Prima pagina

Forum Fotomozaic / Lectia de jazz - Alin Ciortea

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 16-08-2007 22:17:44

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Lectia de jazz - Alin Ciortea

Feedback pls.

Offline

 

#2 16-08-2007 22:20:28

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

o remarca de ordin "organizatoric": desi rama de la film, cu nuanta portocalie e ok, verdele de jos e criminal. Cu greu reusesc sa fac abstractie.

Poate si de aia mi-a placut cel maii mult _05.
Pt mine cel putin, e cea mai sugestiva.

Interesant subiectul si interesant surprinse multe expresii.
Mi-ar placea foarte mult o abordare inca si mai directa, mai de aproape, mai personala.
Curaj.

Offline

 

#3 16-08-2007 22:26:14

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

Salut,

fain articolul.

Sunt curios si eu cu ce scule (ce metoda) ai copiat imaginile de pe film. Din cate inteleg, e pozat cu digitalul prin ceva gen Slide Duplicator, si dupa aceea facut negative (invert) din PS?

Daca e photoshop de la cap la coada, sorry, nu ma pricep la de astea. smile

Offline

 

#4 17-08-2007 12:48:23

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

ramele is cam obositoare, din pacate...

imi place mult penultima si cea color, cu violoncelul in prim-plan.
as vrea sa mai vad genul asta de poze, fotografierea unui act artistic nu cred ca ne lasa pe nimeni indiferent;)

Offline

 

#5 17-08-2007 20:53:55

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

am încercat mai multe metode de 'scanare' dar cea mai eficentă s-a dovedit a fi ţinut filmul cu mâna stângă ”pe cer” şi pozat cu mâna dreaptă (digital + adaptor + inel de macro + 50mm). din păcate e criminală toată treaba asta. îţi oboseşte mâna foarte repede, focusul e cel puţin relativ, dacă aparatul nu-i perpendicular pe film... vă imaginaţi voi ce se întâmpla, etc...

am mai încercat să pun filmul pe o folie transparentă cu hârtie albă la jumătate de metru sub folie, pe soare puternic (ca să fie suficientă lumină). partea foarte nasoală e că după 20 de secunde filmul se bombează de la căldură. categoric NU recomand metoda asta. ideal ar fi de făcut o sursă de lumină cât mai difuză. încă nu ştiu exact cum să fac aşa ceva ieftin şi practic. dar când voi veni cu ceva inovaţie sigur o să scriu un articol big_smile

perfect de-acord cu ramele... cred că ideea în sine mi-a plăcut smile

Offline

 

#6 17-08-2007 23:37:11

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

m-am uitat cu atentie, deh.

ce  e f bine, ai surprins destul din naturaletea gesturilor profesorului. ca muzica propiu zis, poza de pe pozitia 26 si penultima imi "canta".
  fotografiile cu muzicieni sunt f complicate in opinia mea, pt ca mesajul pur muzical nu poate fi transmis. Trebuie ceva in plus.Parerea mea.

oricum, 10 bile albe pt curajul de a te apropia atata.

Offline

 

#7 18-08-2007 13:09:35

hopsieu
mofturos in fotografie
From: Bucuresti
Registered: 08-01-2007
Posts: 60
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

Cand afisezi 20 poze, multe, musai unele sunt mai bune, altele mai slabe. Puse la gramada, devin greu de urmarit si aproape imposibil de citat. Daca apareau in 2-3 grupuri, separate de cateva cuvinte de text, poate erau mai usor de amintit. Prea apropiate, se citesc impreuna.

Demersul dvs. este destul de interesant. Cea mai importanta e relatia dintre personaje. Ca dovada, apar -de 2 ori- perechi de poze, in dialog artificial.
Relatia reala apare redata doar in penultima poza, a 2-a de jos si in cliseul dia cu nr.26. Cea mai expresiva mi se pare poza a-n, cu prof-ul pe taburet, profilat pe geam, a 8-a de jos. Este mult mai relaxat fata de urmatoarea, color, cu gest mai complex.

O fi simpla redarea diapozitivelor asa, dar rezultatul este chiar prost. Dominanta in zona albastru e evidenta.
Practic puneti in valoare sagetile de un verde otravit. Are dreptate Alex. Si "Numai" 4 aparate folosite ?

Offline

 

#8 18-08-2007 13:20:01

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

de fapt sunt trei> canon eos500 (agfacolor), eos300d si pentax ME (agfacolor/fomapan)  (si reprezinta evolutia mea dpdv tehnic - digitalul mai mult sta in ultima vreme)
prin 'scanarea' negativelor cu digitalul nu am urmarit o anumita calitate ci mai degraba o indexare a cadrelor FARA sa ma aleg si cu amprentele/zgarieturile celor de la fuji/kodak/etc. cele care merita cu adevarat digitalizate la calitate superioara vor ajunge la dmphoto in bucuresti.

nici una dintre imagini nu este regizata, iar expresiile lor nu ar fi fost altfel daca nu eram acolo (au facut abstractie de prezenta mea)

balansul culorilor poate fi ajustat usor in PS in functie de gust, iar referitor la sageti aveti dreptate.

multumesc pentru feedback! smile

Offline

 

#9 18-08-2007 13:55:08

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

revin cu o intrebare. pe care o preferati? (am scos sagetile cele mult hulite)

http://i187.photobucket.com/albums/x228/alinCiortea/04_frame_vs_noframe.jpg

Offline

 

#10 18-08-2007 14:59:45

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

Pe a doua.
Si mie, personal, sintagmele de genul "digitalul mai mult sta", "am facut cadrul asta cu un film expirat" imi par putin desuete.
Cred ca un cadu bun, o imagine buna, n-are nevoie de precizarile astea, indiferent de suportul pe care e inregistrata.

Overall, interesante fotografiile chiar daca (cum au zis si antepostatorii) sunt puse putin la gramada...smile

P.S. : ma uit la fotografia asta, imi place cromatica (stiu, de film smile )...da' parca lipseste ceva.
Dinamina.
Nu cred ca omul statea cu betzele alea deasupra xilofonului, nu ?

Offline

 

#11 18-08-2007 15:09:27

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

"digitalul mai mult stă" nu era sub nicio formă o scuză, ci un argument pentru ordinea (500, 300d, me) aparatelor.

tipul e vibrafonist de jazz. când cântă singur de obicei cântă chestii complicate şi rapide, dar acum, pentru că era lecţie de percuţie, bătea ceva mult mai lejer. ca să prind beţele în mişcare, de cele mai multe ori, aş fi avut nevoie de timpi prea lungi - no tripod here - (fiind şi pe film am preferat să nu risc).

Offline

 

#12 20-08-2007 11:41:31

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Lectia de jazz - Alin Ciortea

Frumos, mai ales ca e un subiect care ma atrage mult si pe mine.
Mi-a placut portretul profesorului cel mai mult.
Insa subiectul curajos, felicitari.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson