Prima pagina

Forum Fotomozaic / Cateva ganduri

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 01-03-2008 00:47:10

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Cateva ganduri

In principiu e vorba de articolul lui Alex 'Despre fotografie si probleme inchipuite' si despre decizia mea de a lua o pauza de la activitatea in forum. De fapt cred ca voi face doar o subliniere (probabil foarte subiectiva si personala) a ceea ce este deja scris acolo. Cred cu tarie ca ar trebui sa o lasam mai moale cu discutiile si sa iesim la pozat. Si sa mai si fim atenti cand apasam declansatorul. Sa incercam sa simtim ce avem de facut (daca avem ceva de facut), sa gresim, sa invatam din greseli si sa mergem inainte. Dar nu sa discutam la nesfarsit acelasi lucru! Am fost socat sa vad pe un alt forum de fotografie pe care il vizitam inainte, probabil unul din cele mai importante de pe la noi, ce ton se foloseste in ultimul timp. Ce mai atacuri la persoana, ce comentarii,cum a devenit toata lumea  expert in fotografie! Foarte trist! Nu inteleg! Dar poate nu este nimic de inteles.
Inca un lucru cu care nu ma impac si vreau neaparat sa il spun. Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, probabil nici nu sunt destul de avizat ca sa il sustin, dar este parerea mea personala si chiar cred in asta. E vorba de toate discutiile destul de sterile si posibil fara un raspuns 100% corect in legatura cu obiectivele. Foarte multi sunt impotriva obiectivelor consumer, in special a megazoom-urilor. Nici nu ma gandesc sa sustin ca ar fi cele mai bune, sau ca nu exista diferente uriase de calitate intre ele. Intrebarea mea este: avem noi nevoie de L-uri sau de 2,8 constant  etc. ,pentru pozele pe care le facem ? Ma refer la nivelul de fotografie la care suntem (ma rog, aici este nevoie de sinceritatea fiecaruia). Am avut norocul sa pot sa-mi cumpar cele mai bune obiective (zoom) acoperind 12-200. Am avut norocul sa imi dau seama ca nu voi face poze mai bune cu ele si le-am vandut. (mai putin superangularul, pe care oricum il folosesc foarte rar dar pentru el nu exista inlocuitor). De ce nu am pastrat restul? Am facut poze cu ele si le-am comparat cu megazoom-ul pe care il aveam. Fara pozat hartii de test, fara marit imaginea la 200%, fara sa caut nod in papura. Si am ajuns la concluzia ca nu sunt pentru mine. Da, sunt mult mai luminoase, nu au asa distorsiuni si multe alte calitati, dar pentru mine asta e prea putin important. Mai ales acum cand dintr-o rotita schimbi sensibilitatea, fara sa trebuiasca sa schimbi filmul! Am vrut sa scriu parerea mea despre asta deoarece am vazut la asa multe persoane speranta asta ca 'daca as avea obiectivul acela !!!' ce poze as mai face !! si la altii ideea ca orice zoom, megazoom trebuie neaparat sa fie si foarte prost. Dar suntem noi la nivelul la care sa se simta diferenta? Nu stiu !
Nu stiu daca am postat in locul potrivit, daca nu rog moderatorii sa modifice.
Numai bine.
Codrin

Offline

 

#2 01-03-2008 02:18:47

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Cateva ganduri

Codrin sunt intr-atat de de acord cu tine incat nu stiu daca are rost sa mai subliniez smile.

Offline

 

#3 01-03-2008 18:48:52

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: Cateva ganduri

smile  revin si eu deseori la articolul cu pricina. ar fi fost fain de punctat acolo si despre chestii gen "bai, eu fac fotografie de 2 ani", "am pozat cu modele in studio, habar nu ai tu ce fotograf sunt...", "cadrul e slab pentru ca nu imi mergea nustiuce rotita la aparat", "eu trag numai raw" etc. etc. etc.

legat de alegerea obiectivelor, ele vor constitui mereu un motiv de perpetua frustrare ("daca aveam 1.2 bagam un bookeh de te durea mintea") dar si o justificare universal utilizabila ("poza e proasta din cauza ca nu am L"). asta e situatia, fotografiatul este la indemana si "la moda" in zilele noastre.

si legat de cele scrise mai sus, ca ma luai cu vorba si am uitat...obiectivul cel mai bun este cel cu care te simti bine (cam cliseu afirmatia, stiu). si eu nu m-am lasat pana nu mi-am luat zoom L si imi crestea inima de bucurie cand stateam cu el de gat  smile idem pentru 50 f1.4 (se poarta prime-uri cu f1.4, nu?). intr-un final, am sfarsit prin a le vinde si a ma intoarce, oarecum, la origini.

Last edited by cristif (01-03-2008 18:57:25)

Offline

 

#4 02-03-2008 10:21:55

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Cateva ganduri

salutari
sa stiti ca si eu foloseam deja de cativa anisori automatismele astea, DXuri, BXuri smile) autofocus, auto-mat-de-cafea in aparat, etc. pana am dat acum vreo 2 luni de o mana de filme foto facute in primul an de facultate cu un praktica MTL5. am ramas socat cat de pure si cinstite erau. desi filmul era extrazgariat.. toate aveau farmecul lor chiar si asa.
atunci.. am pus punct. vand zoomul. am luat un nikon FM3a, mai iau un obiectiv manual de 50 ca is ieftine (pt ca cei cu auto in fata nu le mai folosesc) si incerc sa revin de unde am plecat.
sincer.. ma simt mult mai bine asa si acum.

cat despre indivizii de pe net.. pe net nu e loc sa obtii o critica constructiva. doar daca nu stii anumite persoane si le ceri lor sfatul/parerea. Am patit si eu ca si codrin, cred ca pe acelasi site sa vina indivizii sa imi zica mie nu stiu de estetica.. dau cateva searchuri si era un pusti de 12 ani.

Offline

 

#5 16-07-2008 01:32:28

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Cateva ganduri

Alte cateva ganduri! :-)
In legatura cu un anume doctorat despre care pomeneste docman2 in feedback-ul la 'Baciu' lui Cristi Mirica...

Alex eu chiar nu cred ca iti depaseste competenta, nu stiu cati au pus si pun atata suflet cat pui tu in fotografie, si nu stiu cati au ajutat intr-adevar pe altii sa avanseze...probabil exista...sau nu.
Eu pot sa spun cu mana pe inima ca pentru mine ai fost si esti un mare ajutor, nu neaparat prin sfaturi punctuale sau detalii tehnice (e plina lumea de ele), ci prin exemplul personal!
Multumesc!
numai bine
Codrin

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson