Prima pagina

Forum Fotomozaic / Propunere organizare forum

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 13-09-2007 11:34:05

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Propunere organizare forum

Am primit o propunere de organizare a forumului.
A sectiunii de imagini mai precis.

Asa ca supunem la vot democratic.
Vi se pare mai ok sa grupam sectiunea pe categorii?
Macro, Peisaje, etc?
Sau cum e acum, bulk?

Eu sincer tind spre ideea de articole si as prefera ca imaginile faine (in special seriile) sa devina articole.

Accept dezbatere cu inima deschisa.

Offline

 

#2 13-09-2007 11:54:34

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Propunere organizare forum

bulk cu articole big_smile

Offline

 

#3 13-09-2007 11:57:38

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Propunere organizare forum

la cat de multe imagini se pun, eu zic ca e suficient asa cum e.

Offline

 

#4 13-09-2007 12:42:34

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Propunere organizare forum

EDITED>

contra: există riscul postării pe bandă (adică poză după poză) şi asta īnseamnă mai puţine comentarii pentru fiecare. pe de altă parte forumul ăsta nu e chiar ca celelalte şi probabil nu s-ar īntāmpla aşa ceva

pro: mai puţine clikuri. nu-i vorba de lene aici ci de 'randament' mai degrabă (nu mai trebuie să dau back ca să pot vedea altă poză). mai mult, eu de exemplu nu sunt interesat de macro, de flori, animăluţe sau peisaje. īn consecinţă nici nu aş comenta poze din categoriile ăstea pentru că nu sunt 'domeniul' meu şi nu mă simt 'competent' să dau sfaturi acolo. secţiuni dedicate īnseamnă o mai bună organizare tematică.

nu ştiu īn ce măsură secţiunile ar influenţa articolele... eu prefer să postez articole cānd am serii iar īn rest să postez poze la disecat pe forum. doar că organizarea actuală nu-mi prea face cu ochiul.

īn concluzie votez cu īmpărţirea pe secţiuni smile


apropos la ce spunea radu, numărul mic de poze de acum poate fi şi rezultatul organizării actuale. aici s-ar putea da drept exemplu alte forumuri...

Last edited by alinCiortea (13-09-2007 12:43:52)

Offline

 

#5 13-09-2007 13:44:06

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Propunere organizare forum

Asa cum e acum e OK.

Offline

 

#6 13-09-2007 14:08:48

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Propunere organizare forum

docman, nu inteleg prea bine intrebarea.

daca te referi la comentare imagini, asa cum e acum mi se pare ok, nu sunt atat de multe deocamdata incat sa nu putem comenta. daca va creste semnificativ numarul de imagini poate va fi necesara o impartire, nu stiu.

daca te referi insa la galeria de imagini impartirea pe sectiuni mi se pare necesara, desi sunt si multe dezavantaje. sectiunile le-as face pe criteriul autorilor, e cel mai simplu asa.

stiu ca exista posibilitate de search, dar aranjarea actuala mi se pare destul de greu de urmarit. criteriul autorilor, cu foldere pentru fiecare autor si cu o poza reprezentativa pe fata fiecarui folder l-as vedea cel mai logic si mai usor de accesat.

Offline

 

#7 13-09-2007 14:24:00

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Propunere organizare forum

e clar atunci... s-ar putea totuşi nişte labels ca pe gmail, să vadă omul ce gen de imagine e in threadul respectiv.

nu mai zic nimic că mă luaţi imediat la şuturi big_smile

Offline

 

#8 13-09-2007 14:43:24

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Propunere organizare forum

@amelie.

La galerie indeed, asa va fi, la discretia autorului.
Las si optiunea sa le puna keywords daca doreste.

Intrebarea mea era legata strict de forum

Offline

 

#9 13-09-2007 16:04:27

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Propunere organizare forum

Din cate imi dau seama, nu se posteaza mai mult de 3-4 imagini pe zi, iar lungimea medie a unui thread per poza e cam de 3-4 mesaje (cu unele abateri in plus, cateodata).

Avand in vedere aceste numere, nu cred ca sub-impartirea ar aduce ceva in plus la navigare sau la eficienta comentarii.

Pe de alta parte, din cate am vazur, titlurile sunt mai mult sau mai putin sugestive pentru gen/tema. Ma rog, nici nu vad de ce s-ar cazn i cineva prea mult pentru un titlu.

Dar daca de exemplu as dori sa vad tot ce-i macro , sau toate peisajele, asta ar fi ceva mai greu. Cred ca unii ar dori asemenea cautari, ca pe forumul asta sunt oameni cu talent si cu inteligenta (excluzindu-ma pe mine, bineinteles...).

As sustine prin urmare ideea unei minime indexari, poate printr-o serie de 5-6 butoane, fiecare pentru cate un gen (daca nju o fi tehnic prea greu).

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson