Prima pagina

Forum Fotomozaic / Despre copyright. Lamurire

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 12-07-2007 18:28:00

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Despre copyright. Lamurire

Cred ca se impune o lamurire. Asa ca intre oameni civilizati.

Am avut placuta surpriza sa vad ceva care acum 5 ani ar fi fost absolut normal sa treaca fara intrebari: cineva ma intreba daca poate folosi o imagine de pe site.

Imi aduc si acum aminte de un eveniment neplacut, repetat de vreo 3 ori, cand oameni sau firme isi considerau imaginile luate de pe internet de pe diverse site-uri ca fiind bunuri publice. La mailuri insistente raspundeau ofuscati ca vai unde e problema.

Intre timp lucrurile au evoluat. In bine in anumite domenii.

Revenim la mail si la concluziile discutiilor ulterioare.
Eu personal nu imi privesc imaginile ca pe "open source". Adica preluam din ele, taiem si schimbam sensul punand alt mesaj.

Nu-s de acord.
Sunt de acord sa cedez dreptul unui om (in nici un caz unei firme, acest site pt mine ramane si va fi etern aleluia non profit) de a folosi o imagine cu urmatoarele conditii:
- nu se atinge de ea. Aici ma refer inclusiv la un banal resize. De crop exclus
- cere voie si i se va da (cu prima conditie)
- nu o foloseste in scop comercial (evident)
- nu o refoloseste pentru alt proiect fara sa intrebe iar
- ne da si noua un bonsoir din cand in cand in comunitate. Macar de ajun.

Cu regret pentru cei care au proiecte la scoala, au alte pasiuni sau pur si simplu sunt oameni corecti. Astea-s conditiile mele personale oameni buni.
Puteti foarte bine sa le incalcati, internetul e mare.
Legal si moral insa nu aveti acordul meu.

Las si ceilalti useri sa-si dea cu parerea.

Offline

 

#2 12-07-2007 18:34:01

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Despre copyright. Lamurire

Perfect de acord.
Mi s-a cerut voie sa se foloseasca o imagine, fara sa mi se zica fac crop, tai numele si ii fac margini rotunde.
Si mi s-a zis proiect pentru scoala, iar acum descopar pe site sectiune servicii.

:-) I don't like this. mrrr

Offline

 

#3 12-07-2007 22:23:59

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

in plus, desigur ca va mentiona peste tot numele autorului ( nu e orgoliu, poate doar obisnuinta....e vb de seriozitate etc bla bla))

Offline

 

#4 15-07-2007 00:07:03

Teal
Boboc
From: Suceava
Registered: 29-06-2007
Posts: 5

Re: Despre copyright. Lamurire

Crick,
Eu ti-am zis totul, ti-am zis: vrei sa sti mai multe, ma poti contacta pe Y!M.
Iti raspuneam la tot. Eu as putea sa fac acum tot ce vreau cu imaginea aceea. Dar, ca sa nu crezi ca sunt magar, vrea sa vad ce parere ai.
Si te rog, de acum in colo, nu fi asa de naiva. Si sa sti, am o parere foarte proasta despre tine. Ai facut un lucru foarte urat.

Astept raspuns.

Offline

 

#5 15-07-2007 13:56:08

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

Si mie mi s-a cerut voie sa mi se foloseasca imagini in mai multe randuri.

In general au fost oameni foarte deschisi si simtiti , si intotdeauna au fost straini (ciudat, nu?)

Spre deosebire de voi, pe mine nu ma deranjeaza sa faca omul resize daca asa ii incape lui unde are nevoie. Crop e alta poveste....dar un banal resize nu are nimica de a face cu imaginea in sine.

Pe de alta parte, pe site-urile de gen Flickr sau DeviantArt au introdus licente Creative Commons, prin care eu pot sa permit unui utilizator sa faca unele chestii cu imaginea mea. Pe Deviant am cateva poze unde am permis modificarea lor cu conditia de a fi publicate si cu link la imaginea originala (share-alike) . Nu ma deranjeaza daca are cineva chef sa se joace cu unele imagini, ca la o adica e o joaca. E si asta un fel de arta. Unii fac fotografie, unii fotoshoptesc , altii fac colaje...etc.

Deci trebuie sa facem diferenta intre o persoana care are nevoie de o poza pentru un proiect (sa caute pe google si sa ma lase in pace, atat timp cat proiectul ala nu ma intereseaza si pe mine), o persoana care vrea sa foloseasca imaginea comercial (afise, reclame, bla whatever.Sunt digitale la Domo cu 500 ron, enjoy.) si o persoana care se joaca (daca imi place ce vrea sa faca , de ce nu, cu conditia sa fie publicata pe acelasi site, cu link spre imaginea originala).


Asa ca eu sunt, se poate spune, mai permisiv decat cei de aici. Cu toate astea, tot timpul am pretentia sa exista un link catre imaginea originala, nu ajunge numele autorului pentru ca la nivelul internetului e irelevant.

Pe de alta parte, as prefera ca problemele personale sa fie rezolvate in particular.Mai departe decideti voi.......

Offline

 

#6 16-07-2007 09:48:36

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Despre copyright. Lamurire

Teal,
M-am enervat cam rau dupa ultimul tau post.
Te rog schimba imaginea de pe site.
Naiva sau nu, e decizia mea ce fac cu imaginile.
Nu am fost naiva, am fost de treaba. Am zis ca esti membru, hai treaca de la mine.
Insa ai exclus niste informatii cand ai cerut imaginea. Cu buna stiinta.
"Eu ti-am zis totul, ti-am zis: vrei sa sti mai multe, ma poti contacta pe Y!M."
Daca ai zis tot, ce mai era de intrebat?

Atat am avut de spus.
Te rog scoate imaginea.

Last edited by Crick (16-07-2007 09:49:26)

Offline

 

#7 16-07-2007 13:18:24

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Despre copyright. Lamurire

Eu prefer sa nu postez decat rar si, tocmai ce mi se pare a avea mai putina valaore si nu mai mare. Nu ca m-as imbogati din drepturi de autor, dar vreau sa evit enervarea.

Eu as fi de acord si cu preluarea in scop comercial, cu conditia sa stiu unde, sa mi se puna numele si sa primesc un exemplar din publicatia respectiva.

De fapt nu pricep ce-i atata nebunie- cu cativa euro iei de la o firma de foto-stock (sau cum i-o zice) ce poze vrei. Sau pui un angajat sa faca o poza cu digitalu" la o pisica, la un catzel, la Palatul Parlamentului... etc.

Sunt si poze pe care nu le poti lua din alta parte- eu am avut nevoie de poza facuta de un coleg din Turcia, i-am scris ce vreau si omu" mi-a dat voie sa o folosesc, gratis (sigur ca o sa-i mentionz numele si o sa fie si un re-size, ca nu am cum sa o indes asa cum e). I-am promis ca-i trimit si publicatia, si asa o sa fac.

Nu pricep de ce e nevoie sa iei fara sa spui si de ce trebuie sa eviti sa pui numele autorului pe poza respectiva. Pur si simplu nu pricep motivul care ar indemna pe cineva sa faca un astfel de lucru.

De fapt, nu ar fi prima data cand vad (in Romania) astfel de ciudatenii: un functionar de la MCT ii spunea sotiei mele ca faptul ca ministerul i-a preluat ceea ce a facut fara sa o plateasca si fara sa-i treaca numele pe lucrare ar trebui sa o bucure, pentru ca inseamna ca a fost apreciata !!! Puteti sa credeti? E reala, pe cuvant!

Offline

 

#8 20-07-2007 03:42:36

Teal
Boboc
From: Suceava
Registered: 29-06-2007
Posts: 5

Re: Despre copyright. Lamurire

Crick wrote:

Teal,
M-am enervat cam rau dupa ultimul tau post.
Te rog schimba imaginea de pe site.
Naiva sau nu, e decizia mea ce fac cu imaginile.
Nu am fost naiva, am fost de treaba. Am zis ca esti membru, hai treaca de la mine.
Insa ai exclus niste informatii cand ai cerut imaginea. Cu buna stiinta.
"Eu ti-am zis totul, ti-am zis: vrei sa sti mai multe, ma poti contacta pe Y!M."
Daca ai zis tot, ce mai era de intrebat?

Atat am avut de spus.
Te rog scoate imaginea.

Cred ca ai probleme cu netul. Inainte sa postez am sters imaginea. ask docman.
Da am zis totul ce era de zis, din parere mea.

Offline

 

#9 07-01-2008 23:18:40

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

pai era cazul sa revenim si aici nitel...
un pic de tras la coltul de jena al celor care-o merita...

http://img223.imageshack.us/img223/3512/img2097jpgwu2.jpg

si sursa, de la Alin de pe site
http://the35mmstudio.blogspot.com/2007/05/preludiu.html

je-nant!

Offline

 

#10 07-01-2008 23:59:00

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

pfiuuu. cum au fost depistati?

Offline

 

#11 08-01-2008 01:03:52

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

the world is small and getting smaller wink

un prieten si fost coechipier de grup foto (actualmente in iasi) a vazut afisul pe o statie de ceva mijloc de transport in comun si mi-a dat de stire. tare misto era asta digitala... timisoara - iasi, one click away smile)

Offline

 

#12 08-01-2008 09:09:59

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Despre copyright. Lamurire

Eu am patit de suficiente ori sa mi se ceara o imagine pt diferite materiale (pliante, broshuri, cataloage, etc) sa le-o dau iar apoi sa imi spuna "ne pare rau, nu am folosit imaginea x. clientul a ales alta imagine". Sunt convins ca din acele multe cereri pt acordarea imaginii s-a intamplat si sa mi se foloseasta spunand ca nu au folosit-o, pt ca eu intotdeauna le dadeam imaginea pe gratis, dar sa imi trimita si mie un exemplar din materialul respectiv. si probabil cand au vazut cat costa sa trimita un catalog din brazilia sau australia s-au speriat smile) .
s-a intamplat totusi sa imi si trimita. Le dadeam imagini pe gratis,  pentru ca stiam ca se pot cumpara de pe net la cativa dolarei. Chiar daca mie imi era draga si credeam ca merita mai mult.. m-am multumit daca imi trimiteau si mie un exemplar. Si sincer sunt mai bucuros sa am acasa reviste din Brazilia, Olanda si Australia care mi-au publica pozele decat sa iau 5$ pe o imagine.
Dar macar au fost amabili si m-au contactat.

In cazul de fata Alin ar trebui sa isi ia un avocat si sa ii dea in judecata. Sa vedeti in momentul in car eprimesc hartiuta de la avocat cum vor da telefon si nu vor plati 5$ pe imagine smile
Eu asa as face. Incet incet trebuie sa se termine si la noi toata treaba asta cu furatul de imagini.
(cunosc un avocat bun in Cluj care se pricepe la asa ceva wink

Offline

 

#13 08-01-2008 09:46:28

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

discutam problema şi cu docman... sunt cāteva aspecte pe care trebuie să le iau īn considerare.

e vorba de o asociaţie studenţească, deci nu prea poate fi vorba de nu-ştiu-ce despăgubiri. pe de altă parte nu am nici timp şi nici fonduri să mă bag īn tot felul de procese. un mail le voi trimite, dar īncă mă gāndesc dacă să le pun legea īn faţă sau doar să le arăt obrazul...

Offline

 

#14 08-01-2008 10:20:50

Crick
Dia-pozitiva
Registered: 09-12-2006
Posts: 438

Re: Despre copyright. Lamurire

Frumos si sanatos ar fi fost sa ceara voie.
Bate-le obrazu, ca data viitoare ii pune nu's ce image bank sa plateasca ca s-a trezit un artist sa ia decizii singur :-)

Offline

 

#15 08-01-2008 11:32:36

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

ar trebui sa ii dai in judecata. mie mi s-au folosit de 2 ori pana acum fotografiile fara a avea acordul meu, insa niciodata nu am avut o proba concreta. altfel, zau ca as fi facut imprumut la banca ca sa ii dau in judecata.

Offline

 

#16 08-01-2008 11:37:22

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

vorbim de o asociatie studenteasca totusi... mai degraba 'negociez' un 300 de roni acolo decat sa ajungem in tribunal si sa-i las fara casa tongue   (asta mai mult ca o gluma)

partea cea mai proasta e ca nu cunosc precedente la noi... nu stiu cum s-au solutionat, cat a durat sau cat a costat etc. si nu vreau deloc sa ma bag intr-un rahat mai mare decat pot duce.

Offline

 

#17 08-01-2008 11:45:16

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Despre copyright. Lamurire

daca nu uit ma mai uit acasa la legislatia privind (c). stiu ca sunt amenzi destul de mari (de platit daca nu vrei sa faci puscarie!, caci se poate si aia). Din cate ne zicea noua la scoala un avocat e considerat si pedepsit precum un furt din magazine, dac anu mai grav.
Oricum.. ia legatura cu ei si le poti cere linistit 500 de lei. ca sa mai ai de unde negocia in caz ca nu. desi.. fotografie folosita la afish. . aia se plateste. SPune-le ca vor primi instiintarea oficiala de la avocatul tau, ca nu au cum sa probeze nevinovatia lor si ca au intrat in kkt smile
Se vor speria si iti vor da ceva sigur.
Eu sti uun singur caz, in care unui prieten i s-au publicat 2 poze saua 1 intr-un catalog de promovare a romaniei. sau a unei zone parca. a vzut dupa 1-2 ani catalogul. a mers la avocat. asta i-a sunat si tipii de la tipografie/agentie (cine a facut catalogul) l-a intrebat daca se judeca pt o poza?. avocatul.. normal ca vrea si el bani si a zis ca da. in scurt timp l-au contactat pe fotograf si i-a dat o suma..care la vremea respectiva ajungea cat pt vreo 15 filme de cumparat si developat. deci.destul de putin.
dar se sperie oamenii. pt ca au furat! si legea e drastica smile
tine-ne la curent big_smile

Offline

 

#18 08-01-2008 13:30:19

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

nu cunosti cazul muti-mediatizat de pe badorgood? acolo, cu putin insistenta si efort s-a ajuns departe.
la mine:
a) in cazul cu realitatea tv: poza de-a mea luata de pe net si pusa la ei pe site - au sters rapid imaginea de pe site => tot ce aveam era un print screen obosit si mai multi oameni care vazusera imaginea acolo. oricum, nici macar nu s-au obosit sa imi raspunda la interpelari;
b) in cazul cu insitutul hidro: poze de-ale mele folosite la ilustrarea unui leaflet - nu am reusit sa pun mana pe nici un catalog.

alte precedente nu stiu...dar e pacat. studenti, studenti, asta nu ii absolva de nimic.

Last edited by cristif (08-01-2008 13:31:46)

Offline

 

#19 08-01-2008 13:40:05

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

nope... nu cunosc respectivul caz.

dpdv al dovezilor la mine e mai simplu> pot oricand sa demonstrez ca poza e a mea, am pozele facute afisului si 3 martori.
in schimb, nu prea stiu cum sa formulez un mesaj care sa nu ma bage totusi la apa... adica n-as vrea sa zic acolo ca daca nu raspund etc ne vedem in instanta si dupa aia sa nu mai fac nimic (ca in instanta totusi nu doresc sa ajung)

Offline

 

#20 08-01-2008 13:50:15

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Despre copyright. Lamurire

ei.. formulezi un enunt cum ca un cunoscut ti-a atrimis niste poze cu un afis in care se foloseste poza ta.
POza a fost folosita fara drepturi si iti apartine. "pentru a nu ajunge in instanta (care sa imi dea castig de cauza, avand fisierul original), astept un raspund din partea dvs asupra modului de a solutiona aceasta problema." smile

De unde au luat poza? o p uteau gasi si in alte surse decat siteul tau? s-ar putea sa spuna ca au luat-o de pe alt site si ca nu stiau ca e a ta.
dar daca avea numele tau pe ea si au sters.. ce s amai zica?

am mai auzit zvonuri ca daca dai search pe google la images sunt free , pentru ca apar pe google, dar nu cred ca este asa. poate sa apara orice poza acolo si care se vand cu milioane.

De asemenea, ar mai fi un lucru. Se poate folosi o imagine..daca ai o oarecare acoperire. Eu de ex, fiind designer, recunosc ca am folosit imagini de pe deviant sau alte siteuri sub care scria clar ca e cu (c). Dar in momentul in care bag fisierul in PS si dau file info..daca nu imi apare acolo nici un autor sunt acoperit legal. (sau va fi extrem de greu sa fiu tras la raspundere).
asa ca .. daca tineti la imaginile voastre bagati si acolo in metadata informatii si scris pe poza si orice se mai poate face.

Offline

 

#21 08-01-2008 14:09:23

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

in exif sigur nu am nimic pentru ca sunt toate salvate pentru web, dar din cate stiu peste tot pe unde am pus-o avea rama cu numele pe ea. mai mult, titlu de "|urker" (cu | in loc de l) nu e foarte la indemana nici pentru google din cate am vazut. sunt convins ca nu au dat peste ea din intamplare pe google images.

Offline

 

#22 08-01-2008 15:34:57

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

cazul cu realitatea este aici:
http://www.badorgood.com/detailn.php?id=1035

primul caz este aici:
http://www.badorgood.com/detailq.php?id=112
(mai vechi, gelu probabil stie mai multe).

plus un bonus:
http://www.badorgood.com/detail.php?id=58536

acolo gasesti destule informatii.
pasii sunt: notificare oficiala -> somatie -> judecata

succes si sper sa nu o lasi balta

Offline

 

#23 08-01-2008 16:12:31

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Despre copyright. Lamurire

ok.. mi-am luat liber de servici jumate de ora sa citesc cazul lui Teo, dar m-a tinut lipit de scaun.
Bine ca s-a rezolvat. Se rezolva oricum.. Mi se pare ciudat ca primul judecator a raspins cererea pe motiv ca nu s-a afisat intreaga imagine cand legea spune ca "total sau partial".acum depinde cat de partial. Daca bine imi aduc aminte din legi daca ti se scoate 80% din imagine se considera ca putea fi din alta imagine, nu e suficient cat sa se paota recunoaste. dar astia nu au folosit 20% din imagine. La fel daca ti se aduc minim 3 modificari acelei portiuni. Deci daca ii taiau lui Teo 20% din imagine, o faceau an, duotone si ceva modificari.. nu mai putea face nimic.
Asa ca.. alin? legatura la tine

Offline

 

#24 08-01-2008 16:24:14

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

damn, si eu care eram curios cat a primit tongue

oricum, nu prea incape comparatie intre cazul mai sus mentionat si al meu. dar sa purcedem...

mailul meu catre amicus>

"Buna ziua!
Am fost instiintat ca mi-ati folosit o imagine fara permisiune pentru afisul seminarului 'fata morgana' ( http://i187.photobucket.com/albums/x228 … 097jpg.jpg )
Va rog sa ma contactati in maxim 7 zile pentru solutionarea problemei (in caz contrar voi apela la solutionare pe cale legala)!
O zi buna!"

raspunsul lor>

"Stimate Domn,
Va rog sa luati legatura cu dl. Mihai Crangasu, presedinte al asociatiei
Amicus filiala Iasi; numar de telefon: 074******6 pentru solutionarea
problemei.
O zi buna!"

deja incepe sa sune bine smile)    am stat si am cugetat putin dupa care l-am cautat pe dl Crangasu in google. am gasit o singura referire, in articolul de aici http://www.telem.ro/index.php?option=co … Itemid=100
din pacate se intampla exact ce nu doream... asociatii crestine etc. ironia sortii face ca unul dintre autorii articolului sa fii participat la studentfest in TM anul trecut (astept sa intre pe messenger tongue sa vad daca mai pot afla ceva)

dupa cugetatul aferent m-am gandit la urmatorul raspuns>

"Buna ziua!

Prin folosirea imaginii fara acordul meu ati incalcat legea nr 8/1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe. Prejudiciul include si expunerea publica a imaginii tiparite la o calitate derizorie, cu care nu doresc a fi asociat.
Consider ca este de datoria dvs. sa ma contactati (in termen de 7 zile), raspunzand la acest e-mail.

O zi buna!"

acum stau cu deshtul pe "send"... merge? big_smile

LE> chestia cu "suna-l pe icsulescu, presedintele etc." chiar mi-a inhibat mila fatza de colegii studenti...

Offline

 

#25 08-01-2008 16:25:30

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: Despre copyright. Lamurire

send

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson