Prima pagina

Forum Fotomozaic / Ce sa cumpar?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#51 23-06-2007 00:06:59

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Mersi Bodhi pentru informatii. Mai m-am luminat putin. Varianta clara este compact, pentru ca imi ofera ceva libertate de expresie. Tu ce ai alege daca ai fii in locul meu?

Offline

 

#52 24-06-2007 23:00:58

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce sa cumpar?

Salut,

Bodhi a zis f bine, ce alegi e treaba TA, si noi putem doar sa te tragem fiecare spre marca lui preferata. Toate au + uri si - uri si nicaieri nu e Craciun toata ziua.

Cat despre povestile despre noise... prma mea camera a fost un Panasonic FZ15. Cel care "are noise de te zgarie pe ochi "-vorba unui coleg. Si am invatat sa traiesc cu noise-ul, sa il accept ca o caracteristica a camerei, nu ca pe un defect. Atat timp cat nu fac poze pentru Playboy, nu fac expozitii cu printuri de 40x50 (si, si acolo tot cu noise ar aparea) si nu folosesc pozele in scop comercial...whatever. Parerea mea este: "noise. Si ce?"

Canon S3IS, ca ati discutat de el, e o camera buna spre foarte buna. Are dimensiuni mici, e usor manevrabila. Cu toate astea are cateva probleme destul de mari:
-Obiectivul cu zoom 12x, ca orice altul de genul asta, va fi mai soft decat altele cu zoom mai mic. Asta e regula la Bridge-uri, si e motivul principal pt care le evit.Vezi  http://www.dpreview.com/reviews/canons3is/page5.asp
-Eu trag WIDE. Adica, 28mm in 16:9 in cazul lui Panasonic LX1, nici macar nu se apropie S3IS cu 36mm cea mai wide focala.Asta a fost motivul principal pentru care am redus posibilitatile la Panasonic FX50 vs LX1
-nu are RAW, TIFF, doar amaraciune de JPEG. Asta a fost motivul pentru care am acum LX1
-min shutter 15 sec.Nu plec de acasa fara camera care poate expune lung (1 min e limita extrema la compacte pana acum...

Eu in loc de S3IS iti recomand Panasonic FZ8 , daca e sa fii sigur ca te satisface dimensunea. Ai RAW, ai lentile Leica si culori superbe.Teoretic.Dar nu masoara bine balansul de alb. Deci pica ideea de culori superbe.Mda...in fine.

Pana in momentul in care nu stii ce vrei de la un aparat din toate punctele de vedere nu vei putea sa il alegi. Eu aleg aparatele asa:
http://www.dpreview.com/reviews/compare.asp

Bagi criteriu cu criteriu, si cand ramai cu vreo 2-3 in ecran, vei sti ce vrei smile)

PS: DACA iti aduci din strainatate, Ricoh au niste modele superbe de camere digitale.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/R … plior4.asp
Ecran imens,stabilizare, zoom wide , aspect estetic placut. Tot ce poti dori de la o camera digitala compacta.

Offline

 

#53 25-06-2007 21:12:02

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Multumesc anarhistu. Am intat unde mi-ai recomandat dar... orice as  face tot raman mai mult de 3big_smile. O sa incerc mai mult.

Offline

 

#54 25-06-2007 21:21:59

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

cel mai ieftin cu reglaje manuale... in 2 ani il schimbi clar.

Offline

 

#55 25-06-2007 21:38:41

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Si cel mai scump cu reglaje manuale, cam cat tine?

Offline

 

#56 25-06-2007 22:03:13

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

tot atat. se strica/se demodeaza/nu te mai multumeste.

ce rost are sa te chinui atat? Rata de innoire e cam de 6-12 luni (apreciere proprie, daca are cineva date de marketing...)

Offline

 

#57 26-06-2007 09:23:05

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce sa cumpar?

Cel mai ieftin cu reglaje manuale il schimbi in vreo 3 luni , ca numa te enervezi ca nu poate aia si aia si aia.
(That would be Canon A520, daca nu ma insel.)

Spre exemplu, am avut un aparat care nu avea auto-bracketing in meniu (cand te gandesti, ce banalitate...) si l-am schimbat instant.
La LX1 care il am acum nu are flash exposure compensation (nu pot modifica puterea standard a flash-ului). De cate ori fac o poza cu flash injur de numa.Si tot asa....

Rata de innoire e cat o faci tu sa fie. Exista aparate care si-au pastrat pretul si 2 ani la rand. Si, crede-ma , dupa ce ai dat 7 mil pe un aparat nu il arunci. Il dai la prietena, il lasi la copii, bunici,sora mai mica,etc.... Si aparatele bune nu se strica. Am acasa un olympus C720UZ de vreo 5 ani , si merge ca in prima zi. Si face poze mai bune decat multe aparate de 2 lei ce mi-au trecut prin mana.

clodvasile, incearca criteriile de separare soc : zoom <28mm, TIFF, baterii R6, aperture priority, LCD>2.5 ,.... Garantat nu este nici un aparat care sa te satisfaca smile)smile)

ok, deci glumeam. Eu iti propun, ca la inceput, un Panasonic seria LZ (6 sau 7) , te trage in jos vreo 5 mil, maxim 6(pe piata neagra, in magazin poate 7), si nu ai treaba cu el vreun an. Sau Canon A570IS , tot ieftin si ok. Stabilizarea de imagine eficienta face mult mai mult decat iso mare in caz ca faci orice altceva in afara de poze cu actiune.

Dar, oricum, cred ca ar fi cazul sa incepi sa alegi singur. Si in urmatorul post sa ne zici ce ai ales, si noi sa iti spunem de ce nu e bun wink

Offline

 

#58 26-06-2007 13:48:15

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

@ anarhistu- chestia aia cu lasatu" la prieteni m-aduce aminte de placerea  cu care orasenii trimit frigiderele vechi rudelor de la tara...:-))). E o gluma, sa nu te superi.

Mie investitia intr-un aparat foto imi semana cu cea intr-o masina: foarte proasta, deoarece de a doua zi pretul i-a scazut deja cu cel putin 30%.

Si eu vreau sa imi cumpar un compact ieftin si usor (daca are si reglaje manuale si card SD - e ok dar altceva nu vreau de la el) pentru diverse ocazii cand nu am cum cara Nikon D50 cu tot harnasamentul (mici poze de familie, poze de distractie, exercitiu de privire, chestii de-astea). Vreau unul nou si pe care sa nu dau mai mult de 3-4 milioane maxim.

E bun si ca solutie de avarie la dslr- odata am ramas fara baterii intr-un muzeu pe caer il vizitam in scop de studiu, iti dai seama ce nervi am avut.... Un compact mititel ar fi fost bun, ca-i cumpram 2 baterii de la shop-ul muzeului si imi faceam treaba.

Asa ca sunt cumva de acord cu tine ca un aparat care te satisface il mai tii, cel putin din considerente de genul asta.

Offline

 

#59 05-08-2007 21:30:51

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Salutari!
Scuze pentru intarziere dar am fost plecat.
Mersi Bodhi pentru precizari.
Intre  timp am incercat sa ma documentez mai bine si sa imi dau seama mai bine ce vreau sa cumpar. In final dupa ce am consultat si site-ul dpreview, am cristalizat cateva obtiuni: FUJI F31fd, FUJI F50FD, LEICA D-LUX 3. Problema este ca nu cunosc prea multe detalii despre F50 care este abia aparut (inca nu au aparut feedback-uri) si oricum nu se gaseste la noi cum nici F31 nu este de gasit, iar Leica am observat ca este aproape identic cu Panasonic DMC-LX2 si nu cunosc diferentele tehnice. Ca bani, diferenta ar fi de 100 euro, asa ca nu este de neglijat. Daca stie cineva care sunt diferentele, ce parere are despre ele si de unde se pot cumpara, ii multumesc. Bafta

Offline

 

#60 06-08-2007 10:22:59

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

F31 au la BH
F30 din pacate nu mai au la BH, dar gasesti in Germania cu 200 E
F30 nu suporta SD dar in general are o calitate a imaginii mai buna decat F31

Offline

 

#61 06-08-2007 12:32:16

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Salut loock.
Te rog sa imi spui ce este BH, pentru ca nu stiu.
Mersi.

Offline

 

#62 07-08-2007 10:32:38

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce sa cumpar?

Ok, pe rand:

Bh e bhphotovideo.com, cel mai mare magazin online de echipament foto. Pe scurt, iti faci un card, cumperi, mituiesti sau zambesti la vamesh, si ai aparatul.

Eu nu iti recomand, iti recomand ebay , si iti recomand sa iei din UE. E mai simplu cu vama, cu taxele, cu garantiile,etc. Din UE practic nu platesti nimica in plus, nici TVA, nici vama, nika. Site-uri sunt garla in anglia, germania, ungaria, etc.

Fuji F30 nu avea multe chestii esentiale pt un aparat. E 100% automat. Nu vei invata tehnica cu el, dar vei face poze ok. Daca asta e ce vrei, e ok. Dar la un moent dat vei crapa de ciuda ca nu poti face nu stiu ce sau nu stiu ce altceva. Nu are auto bracketing, compensarea de expunere nu stiu cum se face. In general motivul pentru care ocolesc marca Fuji e meniul varza care il au.

Panasonic LX2 vs Leica Dlux 3 e o poveste lunga. DPDV al pieselor sunt 100% identice. Difera strict fata aparatului ca design , si mi se pare culoarea obiectivului.Interiorul e identic. Leica are ceva gen piele deasupra, mai de fitze, Panasonic e plastic, dar are un grip finutz dar excelent pentru manipulare. Pe incercate.
Taoretic diferenta intre cele doua consta in cateva meniuri (optiunile sunt identice, doar aranjate altfel) , si la compresia JPEG. Panasonic si LEica teoretic au algoritmi diferiti de compresie.Teoretic, pt ca rezultatele puse unul langa celalalt nu se pot observa diferente cu ochiul liber (nici la culori, nici la detaliu, din cate am citit) In RAW in schimb, sunt identice , fiind acelasi senzor. Fata de F30 , Panasonic LX1 si LX2 sunt un model de camere destinate mai degraba avansatilor. Ca sa folosesti o astfel de camera trebuie sa stii tehnica fotografica. Am un LX1, si daca nu stii ce e aia iso, sau aperture sau shutter speed nu ai ce face cu el in mana. Ca optiuni, are tot ce are o camera profi (DSLR), cu foarte mici exceptii.

Eu am acasa un LX1, si multa lume spune ca rezultatele JPEG ale acestuia sunt mai bune decat cele ale lui LX2. Vezi pe dpreview comparatiile, si decizi singur.
Pentru calitatea imaginii la LX1 uita-te la mine in galerie:
http://picasaweb.google.com/mdomnita
De la primul album pana la muzeu_tiff toate sunt cu LX1 facute.
Aparatul scoate o claritate de invidiat, calitatea imaginilor e excelenta la ISo 80 si 100. Umpic culorile sunt nenaturale la anumite setari (eu trag 80% din timp RAW, deci nu prea conteaza).

Sper ca ti-am raspuns cat de cat la intrebari. Spor la cumparat.

Last edited by anarhistu (07-08-2007 10:41:36)

Offline

 

#63 07-08-2007 11:17:20

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

Ai aici un link
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf30/

F30 are si exposure compensation +/- 2 EV in trepte de 1/3 EV, si are si AV si TV ( prioritate diafragma si prioritate de timp), manual, pe langa program, auto si o gramada de programe de "amatori".
Mai mult, are metering la alegere intre multi, spot si average, deci ai si spot !
Exposure bracketing nu are, dar daca vrei sa faci HDR-uri, oricum le suprapui cu un soft ajutator asa ca nu mai este o problema reala....smile - daca esti asa perfectionist, ia un SLR bun, asa cum fac eu.... smile 

Cat despre BH, am amintit ca nu mai au F30, deci pt. asta nu aveam cum sa-i mai recomand.
Au insa F31.
In Germania gasesti sigur si nu ai vama.
Altfel BH e f. OK., si vama este oricum mica, asta daca ajungi chiar sa platesti ceva.....eu am luat de trei ori de la BH, un grip si doua obiective, si nu am platit nimic in plus - la obiective, nici macar transportul... big_smile

Offline

 

#64 08-08-2007 10:48:17

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Ce sa cumpar?

Intr-adevar, greseala mea.

Nu stiu de ce am ramas cu ideea ca F30 este un aparat care ofera calitate f buna la imagine dar setari vax. Am vrut si eu sa imi iau acum vreo cateva luni, dar mi s-a parut mare pretul pentru ce poate face. Am citit si manualul parca. Probabil ca era vorba doar de bracketing, nu stu sigur.

Offline

 

#65 08-08-2007 13:12:26

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Ce sa cumpar?

E 200E in Germania - mi-a zis un prieten care tocmai a venit de acolo, dar evident ca poti vedea si pe net smile
El nu a putut sa treaca peste faptul ca nu suporta SD.....

Offline

 

#66 08-08-2007 22:13:52

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Ce sa cumpar?

ai cumparat pana la urma? Ce marca? Daca nu, vezi ca au trecut deja 2 luni de cand ai pus primul post. Sigur, e bine sa te gandesti bine, dar tineretea trece.... :-))).

O sugestie: vezi SH, un Canon seria 5xx. sau altceva SH.

Offline

 

#67 13-08-2007 19:12:26

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Salutari!
Micutzule m-ai facut sa rad si sa ma gandesc ca ai dreptate... au trecut doua luni, asa ca azi nu am mai stat pe ganduri si am cumparat. Oricum aveam un client care ma presa sa fac niste poze A3. Am luat un G7. Motive: are cele mai multe functii manuale- este un dslr mai mic.
Din pacate abia recent am realizat ce doream cu adevarat: "fast lenses" pentru a il putea folosi fara blitz cat mai mult, insa imposibil pentru ca aceasta este  o caracteristica a celor mari, nu a compactelor.
Prima impresie: daca ma supara cineva, il pot folosi ca arma de autoaparare:D; Are ceva aberatii cromatice - sper sa nu ma insel; Filmul ocupa destul de mult loc: 1.8MB/s; Finisaj de calitate; Greu de manevrat cu o singura mana, sau poti sa incerci insa cu teama ca iti scapa; Multe setari; Lipseste modul RAW; La ISO inalte, parca are ceva noise.
Am sa imi dau mai bine seama dupa ce am sa trag cateva sute de cadre si am sa revin.
Bafta si va multumesc tuturor.

Offline

 

#68 13-08-2007 20:05:31

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: Ce sa cumpar?

G6 avea fast lens...f/2.0 - f/3.0

Offline

 

#69 13-08-2007 20:08:39

clodvasile
Turist japonez
Registered: 17-06-2007
Posts: 25

Re: Ce sa cumpar?

Asa-i dar are 6Mega parca. Uneori chiar am nevoie sa tiparesc niste imagini mai maricele, asa ca este important ceva in plus la pixeli. Si mai era o diferenta si la procesorul de imagine, cred.

Offline

 

#70 29-05-2008 23:52:27

amelie2
Turist japonez
Registered: 29-05-2008
Posts: 30

Re: Ce sa cumpar?

deoarece mi s-a stricat SLR-ul digital (KM 7D) si nu prea sper sa-l mai repar as vrea sa-mi iau un compact digital pe care sa-l folosesc in paralel cu filmul (deocamdata nu se pune problema unui alt SLR, si oricum la cat de putine poze mai fac nu ar avea sens).

ce mi-ar trebui:

- shutter lag cat mai mic (instantanee cu copilul@co)
- redare corecta a culorilor, imagini cat mai sharp
- mod macro rezonabil
- utilizabil la ISO mare!!!
- pretul cat mai mic
- preferabil sa fie cat mai compact

ce nu ma intereseaza:
- zoom mare (un 3 - 4 x mi-e suficient)
- reglaje manuale (cu exceptia ISO)
- un numar gigantic de MP (in principiu pozele vor fi format 10/15, asta in cazul in care le scot pe hartie)
- histograma sau WB manual ar putea fi de folos, dar banuiesc ca ar creste costul semnificativ
- filmare
- antishake (desi... prinde bine uneori!)

as prefera sa fie Canon sau Nikon, dar nu e musai, orice sugestie e binevenita.
intentia ar fi sa-l folosesc in special pentru poze cu copilul, foto de vacanta, etc.

multumesc anticipat!

OT: in caz ca va intrebati, sunt tot amelie pe care o stiti numai ca nu ma mai pot loga cu vechiul user!

Offline

 

#71 06-06-2008 22:05:03

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Ce sa cumpar?

eu te sfatuiesc un canon din gama powershot, acuma au is IS, si iso cat de cat 800...si nu costa asa mult.
In plus, cel vechi al mei A610 avea posibilitatea de manual focus, chiar si la un cm!!!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson