ras ciudat, iar tatal meu pensionar ...  calcula cat mai trebuie sa munceasca pentru a cumpara un loc de veci. SA NU URLI? Da, asta e tara mea draga, cu muntii mei frumosi. Pe care am vazut-o frumoasa doar prin obiectivele unui Nikon luat cu salariul pe o luna.

Si ma uit inapoi si ma intristez si mai tare. :-(. Oare se va schimba vreodata? Probabil ca da, dar vor fi sacrificat deja doua generatii.
Ca sa ce??? Pentru un salariu absolut penibil... Daca ei ne cumpara usor, chiar asa putin sa ne pretuim singuri?

Ma duc sa imi implor prietenul si fratele sa munceasca mai putin. :-(

Offline

 

#7 26-04-2007 07:49:17

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Foarte trist.Din pacate prea multi oameni uita sa traiasca in goana asta nebuna care ne-a devenit viata.Toti ne plangem de cat de repede trece timpul uitand ca de fapt noi acceleram asta.Ar trebui mai multe semnale de alarma dar din pacate trebuie avut timpul de a le citi, intelege sau vedea ! Pacat.
Multumesc.
Nu e nici prea dur si nici prea personal iar fotografiile completeaza foarte bine textul.(Superba prima ).

Offline

 

#8 26-04-2007 12:00:23

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Eu am facut un exercitiu: am cautat sa ma uit la poze, "uitand" de text. Ce am observat:
- poza cu pantofii scosi nu pare sa aiba legatura cu restul
- povestea pare a fi a "frumusetii cotidianului", usor intristata (cred...) si de alegerea a/n.

Cat priveste poveseta in sine, am cateva observatii:
- in primul rand nu stim care e cauza reala a disparitiei ei (epuizarea , numai ea?)
- in al doilea rand, ca om care stie cam ce inseamna  tensiunea lucrului: in 90% din cazuri, munca sub asemena tensiune e data de un management catastrofal.
- in al treilea rand- si asta eu cred ca e foarte grav- toata lumea vorbeste numai despre salariati.  Situatia e mult mai rea in cazul patronilor. Si mult, mult, mult mai rea vazut prin faptul ca nici 10% din tineri in Romania nu-si doresc sa deschida sau sa conduca o afacere.

OK scuze, vrand-nevrand am scapat OT... Si un ultim gand ma infioara: nu cumva cam asta e nivelul de efort normal si noi doar nu suntem obisnuiti?

Offline

 

#9 26-04-2007 12:10:21

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Mumtumim de articol...
Toata povestea asta a Ralucai poate o sa ne faca sa ne revizuim lista de prioritati...Dar nu-mi fac iluzii prea mari. Impactul e mare acum, dar saptamana viitoare oare prinsi de atata munca, o sa ne mai aducem aminte?!
E trist... foarte trist!

Offline

 

#10 26-04-2007 12:44:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

micutzu wrote:

Eu am facut un exercitiu: am cautat sa ma uit la poze, "uitand" de text. Ce am observat:
- poza cu pantofii scosi nu pare sa aiba legatura cu restu

Daca pun titlul articolului "dorinte" are legatura?

micutzu wrote:

- in primul rand nu stim care e cauza reala a disparitiei ei (epuizarea , numai ea?)
- in al doilea rand, ca om care stie cam ce inseamna  tensiunea lucrului: in 90% din cazuri, munca sub asemena tensiune e data de un management catastrofal.

nu e vorba numai despre o singura fata. E vorba despre fenomen in sine, prezent mai mult sau mai putin la o groaza de oameni. Managementul n-are nimic a face. Problema e la nivel individual din punctul meu de vedere.

micutzu wrote:

- in al treilea rand- si asta eu cred ca e foarte grav- toata lumea vorbeste numai despre salariati.  Situatia e mult mai rea in cazul patronilor. Si mult, mult, mult mai rea vazut prin faptul ca nici 10% din tineri in Romania nu-si doresc sa deschida sau sa conduca o afacere.

ma numar printre ce-i 10%. Nesimtirea legislativa a facut sa plec din tara. Prin legislativ ma refer la lucruri pe care toata lumea le cunoaste dar suntem prea lasi ca sa le acceptam. Cei de la ITM s-au aratat citez "suprinsi" de volumul de munca. Ah extraordinar. Guys. Pe ce lume traiti?

nu cumva cam asta e nivelul de efort normal si noi doar nu suntem obisnuiti?

Am vazut multe tari zic eu si am lucrat pentru multe natii. Nu, nu asta e nivelul. Este mult peste limita bunului simt, peste limita legii si peste tot ce inseamna viata in general. N-o zic numai eu, o zic oameni cu mai multe tari si mai multi ani de experienta decat mine. Sa muncesti non=stop 36h de mai mult de 2x pe luna e bataie de joc. Micutu nu stiu de cate ori ai lucrat 36 de h in viata ta, nu stiu ce viata ai si nu ma bag. Stiu insa ca e bataie de joc ca un parlament sa se tina de suspendari de presedinti in loc sa revizuiasca un cod al muncii cu amenzi drastice pentru nesimtitii care permit ca intr-o firma sa se intample asa ceva.
Nu de alta, dar noi ca oameni avem o mare calitate: ne distrugem noi insine mai tare decat o poate face oricine altcineva. De aceea trebuie cateodata sa faca cineva din afara pasul de a ne proteja de noi insine.

Last edited by docman2 (26-04-2007 22:23:14)

Offline

 

#11 26-04-2007 14:54:49

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

@micutzu:
/OT Confirm ca nu asta e nivelul de munca. Si ti-o spune oricine din afara.
Si asta se poate regla prin lege, o lege amarata prin care sa forteze caderea unui fenomen
si sa le dea o baza legala oamenilor cand refuza.
Cum zicea cineva, asta e de fapt generatia nereprezentata, noi si batranii,
pe noi nu ne apara nici o lege deocamdata. OT/

@docman
In legatura cu imaginile - ca de obicei, ai ales ce era mai potivit.
Pe mine m-au impresionat toate si m-au revoltat si mai tare. :-(
M-a cutremurat mai ales cea cu rochia de mireasa...

Multa, multa fericire domnilor patroni le urez.:-(

Offline

 

#12 26-04-2007 15:48:17

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

eu as merge chiar si mai departe si spun ca e o lipsa de valorizare la nivel de individ.
Oameni buni, NU suntem ceea ce muncim.
Noi suntem cu totul altceva!
cum de e asa de greu de inteles ca nu suntem maldarul de dosare rezolvate si editia de maine a stirilor?

  ca de obicei, drumul meu de joi spre si de la Conservator trece prin Cismigiu.
Azi erau f multi tineri imbracati bussines pe banci. Si in cel putin 2 ocazii am auzit conversatii despre Raluca.Nu exagerez, nu infloresc. sper ca asta e de bine pt ei...
asa ca tanara care savureaza aerul cu geanta plina langa si cu pantofii scosi are atitudinea BUNA.


PS.Nu trebuie sa fii in sistem ca sa-ti dai seama ca ceva e in neregula.N-am lucrat la multinationala niciodata,sau in vreo firma, si nici nu voi lucra. asta nu inseamna ca n-am ochi sa vad. odata am intrebat un capcaun, ce facti domne voi 10 ore cu hartiile alea? care e finalitatea? ca eu nu gasesc sensul patimii aici.
nu era doar naivitate in intrebarea mea.....


semnat: una care face umbra degeaba, nu castiga mii de euro scriind rapoarte, ata ete:)

PS2.
Micutzu, confirm si eu ca in vest nu e asa. Am rude de gradu 0 care lucreaza in domeniu de maxima responsabilitate , si care pleaca acasa imediat dupa terminarea programului. La fel cum pleaca TOTI colegii lor.
Aici visau si noaptea deadline-uri.

Offline

 

#13 26-04-2007 16:19:48

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

@degetica:
Tu esti o exceptie.
Problema e ca li se da de inteles ca nu au de ales. Daca intri in sistem ... cam asa se lucreaza.
Poate ca sunt doi nebuni care se cearta cu sefu si pleaca cand vor, in firme mai mici.
Si chiar si acolo sunt vazuti ca nebuni.

Restul... Restul sunt ca Raluca.
Daca vor mai mult (mai multa responsabilitate sau un salariu uman) trec pe turbo.
s.a.m.d.

Offline

 

#14 26-04-2007 16:31:21

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Crick wrote:

@degetica:

Problema e ca li se da de inteles ca nu au de ales. Daca intri in sistem ... cam asa se lucreaza.

de aia spuneam de lipsa de valorizare.
Ajungi sa crezi ca aia au dreptate, ca esti asa de norocos sa lucrezi acolo, bla bla bla.
incepi sa crezi ca munca aia te defineste ca persoana.....

stiti mailul ala cu la 12 nasc, la 3 am sedinta....
si nu mai continui ca-mi vine sa plang sad  si motive personale n-am.

Offline

 

#15 26-04-2007 16:40:07

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

sabina nu e vorba despre asta.
E vorba ca iti faci treaba. In primul rand.

In al doilea rand e vorba de chirie, mancare, bani de copil, bani pt parinti, etc. Sistemul e asa: cand iti alegi o cariera intr-un domeniu in general se cam cunosc firmele intre ele. Daca lucrezi pe audit de ex, daca te certi cu seful fi sigura ca va sti si concurenta. Care la o eventuala demisie si incercare de mutare iti va spune cu un accent grav "ne pare rau, nu corespundeti profilului". Asta nu e numai pe audit. E pe orice. Incearca sa te certi cu seful componist tartor sau ce o exista acolo in secta compozitorilor sa vezi ce bine o sa fie cand o sa mai cauti sala de concert.

E cam aceeasi problema. Daca mai apar si alte probleme, gen lucruri dosite sub dosar care nu iti permit o iesire, deja ai un cocktail grozav. Incearca...
Incearca sa-ti scoti parinitii dintr-o situatie mai disperata cu banii, sa iti dai copilul la o scoala unde sa nu vina batut acasa, sa strangi bani de un concediu. Sa vezi ca legislatia nu te ajuta. Nici legat de salariu (mana sus baietii din IT care au salariu de 3.2 mil pe luna oficial), nici legat de probleme de sanatate (sa nu mai aud de sistemul medical din tara), nici legat de nimic. Te ajuti singur. Adica in disperare de cauza muncesti ca un capiat.

Cateodata ai bafta si scapi din sistem. Si tot ce poti face este sa previi. Cei care au urechi sau auda aud. Cine nu, asta e, eu mi-am facut marturisirea.

Offline

 

#16 26-04-2007 16:47:40

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Da, ala a fost un mail incredibil, mai ales ca pentru noi e cotidiana treaba...

Saptamana asta eram in dubii daca ma intorc in tara.
Acum sunt decisa sa nu ma mai intorc, cu orice pret.
Nu ma mai intorc la munca de 12 ore si nervi si eterna fuga.

Pacat ca a trebuit sa moara un om ca sa vada Romania care e noua generatie de sacrificiu...
Un sacrificiu total inutil, penibil si absurd.
Refuz sa mor absurd in timp ce 330 de zoon politikon-i arunca cu noroi in munca noastra
si cei din varful piramidei isi iau cota.

Prefer sa astept sa se curete tara de generatiile astea. :-(

Dumnezeu s-o odihneasca.

Offline

 

#17 26-04-2007 16:57:28

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

da, de acord cu absolut toate punctele.

si inca odata imi vine sa plang ca nu toata lumea are bafta de unu intelept care sa-i arate ca totul e desertaciune, si ca in afara de sanatate, nimic nu conteaza.ca nu se fac eforturi dracesti decat in caz de viata si moarte, a se citi boala.
pt alte cazuri....Mai buna o ora la soare si dacie veche de 35 de ani.si un concert mai putin....
Alta filosofie.
n-am zis-o moralizator,ca nu-s in masura!! va rog sa nu intelegeti ca tin tocmai eu lectii p-aici.
  ci tocmai pt a impartasi ce am auzit de la unu mai destept. vb ta, cine are urechi de auzit..sa auda....

Offline

 

#18 26-04-2007 21:48:59

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

nu -tot nu-mi iese nici cu "dorinte"- poza aia cu pantofii e in "contrapunct", dar intr-un fel care pe mine nu ma convinge de vreo legatura. In definitiv, orice gest e ca o dorinta exprimata (in sfarsit, nu vreau sa filosofez prea tare...).

Celelalte, da parca vin dintr-o frumusete a normalului (probabil asta o fi dorit si autorul).

OT- eu lucrez in Ro in ritmuri absolut cumplite, nu vreau sa plictisesc cu descrieri. Nu-i vorba de bani sau de intensitatea muncii, ci de iresponsabilitatea unor beneficiari (autoritati publice) care comanda studii in 5% din timpul necesar. Aici avem un soi de acronism, deranjant, dar care -uite- si ucide. Sunt convins (flerul imi spune) ca biata fata lucra la asa un proiect cu termen imposibil.... Adica, nu e vorba de fapt de munca super-intensa, ci de incercareaa de a realiza imposibilul).EOT

Revenind cumva in topic, stie cineva un fotograf care s-a proecupat de ilustrarea scurgerii timpului? Nu din cei cu zborul pasarilor (nu ca ar fi ceva rau cu ei, dar pur si simplu eu vreau o ilustrare mai ... abstracta (sic)). Multzam!

Offline

 

#19 26-04-2007 22:04:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

hm. nu-mi vine direct in minte un exemplu. Insa pot sa-ti dau un exemplu figurativ

Henry Callahan
http://www.masters-of-photography.com/C … _ny45.html

si-a fotografiat fragmente din viata de zi cu zi. Poti vedea o transformare si o curgere.

http://www.masters-of-photography.com/C … cles2.html

Say hello to Eleanor.

Offline

 

#20 26-04-2007 22:52:52

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

si on topic si off topic.
Micutzu, mai tii minte cand te-am rugat sa pui o poza si chiar ai facut-o?
sper ca n-ai sa refuzi a doua rugaminte a unei doamne wink
    chiar ma intereseaza ce-ai facut in ultima vreme ca fotografie.
(vorbi aici si moderatorul din mine wink)

Offline

 

#21 27-04-2007 07:21:07

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

@docman,

Da domnule, mare schimbare fata de anul trecut (pe vremea asta sa zicem...) smile

Anyway...e o discutie prea stufoasa pentru a fi purtata in scris...

Offline

 

#22 27-04-2007 08:09:53

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

MT! doc (MT vine de la "multzumesc", m-am gandit sa mai ma distrez putin "romaniznd" vocabularul de chat...)

Callahan- aceeasi surprindere ca cotidianului ca in serialul de aici. A povesti cu poze, cam a la Proust, asa (daca-mi dati voie...) - asta mi-a placut.

Povestea cu Elleanor insa m-a cam infiorat, mi-a adus aminte de Lolita.

In sfarsit, timpul e singurul ucigas real, restul ii cam sant complici (eu am zis asta, puteti sa ma si citati... :-))

OK degetica, bunintzeles (="of course") mai postez o poza, nu stiu cand.

Dar sa stii ca din pacate nu am progresat deloc in ultimele 3-4 luni, ca am fost prins in niste contracte teribile. Am promis si un articol, nu am uitat...

Nu am ajuns nici la expo din Universitate (Dalles) - m-am bucurat ca ai scris tu ce-i pe acolo.

Revenind, imi plac articolele de pe aici, inclusiv asta pe care sunt acum. Nu am avut timp sa le citesc pe toate, din pacate...

Mi-a placut ideea autorului de a povestii la marginea abstractului, chiar daca din nefericire impulsul e foarte trist.

Offline

 

#23 28-04-2007 05:55:20

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Ma tem ca Raluca, intr-adevar, nu stia sa spuna nu.
Ii era frica de posibile urmari.
Si altii au aceeasi parere
http://www.expres.ro/article.php?artid=302534

Offline

 

#24 28-04-2007 11:02:54

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Mi-e teama ca jurnalistul din EvZ nu a lucrat intr-un mediu corporatist
e haos si in media dar nu e acelasi ritm de munca si aceleasi responsabilitati (am lucrat in media).
Si in reviste nu e detaliata viata din consultanta si audit. Nici macar in povesti frumoase.
Articolul ala e o dare de parere in necunostinta de cauza, o filosofare venita din confortul unei munci total diferite.

Iar unii oameni nu zic nu pentru ca atunci cand semneaza un contract se angajeaza,
sau pentru ca sunt perfectionisti sau pur si simplu responsabili de munca lor,
sau poate cu prea mult bun simt. Daca era chiar asa materialsta probabil ca supravietuia cumva,
cum suravietuiesc majoritatea celor de asemena natura peste tot.

Fata aia muncea pentru alte doua echipe de auditori...si deplasari ...
si rapoarte noaptea ... si incheieri de luna... din cate cunosc munca de audit (si inca nu stiu tot).

Si ceilalti care sunt de parere ca ea e vinovata ... 
vorbesc in necunostinta de cauza sau sunt superficiali.

Last edited by Crick (28-04-2007 11:12:31)

Offline

 

#25 29-04-2007 10:56:11

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Povestea unui tanar - Alex Radu

Mi-a venit o idee: poate ca daca o pasiona fotografia, nu ar mai fi patit asa ceva. Vorbesc serios- pasiunile te relaxeaza si in plus, iti mai dau si un imbold sa te rupi de munca infernala.

Poate ca micile pasiuni au si ele rolul lor. Dar de unde sa le iei, cand cercurile scolare au disparut, iar in multe "Palate ale copiilor" sau cum le mai zice, nu gasesti decat cursuri de dans bolnave si indrumatori plictisiti?

Revin totusi la serialul din articol- cred ca totusi ideea cotidianului e simpatica. E mult mai greu sa faci obisnuitul sa vorbeasca, decat sa fotografiezi un leu.... parerea mea :-)). E un act de mai mare curaj.

Si o intrebare: stie cineva in Bucuresti un cerc foto pentru copii? Multzam!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson