Prima pagina

Forum Fotomozaic / Gri

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 02-04-2009 22:25:58

sorinz
Knipser
Registered: 25-01-2009
Posts: 12

Gri

http://img65.imageshack.us/img65/7122/img14662.jpg

Offline

 

#2 03-04-2009 09:06:29

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Gri

Salut sorinz,

Bine ai venit pe fotomozaic.

Acum legat de imaginea postata de tine. Din pacate nu sunt prea multe de spus. In primul rand, subiectul, cel putin asa cum l-ai abordat tu nu aduce nimic special. O alta abordare (daca s-ar gasi) poate era mai indicata. Compozitia schimba multe intr-un cadru. Trebuia incercat poate un alt unghi desi cum am spus, subiectul nu este foarte abordabil... Apoi, as mai mentiona "aglomeratia" din cadrul tau... Incearca sa obtii ceva mai simplu... La ce ma refer aici: gard, turn, copaci, fire, stalpi, o bucata de constructie in stanga cadrului... Toate insumate sunt cam multe elemente. Ce as fi vazut eu de exemplu... poate doar cele trei cruci cu acel copac pe fundal, + o mica bucatica de gard. Atat doar. Acum, daca nu cumva ai trecut deja pe-acolo ti-as recomanda un site de inceput. Ai acolo 10 lectii ce te pot ajuta (daca nu le-ai citit cumva deja).

Bafta!

Offline

 

#3 03-04-2009 11:10:51

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Gri

sorinz...e cimitirul din baia mare cumva?

Legat de cadru... ai foarte multe elemente si nu imi pot da seama care este subiectul...o fi gardul? crucile? copacii? turnul?
Incearca sa reduci compozitia la mai putine elemente si foloseste-te de mici trucuri...izoleaza subiectul de fundal- deschizand diafragma cat mai mult, foloseste-te de liniile si punctele de forta, incearca pe cat posibil sa fotografiezi seara sau dimineata cand lumina nu este foarte dura si poate ai norocul sa prinzi si un joc interesant de umbre  si nu in ultimul randi ncerca sa gasesti o poveste, ceva mai aparte inainte de a declansa...ceva care sa faca acel cadru al tau mai deosebit decat altele...pentru ca intr-o perioada in care imaginea creeaza poate cel mai puternic impact, iar "piata" este saturata de imagine, trebuie sa faci eforturi mai mari ca sa surprinzi privitorii!
Si inca un mic sfat...priveste muuulte poze, tablouri si imbogateste-ti cat mai mult cultura vizuala...ai sa vezi ca ajuta enorm- inclusiv la autoevaluare!
Mult succes si bine ai venit pe forum.

Offline

 

#4 03-04-2009 11:30:51

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Gri

Dana, te-a indus in eroare turnul...
Nu cred ca e cimitirul Horia din BM.
Turnul care se vede nu este turnul combinatului din BM. Turnul combinatului din BM este muuuult mai inalt.

Bafta!

Offline

 

#5 03-04-2009 12:54:40

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Gri

Bodhi  asa e...turnul e mult mai inalt....da parea cam in aceeasi pozitie fata de cimitir- daca in partea cealata a drumului ar fi muzeul satului!

Offline

 

#6 09-04-2009 22:50:10

sorinz
Knipser
Registered: 25-01-2009
Posts: 12

Re: Gri

salut si bine v`am gasit smile nu .. nu e din BM e din CT smile

referitor la poza .. nu am vrut un singur subiect .. am pozat`o asa ca o imagine de ansamblu` avand in vedere chestiile care se petrec in ziua de azi .. cu "global warming" si ca o sa murim din cauza asta smile)  ma rog nu stiu daca mi`a iesit dar macar am incercat smile)  dupa cum probabil se vede sunt inca la inceput .. abia acum incep sa inteleg UN PIC cu ce se mananca fotografia smile

oricum mersi de comentarii si sfaturi

Offline

 

#7 09-04-2009 23:30:26

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Gri

uite cum vad eu imaginea: esentialul nu e gardul sau ce e dincolo, e prim plan si plan secundar.
Poti sa faci un crop imaginar, pe verticala (cadraj care te indeamna sa te uiti sus jos nu stanga dreapta ca un cadraj orizontal) ca sa lasi doar partea cu turnul si cu crucile. Daca tot ai o suprafata mare (ca e mare totusi o fotografie) foloseste-o cat mai mult posibil. Nu intotdeauna reusim, insa daca tot putem s-o facem de ce nu. Analogia e una simpla: cumperi o carte si gasesti 1/2 din ea foi albe. Mesajul a fost spus in 1/2 paragraf, prea succint.

Offline

 

#8 10-04-2009 06:59:31

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Gri

Și eu aș tăia la fel un cadru vertical. Copacul, turnul și cele trei cruci care se văd bine.

Clădirea din stānga și partea de jos care nu oferă nici un mesaj deranjează īn mod special. E prea mult din imagine care nu are un subiect. Chiar dacă aș lăsa imaginea orizontală aș tăia drumul și cam jumate din gard și bucata aia de clădire din stānga.

Īncă o chestie care crează probleme sunt stālpii de iluminat stradal. Par aproape la fel de īnalți ca și turnul, dar turnul e partea interesantă și ar trebui să fie un element pus īn evidență cāt mai bine.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson