Prima pagina

Forum Fotomozaic / despre obiective si profunzimea de camp

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 05-02-2008 11:55:49

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

despre obiective si profunzimea de camp

Nici nu stiu exact cum sa incep...
Problema e asa...am urmatorul echipament foto:
un D80
un obiectiv 50mm/1.4
un obiectiv 18-70/3.5--4.5
si un  obiectiv 70-300/4.5-5.6 VR

si am mers sa fac fotografii in piata San MArco- la carnaval si am crezut ca o sa pusc de nervi. De ce? Pentru ca era vreo 4 dupa-masa cer innorat si efectiv nu stiam ce obiectiv sa folosesc. Era lume multa si vroiam sa fac niste poze la personajele cu masti.
Am incercat cu VR-ul si era prea intunecat, apoi cu 18-70-ul dar nu imi separa subiectul de fundal, cu 50-ul as fi avut fundalul Ok dar trebuia sa ma apropiu foarte mult de "mascati" care oricum nnu stateau foarte mult intr-un loc.
In consecinta pe viitor- in afara de a incerca sa merg la o ora mai rezonabila cand am mai multa lumina, cum pot obtine un portret bun...
Ajuta blitul in astfel de situatii? Cum il folosesc? Am vazut ca erau persoane care aveau o chestie mata de plastic - stiu ca are o denumire specifica, dar nu stiu cum ii spune - pe blitz si fotografiau asa.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Offline

 

#2 05-02-2008 12:33:33

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: despre obiective si profunzimea de camp

Chestia mată de plastic se numeşte difuzie, şi ajută, da nu în situaţii unde ai lumină ambientală puternică.
Eu zic că un 85 f/1.8 sau un zoom tele cu f/2.8 ar fi soluţia. 85-ul e mult mai ieftin, dintre cele două.

Offline

 

#3 05-02-2008 14:49:07

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: despre obiective si profunzimea de camp

io zic ca daca ii luai cu 70'u mergea sa-i iei si cu 50'u.
care era legatura cu 4 dupa amiaza ?
cre' ca era taman bine pentru "un portret bun" smile

serios.
si'apoi mascatii aia (nu sunt aia de la DNA, da ? big_smile ) nu te luau pe tine in seama.

diffuser'ul e bun, da nu pe raza mare de actiune.
si oricum tre' sa balansezi lumina de blitz cu lumina ambientala ca sa nu iasa in evidenta (blitzul).
adica cu expunerea tot in jurul ambientalei te invarti.

Offline

 

#4 05-02-2008 17:22:18

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: despre obiective si profunzimea de camp

multumesc RAdu de sugestie.
Cristi, problema era ca fiind destul de inorat aveam timpi de expunere prea lungi pentru 70-300, pentru ca ala vroiam sa il folosesc.  70-ul era la limita bun, dar avea problema cu dofu...in fine...probabil ca tre sa fiu mai infipta si sa fi folosit 50-ul...da pana una alta...tre sa gasesc o solutie care sa mi se potriveasca!smile

Last edited by Danad (05-02-2008 17:22:32)

Offline

 

#5 05-02-2008 19:39:23

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: despre obiective si profunzimea de camp

pai 50-ul e un fel de 75 pe digi, nu? trai neneaca! eu cred ca e super ok.
secretu e sa faci poza in cap, si sa pui aparatu la ochi in ultimu  moment, asa poti sa te apropii mai multicel.

Offline

 

#6 05-02-2008 22:23:06

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: despre obiective si profunzimea de camp

Acuma, eu nu pot decat sa nu fiu de acord cu mesajele gen "ar trebui sa iti iei un 85 cu 1.8..."

Mult mai bine ar fi sa te obisnuiesti cu ce ai.
Eu am vreo 11 obiective, si nu prea imi arde sa le car cu mine pe drumuri, si de aia aleg ce am nevoie cu grija de acasa.

Deci eu zic ca 50-ul cu 1.4 si umpic de curaj sa te apropii isi faceau treaba.
Sau puteai sa pozezi cadre mai largi, care sa cuprinda si publicul sau altceva ce se intampla in jur. (eu probabil ca asta faceam daca eram acolo)

O alta chestie care ajuta in astfel de situatii e iso mare. Si, incearca sa iti scoti din cap povestea eterna de pe fotomagazin sau de pe alte site-uri "pai la iso 400 are deja noise..." . Eu am un Panasonic digital si are noise "de te zgarii pe ochi " (asta e citat de la unu de pe ceva site de foto) si totusi fac poze cu el la iso 400 si uneori imi convine ce iese. Daca e ceva fac alb-negru, si la alb-negru noise-ul ajuta mai mult decat deranjeaza, dupa parerea mea.

Acuma, e decizia ta. Daca ajungi la concluzia ca nu poti trai fara un obiectiv de 400 usd , sa il folosesti sanatoasa.
Eu personal nu mi-as lua ceva de genul 85 cu 1.8 decat daca as face portrete sau munca de studio. Dar aici depinde de fiecare.

Offline

 

#7 06-02-2008 07:24:06

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: despre obiective si profunzimea de camp

ok, merci mult pentru raspunsuri...

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson