Prima pagina

Forum Fotomozaic / Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 30-01-2007 21:28:00

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

Feedback pls.

Offline

 

#2 30-01-2007 21:33:18

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

sorry dar n-am rezistat fara sa exprim in sfarsit asta public.

Offline

 

#3 30-01-2007 21:43:48

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

f bine, am sa zic eu prima, ca tot sunt pe faza, ca puteai sa pui  numai pozele, ca se intelegea  wink

PS.

prevad (si ar fi bine) o discutie antrenanta.

  si sunt convinsa ca extrem de civilizata  wink

Offline

 

#4 30-01-2007 21:59:08

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

zi-ne si despre poze:)

Offline

 

#5 30-01-2007 22:19:35

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

aceeasi veche reteta. Un zorki 1 (merci Adrian Dinescu) reparat si ajuns la mine. Cu un film APX (100? 400?) trebuie sa ma uit prin arhiva. Cu un 50 care era defocalizat. Si cu o zi normala pe langa birou. Nimic de povestit. Doar ca de multe ori uitam ce e esential si ne innegrim mintea cu prea multe prostii.

Offline

 

#6 31-01-2007 08:39:19

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

Multumesc Alex

Offline

 

#7 02-02-2007 14:37:27

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

Foarte trist. Si foarte adevarat. Si ce e cel mai trist e faptul ca epoca de piatra e departe de a se fi incheiat.
We are right in the middle of it...

Offline

 

#8 06-02-2007 13:45:21

ogarafgan
Boboc
From: Bucuresti
Registered: 08-12-2006
Posts: 7
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

"nu-i iau apararea lui Dinu" ..... n-ai specificat care Dinu smile
Ai vorbit tare frumos, fara sa jignesti cu nimic. Ti-ai spus o parere, scurt si la obiect.
Altceva nu mai zic, ca tot am zis.
Imaginile imi plac, ca de obicei.

Offline

 

#9 06-02-2007 18:01:07

msdan
aici titlu
Registered: 06-02-2007
Posts: 32
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

frumos scris.. si frumoase imagini

Offline

 

#10 06-02-2007 23:12:27

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

ogarafgan wrote:

"nu-i iau apararea lui Dinu" ..... n-ai specificat care Dinu smile
Ai vorbit tare frumos, fara sa jignesti cu nimic. Ti-ai spus o parere, scurt si la obiect.
Altceva nu mai zic, ca tot am zis.
Imaginile imi plac, ca de obicei.

Merci ogarule, ma stradui smile

@msdan
multumesc. Sunt dintr-o perioada a vietii la care tin foarte mult.

Offline

 

#11 12-02-2007 21:12:21

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

am citit articolul de cand a aparut, acum l-am recitit... cred ca rezuma destul de bine ce imi place la tine: faptul ca faci ceva pozitiv, ca atunci cand critici o faci fara sa arunci cu pietre... wink din pacate sunt din ce in ce mai putini cei care considera ca are sens sa faci gesturi dezinteresate, si asta nu e valabil doar in fotografie.

ce sa zic, sper ca acest site sa schimbe ceva in bine, sunt deja multe articole si tutorialuri raportat la numarul de utilizatori inscrisi si cred ca asta spune ceva!

Offline

 

#12 12-02-2007 23:35:41

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

Alex, tehnica a evoluat intre timp. S-a trecut la legume balistice.

Last edited by ggl (12-02-2007 23:40:16)

Offline

 

#13 29-06-2007 18:13:14

Teal
Boboc
From: Suceava
Registered: 29-06-2007
Posts: 5

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

docman2,
Asta e primul meu post. Mi-am facut user datorita acelui articol al tau. Mi se pare ca ai atins multe puncte sensibile si ignorate de multi. Ceea ce tu ai relatat cu fotografia, acel joc al pietrelor, e omniprezent. Nu ai cum sa ii faci pe toti sa nu il joace. Trebuie sa cauti acel putin care sa te ajute sa umplii un gol. Nu am auzit de acele persoane, ca nu am nimic cu fotografia, decat o oarecare pasiune pentru privelisti care le fotografiez mintal si nu le uit.

Subiectul etalat de tine ii unge la suflet pe cei care vor sa ia pietrele aruncate de "CEILALTI" si sa cladeasca un areal unde poti sa de dezvolti cultural in orice domeniu, unde sa contemplezi pe diferite teme, unde singurul lucru aruncat inspre tine va fi un comentariu binevenit.

Acele persoane arunca pietrele deoarece nu au altceva sa arunce, sau pur si simplu nu vor, poate le e frica sa greseasca. Sunt multe posibilitati. Singurul lucru care trebuie sa il iei in considerare e acela ca, orice ai face, oamenii o sa se urasca. Din ura izvoraste acel joc urat. Si nu ai cum sa il faci sa dispara.

Vorbeai de forum-isti, persoane care stau pe forum-uri si lovesc tot. Aia nu au viata persoanala, nu ii baga in seama. Trebuie sa iti gasesti niste locusoare unde sa te simti bine (2-3 forum-uri) si sa contemplezi. Sunt madru sa zic ca, mi-am gasit cel de-al treilea forum, care si e in alt domeniu. Poate asa scap de monotonie si invat ceva.

Referitor la fotografiile postate. Imi place alb-negrul, imi plac si cele 2 mesaje care le-ai transpus acolo. As dori sa vad si altele, dar nu stiu unde sa incep. Ahh, bunul google smile

Spor.

Offline

 

#14 29-06-2007 18:55:03

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

Merci. Ma faci sa ma simt prost smile

Pai poti lua la rand articolele. O modalitate mai simpla este sa vezi galeria de imagini si sa sortezi dupa autor, dar risti sa pierzi contextul imaginii daca le parcurgi rapid. Daca dai click pe ele, te vor duce direct la articolul cu pricina.

Poti la fel, cand ajungi la capatul articolului sa vezi si alte articole/tutoriale de acelasi autor. Eu sincer insa cred ca merita sa le parcurgi pas cu pas pe toate. S-au strans o groaza de idei si de viziuni aici si pot spune ca sunteti cu totii o echipa grozava. Chit ca multi din noi nici nu ne-am vazut fata in fata vreodata smile

Offline

 

#15 29-06-2007 20:15:28

Teal
Boboc
From: Suceava
Registered: 29-06-2007
Posts: 5

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

docman2 wrote:

Merci. Ma faci sa ma simt prost smile

De ce te fac sa te simti prost? Preferam nebun big_smile. Nebunia e frumoasa, e exceptionala; e nevoie de nebunie. Nu crezi? lol

Care a fost lucru care a determinat cel mai mult crearea acestui articol?

Offline

 

#16 29-06-2007 20:38:33

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

au fost mai multi factori combinati.

- In primul rand faptul ca exact ca si in viata de zi cu zi, fotografia romaneasca refuza sa se lepede de metehnele trecutului. Acelasi stil de capra vecinului. Aceeasi pizma.
- in al doilea rand lipsa de constructivitate. Datul in cap in general n-aduce nimic. Doar dureri de cap de ambele parti. Cand e vorba sa se intample ceva constructiv, toata lumea o da din colt in colt.
- in al treilea rand aceleasi subiecte de scandal reiterate a n-a oara si apetitul nestavilit pt scandal. Lumea uita de fotografie, uita de tot, se uita ca la televizor si voteaza direct sau indirect pentru una din parti, ca la teleshopping.
- in al patrulea rand niste dezamagiri personale legate de niste oameni. E trist sa vezi ca nu se lipeste de multe ori nimic de cate cineva. Cred ca va trebui sa accept ca unii chiar n-au chef (asta e cuvantul) sa se schimbe. Prefera sa traiasca asa cum stiu ei, e mai comod.
- si in ultimul rand cred faptul ca imi doresc clar ceva mai bun de la fotografia romaneasca. Nu lalait si mers in ritm de gradinita. Carti, exercitiu, carti, exercitiu, cultivare vizuala, chin, munca nu click click click.

Offline

 

#17 29-06-2007 22:38:26

Teal
Boboc
From: Suceava
Registered: 29-06-2007
Posts: 5

Re: Despre epoca de piatra si aruncatul cu piatra - Alex Radu

docman2 wrote:

- In primul rand faptul ca exact ca si in viata de zi cu zi, fotografia romaneasca refuza sa se lepede de metehnele trecutului. Acelasi stil de capra vecinului. Aceeasi pizma.
- in al doilea rand lipsa de constructivitate. Datul in cap in general n-aduce nimic. Doar dureri de cap de ambele parti. Cand e vorba sa se intample ceva constructiv, toata lumea o da din colt in colt.
- in al treilea rand aceleasi subiecte de scandal reiterate a n-a oara si apetitul nestavilit pt scandal. Lumea uita de fotografie, uita de tot, se uita ca la televizor si voteaza direct sau indirect pentru una din parti, ca la teleshopping.

Cat de bine zici. Trebuie treziti, ca dorm prea mult romanii (nu toti).

docman2 wrote:

- si in ultimul rand cred faptul ca imi doresc clar ceva mai bun de la fotografia romaneasca. Nu lalait si mers in ritm de gradinita. Carti, exercitiu, carti, exercitiu, cultivare vizuala, chin, munca nu click click click.

Vezi, asta vreau si eu big_smile . Dar nu de la fotografie, eu am alta iubire smile !

Dar iti sustin ideea 100%!  wink

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson