Prima pagina

Forum Fotomozaic / Despre masurat

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-11-2007 21:46:24

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Despre masurat

http://www.sekonic.co.jp/English/produc … tips.shtml

pentru cei cu dubii de incident/direct, etc..

Offline

 

#2 22-11-2007 07:41:08

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Despre masurat

foarte interesant.
desi ...

uitati-va la capitolul "Example of Photographing by DIGITALMASTER L-758series"

sunt doua fotografii acolo cu niste obiecte pe o masa.
prima masurata cu exponometru de pe camera, cu masa intunecata si umbre mai groase, a doua masurata cu exponometru extern cu masa mult mai luminata.

culmea este ca in prima fotografie fereastra din background este mai arsa decat in a doua (desi in a doua s-a crescut expunerea)..

am I right sau vad aiurea ?

Last edited by hollow (22-11-2007 07:41:40)

Offline

 

#3 22-11-2007 08:28:32

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Despre masurat

Buna,

hollow wrote:

...

culmea este ca in prima fotografie fereastra din background este mai arsa decat in a doua (desi in a doua s-a crescut expunerea)..

am I right sau vad aiurea ?

Da, si mie mi s-a parut asa. Poate si din cauza ca pagina e facuta chiar de producator si nu de o persoana independenta.

Gasii aici un ghid, tot legat de exponometre: http://www.ephotozine.com/article/Guide … ight-meter

Offline

 

#4 22-11-2007 08:47:14

VladSoare
Turist japonez
From: Pe līngă Bucureşti
Registered: 20-11-2007
Posts: 52

Re: Despre masurat

Da, chestia aia e dubioasă. Īmi miroase a manipulare, ca să ne arate ce bun e incidentul faţă de exponometrul din cameră.

Īn ghidul de mai sus e o frază cu care nu sīnt de acord. N-am citit tot textul cu atenţie, doar mi-am aruncat un pic privirea pe el, īnsă asta mi-a sărit īn ochi: "An incident reading saves you trying to understand how the Zone System works"
Nici vorbă. Măsurarea incidentă n-are nici o legătură cu sistemul de zone. Dacă īntre lumini şi umbre ai şapte trepte, nici un exponometru incident nu te ajută. smile

Sīnt de acord cu faptul că un exponometru incident e cea mai bună sculă din trusă, cu condiţia să ştii cum să-l foloseşti şi cīnd.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson